Peeling - broń w walce z cellulitem

Z problemem mało estetycznej „skórki pomarańczowej” boryka się niemal 80% kobiet, wśród których nie brakuje ani młodych dziewcząt, ani dojrzałych pań. Choć naukowcy doskonale wiedzą, jakie są biologiczne przyczyny cellulitu, to wciąż nie są znane sposoby na cellulit eliminujące go całkowicie i raz na zawsze. Na pytanie, jak pozbyć się cellulitu, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ metod walki z tą przypadłością jest wiele i obejmują one zarówno domowe sposoby, jak i specjalne kosmetyki na cellulit. Niektóre z tych metod, jak np. domowy peeling kawowy na cellulit, stosowane regularnie potrafią zminimalizować „skórkę pomarańczową” i znacznie poprawić wygląd skóry.

Co to jest cellulit i jak go rozpoznać?

Wiadomo, że za powstawanie „skórki pomarańczowej” odpowiedzialny jest brak równowagi w organizmie, wynikający m.in. z zaburzeń hormonalnych, złej diety i niezdrowego trybu życia. Efektem tej nierównowagi jest nieprawidłowe rozmieszczenie komórek tłuszczowych pod skórą, objawiające się jej pofalowaną powierzchnią. Najczęściej jest ona widoczna na brzuchu, udach i pośladkach. Nie jest prawdą, że problem dotyka wyłącznie osób otyłych — u nich jest tylko on po prostu bardziej widoczny.
Wyróżnia się cztery etapy powstawania „skórki pomarańczowej” i warto je najpierw u siebie rozpoznać, by dobrze dopasować skuteczne sposoby na cellulit.

Pierwszy etap — niewidoczny gołym okiem, można go zdiagnozować jedynie w badaniu mikroskopijnym, które w tym wypadku wykazuje przede wszystkim uszkodzenia naczyń krwionośnych i obrzęk wewnątrz komórek. Obrzęk ten jest przyczyną uszkadzania się włókien elastylowych i kolagenowych.

Drugi etap — w tym przypadku cellulit można już zauważyć po ściśnięciu fałdki skóry i oznacza to, że obrzęk jest już długotrwały i powoduje zmiany w komórkach tłuszczowych. Na tym etapie przydadzą się już dobre kosmetyki na cellulit.

Trzeci etap — jest widoczny bez konieczności ściskania skóry. W tej fazie włókna coraz bardziej grubieją, powstają zwłóknienia niektórych elementów tkanki i coraz mocniej dają o sobie znać problemy z krążeniem. Etap trzeci często wiąże się z bólem i jest traktowany jako choroba, która wymaga konsultacji lekarskiej.

Czwarty etap — jest już poważnym stanem chorobowym, gdy powstają większe guzki ze złogów kolagenowych, które mogą uciskać włókna nerwowe, powodując ból.

Sposoby na cellulit związane z trybem życia

W walce ze „skórką pomarańczową” bardzo pomaga zdrowe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna. Na początku warto pozbyć się wszelkich złych przyzwyczajeń, czyli odstawić używki, takie jak papierosy i alkohol (po ten drugi lepiej sięgać tylko okazjonalnie). Choć woda jest w organizmie potrzebna, nie należy dopuścić do tego, by się w nim gromadziła, dlatego warto ograniczyć ilość spożywanej soli. Zapobieganie gromadzeniu się wody powodującemu obrzęki to jeden z głównych sposobów na to, jak pozbyć się cellulitu. Dlatego trzeba do diety włączyć np. pomidory i suszone owoce bogate w potas. Ponadto warto odstawić słodycze, fast-foody oraz potrawy tłuste i ciężkostrawne. Zamiast nich lepiej wybierać warzywa i owoce, szczególnie te bogate w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne (np. kiwi, papryka), inne antyoksydanty pozwalające pozbyć się toksyn z organizmu (np. herbata zielona) oraz w krzem, który uelastycznia skórę i jest niezwykle skutecznym sposobem na cellulit (np. banany, kasze).
Mówiąc o tym, w jaki sposób pozbyć się cellulitu, koniecznie trzeba wspomnieć o regularnym uprawianiu sportu. Najbardziej skuteczne okazują się ćwiczenia aerobowe. Może to być jazda na rowerze, jogging, jazda na rolkach, pływanie, a w ostateczności nawet nordic walking.

Peeling kawowy na cellulit — najważniejszy punkt programu walki z nierównościami!

Jeśli ktoś zastanawia się, jak pozbyć się cellulitu, powinien działać kompleksowo. Oprócz diety i ćwiczeń konieczne jest przeprowadzanie odpowiednich zabiegów bezpośrednio na skórę. Można w tym celu kupić specjalne kosmetyki na cellulit (napiszemy o nich w dalszej części artykułu) albo wypróbować domowy sposób, którego skuteczność potwierdza większość stosujących go kobiet. Tym cudownym specyfikiem jest peeling kawowy na cellulit, który można zrobić własnoręcznie z produktów znalezionych we własnej kuchni. Wystarczy wymieszać zaparzoną wcześniej i wystudzoną mieloną kawę (koniecznie z kofeiną!) z odrobiną wody i oliwą z oliwek. Powstałą papkę należy energicznie wmasować w newralgiczne miejsca tuż po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna, po czym  dokładnie spłukać. Zawarta w kawie kofeina rozszerzy naczynia krwionośne i pobudzi krążenie krwi, pomoże także rozłożyć komórki tłuszczowe. Stosowanie takiego peelingu kawowego na cellulit raz na tydzień pozwoli uzyskać efekt wygładzonej i ujędrnionej skóry z coraz mniej widoczną „skórką pomarańczową”. Aż trudno w to uwierzyć, ale ten domowy peeling bije na głowę wiele drogeryjnych kosmetyków na cellulit! Większość kobiet zauważa różnice w wyglądzie skóry już po jednej aplikacji tego kawowego specyfiku.

Drogeryjne kosmetyki na cellulit

Osoby, które szukają informacji na temat tego, jak pozbyć się cellulitu, bardzo często w pierwszej kolejności przeglądają dostępne w drogeriach kosmetyki przeznaczone do zwalczania tego problemu. Ma to swoje uzasadnienie, ponieważ aplikacja kremu lub balsamu jest najmniej kłopotliwym ze wszystkich sposobów na cellulit. Należy jednak pamiętać, że same kosmetyki nigdy nie przyniosą pożądanego efektu, jeśli nie będą wsparte dietą oraz ćwiczeniami. Stosowanie specjalnych balsamów antycellulitowych warto także uzupełniać opisanym wyżej peelingiem kawowym na cellulit, który wzmocni działanie kosmetyków. Na rynku jest mnóstwo kosmetyków na cellulit, a wiele z nich ma jednocześnie działanie wyszczuplające oraz ogólnie ujędrniające. Można wybrać preparaty stosowane na wszystkie części ciała z problemem „skórki pomarańczowej” albo specyfiki specjalizujące się w likwidacji cellulitu tylko na jednym fragmencie, np. udach lub pośladkach. Bardzo często producenci takich preparatów zalecają, aby podczas ich aplikacji wykonywać masaż skóry, który potęguje działanie składników aktywnych. Składniki te zazwyczaj mają na celu pobudzić mikrokrążenie, pomagać w usuwaniu wody i toksyn z organizmu, wzmacniać włókna kolagenowe oraz stymulować rozkład tłuszczu. Warto zwrócić uwagę, że na opakowaniach preparatów często widnieje hasło obiecujące zmniejszenie objawów cellulitu już po 14 dniach ich stosowania. Niestety rzadko pokrywa się to z prawdą, co nie oznacza, że nie warto stosować tych kosmetyków. W jaki sposób pozbyć się cellulitu, by efekty były szybko widoczne?
Wymienione sposoby na cellulit dają najlepsze efekty, jeśli stosuje się je regularnie, wszystkie na raz i najlepiej przez wiele miesięcy. Jeśli więc ktoś chce skutecznie pozbyć się „skórki pomarańczowej”, powinien: zmienić dietę, zacząć regularnie ćwiczyć, stosować raz w tygodniu peeling kawowy na cellulit oraz używać dobrego kosmetyku do pielęgnacji skóry.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły