Perfekcyjny pedicure w zaciszu domowym

Piękne, zadbane stopy to wizytówka każdej kobiety. Na ich nienagannym wyglądzie zależy nam zwłaszcza w okresie letnim, kiedy najczęściej je eksponujemy. Zachowanie ładnej prezencji stóp nie jest jednak prostym zadaniem — w okresie jesienno-zimowym często zapominamy o ich odpowiedniej pielęgnacji, co wraz z nadejściem wiosny przysparza nam więcej problemów z doprowadzeniem ich do estetycznego stanu. Jak przeprowadzić pedicure w domu, aby cieszyć się pięknymi stopami w wakacje?

Najczęstsze problemy związane z wyglądem stóp

Każdej kobiecie zależy na pięknych stopach, które bez obaw można eksponować w połączeniu z pięknym letnim obuwiem. Niestety codzienna pielęgnacja tych okolic wymaga odrobinę więcej uwagi, niż ma to miejsce w przypadku innych partii ciała. Skóra stóp jest bowiem trzykrotnie grubsza od tej umiejscowionej w pozostałych miejscach, przez co wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Stopy są szczególnie podatne na nadmierne rogowacenie, łuszczenie i odciski, z kolei paznokcie u nóg są obarczone ryzykiem wielu chorób (np. grzybiczych) oraz bolesnych kłopotów, takich jak wrastanie.

Podstawą odpowiedniej pielęgnacji stóp jest przede wszystkim ich regularne złuszczanie (za pomocą peelingu, tarki lub pumeksu) oraz nawilżanie kremami zawierającymi odpowiednie składniki nawilżające i zmiękczające. Paznokcie u nóg, choć rosną około dwóch razy wolniej niż te u rąk, wymagają regularnego piłowania i polerowania, jeśli zaś chcemy osiągnąć jeszcze bardziej spektakularny efekt — malowania odpowiednimi lakierami.

Pedicure w domu czy u kosmetyczki?

Salony kosmetyczne w okresie letnim przeżywają prawdziwe oblężenie — wiele kobiet decyduje się na oddanie swoich stóp w ręce specjalistek, które zadbają o ich doskonały wygląd. Wizyty w salonie kosmetycznym są jednak opcją odpowiednią dla kobiet, które nie liczą się z kosztami zabiegów — pełen pedicure w zależności od salonu może oscylować w przedziale cenowym od 60 do nawet 150 zł. Z usług kosmetyczki korzystają często także te panie, które nie wiedzą, jak zrobić pedicure samodzielnie. Nie musisz wydawać dużych kwot, aby zapewnić swoim stopom szybką regenerację — przy odrobinie cierpliwości i czasu bez problemu przeprowadzisz profesjonalny pedicure w domu.

Do wykonania domowego pedicure będziesz potrzebowała tarki to stóp, preparatu peelingującego, soli do kąpieli stóp oraz narzędzi koniecznych do opracowywania płytki paznokciowej. Jeśli chodzi o malowanie paznokci u nóg, naszą propozycją jest funkcjonalny i efektowny pedicure hybrydowy, którego zalety przedstawimy w dalszej części artykułu. Do jego wykonania niezbędne są specjalne lakiery światłoutwardzalne oraz lampa do paznokci.

Pedicure hybrydowy — idealne rozwiązanie na lato

Wakacje to czas, kiedy szczególnie zależy nam na doskonałym wyglądzie, jednak wielość opcji spędzania wolnego czasu często odbiera możliwość regularnej dbałości o prezencję. Doskonały wygląd paznokci na długi czas zapewnisz sobie, wykonując paznokcie hybrydowe, które zachwycają swoim eleganckim wyglądem i dużą trwałością.

Zabieg hybrydowy polega na nałożeniu na naturalną płytkę paznokcia preparatu, który stanowi połączenie lakieru do paznokci z żelem. Aby utrwalić go na paznokciu, konieczna jest lampa do paznokci emitująca promienie UV. W odróżnieniu od zwykłych lakierów hybryda nie wysycha pod wpływem działania powietrza.

Skompletowanie własnego zestawu hybrydowego, który pozwoli ci wykonać pedicure w domu, nie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami — lampa do paznokci można zakupić już za około 30zł, natomiast ceny lakierów są uzależnione od takich czynników, jak marka i miejsce zakupu. Najkorzystniej nabędziesz je w hurtowniach kosmetycznych i sklepach internetowych — zasadniczo cena dobrej jakości lakieru hybrydowego waha się od 20 do 25 zł.

Zabieg hybrydowy w swoim skomplikowaniu niewiele różni się od zwykłego malowania paznokci, dlatego nie musisz obawiać się, że nie będziesz wiedzieć, jak zrobić pedicure samodzielnie. Przekonaj się — to dziecinne proste!

Jak zrobić pedicure w domu krok po kroku?

W kilku punktach zaprezentujemy ci, jak wykonać pedicure w zaciszu domowym przy niewielkim nakładzie czasu i pieniędzy. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wykonać pedicure w domowych warunkach, aby uzyskać szybki i zadowalający efekt. Możesz mieć pewność, że przy odrobinie cierpliwości i determinacji będziesz w stanie zapewnić swoim stopom komfort i rewelacyjny wygląd równie sprawnie, jak profesjonalna pedicurzystka.

1. Zmiękczenie zgrubiałego naskórka

Do miski wlej ciepłą (lecz nie gorącą) wodę, dodaj odrobinę soli do kąpieli. Stopy mocz w misce przez około 5‒10 minut — w tym czasie możesz zająć się czymś, co sprawi ci przyjemność, na przykład oglądaniem telewizji lub czytaniem. Po upływie wskazanego czasu wyjmij stopy i dokładnie je osusz.

Zmiękczenie skóry stóp w ciepłej wodzie spowoduje, że kolejny krok zabiegu, jakim jest ścieranie zgrubiałego naskórka, będzie o wiele prostszy, szybszy i efektywniejszy.

2. Ścieranie zgrubień

W kolejnym etapie domowego pedicure'u za pomocą pumeksu lub tarki do stóp zetrzyj dokładnie naskórek ze stref, w których zauważasz jego najsilniejsze nagromadzenie. U większości osób są to okolice pięt i dużego palca. Istotne, aby tarka nie była zbyt ostra — ścieranie powinno być energiczne, jednak ze zrównoważonym naciskiem, aby uniknąć podrażnień.

3. Peeling stóp

Zwilż skórę stóp i nałóż na nią gruboziarnisty peeling przeznaczony stricte do pielęgnacji tych okolic. Masuj dokładnie spodnie, a także wierzchnie części stóp, również palce. Peeling spotęguje działanie użytej wcześniej tarki, a także pozwoli na oczyszczenie tych części stopy, na których zastosowanie ścierających narzędzi nie byłoby możliwe. Po kilkuminutowym masażu dokładnie spłucz peeling przy użyciu letniej wody oraz osusz stopy.

4. Aplikacja preparatu odżywczego

Pielęgnację skóry stóp kończymy nałożeniem kremu. Zwróć uwagę, aby w składzie kosmetyku znajdowały się takie komponenty, jak mocznik, witaminy A i E, woski czy wyciąg z drzewa herbacianego. Wymienione substancje wpływają korzystnie na miękkość, gładkość i nawilżenie skóry, a także zapewniają delikatne uczucie odświeżenia.

5. Opracowanie paznokci i skórek

Przyszedł czas na paznokcie u stóp. Ich pielęgnację zacznij od delikatnego odsunięcia okalających je skórek za pomocą kopytka lub drewnianego patyczka. Nadmiar skórek posmaruj preparatem przeznaczonym do ich rozpuszczania, a po upływie chwili wytnij za pomocą cążków kosmetycznych.

Kolejną czynnością jest spiłowanie paznokci u nóg pilnikiem „na prosto” — zabieg ten zapobiegnie ich wrastaniu. Płytkę paznokciową wyszlifuj polerką o dużej gradacji, aby lekko zmatowić ją przed aplikacją lakieru.

6. Wykonanie pedicure'u hybrydowego

Hybrydowy zabieg pedicure ma wiele zalet — jest wyjątkowo trwały, a lakiery w nim wykorzystywane cechują się intensywnymi, lśniącymi kolorami. Jeśli zainwestujesz w dobrą lampę do paznokci, lakier podkładowy i bazowy oraz kilka lubianych przez ciebie kolorów, będziesz mogła cieszyć się perfekcyjnymi paznokciami nieustannie, i co ważne — w rezultacie w o wiele niższej cenie, niż wyniosłyby cię regularne wizyty w salonie kosmetycznym.

Jak zrobić pedicure hybrydowy? Poza koniecznością użycia lampy UV nie zauważysz różnicy między nim a zwykłym malowaniem paznokci. Przed wykonaniem pedicure'u hybrydowego dokładnie odtłuść paznokcie specjalnym cleanerem, lub zwyczajnym zmywaczem do paznokci. Ma to istotne znaczenie dla trwałości nakładanych warstw lakieru.

Przejdź do pomalowania paznokci lakierem bazowym, po czym umieść stopę we wnętrzu lampy do paznokci na dwie minuty. Pamiętaj, że lampa do paznokci powinna być stale w niedalekiej okolicy, aby suszyć paznokcie jak najszybciej po pomalowaniu, co zapobiegnie „zbieganiu się” żelowego lakieru. Po upływie wskazanego czasu wyjmij stopę z lampy i nałóż na paznokcie lakier hybrydowy w wybranym kolorze. Ponownie wysusz paznokcie w lampie i powtórz tę czynność dla drugiej warstwy lakieru.
Po pomalowaniu paznokci kolorem nałóż jedną warstwę lakieru nawierzchniowego (top coat). Zapewni on twojemu pedicure'owi większą trwałość, a także niesamowity blask, który jest kwintesencją zabiegu hybrydowego. Top coat możesz suszyć w lampie dłużej (3‒4 min) w celu uzyskania większej trwałości lakieru .

Zabieg malowania hybrydowego zakończ przetarciem paznokci specjalnym cleanerem, który wyeliminuje lepką warstwę charakterystyczną dla tego rodzaju lakierów. Odtąd twój pedicure jest niemal niezniszczalny — bez obawy możesz włożyć skarpetki i buty.

Aby cieszyć się zachwycającymi stopami, nie musisz decydować się na drogie wizyty w salonie kosmetycznym. Odpowiednie produkty i odrobina konsekwencji pozwolą ci na przeprowadzanie zabiegów na najwyższym poziomie w zaciszu domowym, w dowolnie wybranym czasie. Dzięki temu nawet najbardziej zapracowane panie mogą stać się posiadaczkami zachwycającego pedicure'u i zniewalająco gładkiej skóry stóp.