Data modyfikacji:

Cera naczynkowa – kosmetyki i pielęgnacja

Cera naczynkowa charakteryzuje się obecnością rozszerzonych naczyń krwionośnych, pajączków i rumieńców. Jest cienka i delikatna, dlatego należy dbać o nią ze szczególną starannością. Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej? Jakie kosmetyki wybrać? Sprawdź w artykule!

cera naczynkowa

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje?

Cera naczynkowa wyróżnia się obecnością rozszerzonych i popękanych naczynek, które umiejscowione są płytko pod skórą. Występuje skłonność do powstawania rumieńców na policzkach, np. pod wpływem ciepła, zimna bądź silnych emocji. Pęknięte naczynka pojawiają się na twarzy pod postacią tzw. pajączków, których nie da się zniwelować bez specjalnych kosmetyków czy zabiegów. Dlatego właśnie pielęgnacja cery naczynkowej powinna skupiać się na wzmacnianiu naczyń krwionośnych, zmniejszaniu zaczerwienienia i wyrównywaniu kolorytu skóry.

Skóra naczynkowa jest cienka, delikatna i podatna na uszkodzenia. Skłonność do jej występowania jest uwarunkowana genetycznie, jednak istnieje wiele czynników, które mogą powodować rozszerzanie i pękanie naczyń krwionośnych. Należą do nich m.in. używanie nieodpowiednich kosmetyków, zbyt intensywnie mycie skóry, stosowanie agresywnych peelingów czy częste wystawianie twarzy na działanie mrozu, wiatru i promieni UV.

Pielęgnacja cery naczynkowej – najważniejsze zasady

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery naczynkowej? Przede wszystkim powinnaś pamiętać o kilku ważnych zasadach:
  • oczyszczaj skórę bardzo delikatnie, zrezygnuj ze stosowania szorstkich gąbek i drażniących szczotek
  • nie wycieraj intensywnie twarzy, raczej dotykaj ją delikatnie ręcznikiem
  • zrezygnuj ze stosowania peelingów mechanicznych
  • nie używaj kosmetyków z kwasami AHA i BHA
  • nie wyciskaj pryszczy i zaskórników
  • nie myj twarzy gorącą wodą
  • unikaj opalania, a gdy wychodzisz na słońce, zawsze smaruj skórę kremem z filtrem
  • smaruj twarz kremem ochronnym w mroźne i wietrzne dni
  • pij dużo wody
  • ogranicz spożycie alkoholu i pikantnych potraw
  • stosuj odpowiednie kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej.

Jak rozpoznać cerę naczynkową?

  • Typowym objawem cery naczynkowej są teleangiektazje, zwane potocznie „pajączkami”. To drobne rozszerzone naczynka krwionośne widoczne gołym okiem.
  • Na cerze naczyniowej może występować stałe zaczerwienienie, czyli rumień. Pojawiają się również zaczerwienienia przejściowe. Zmianom kolorytu podlegają najczęściej nos oraz policzki.
  • Cera naczyniowa jest bardzo wrażliwa, dlatego bardzo łatwo ulega podrażnieniom. Nieodpowiednie kosmetyki, gorąco, ostre przyprawy i alkohol pogarszają jej stan.
  • Czas działa na niekorzyść cery naczynkowej. Gdy synteza kolagenu w skórze spada, drastycznie pogarsza się elastyczność naczyń krwionośnych. Z tego powodu skłonność do pajączków i rumienia u posiadaczek cery naczyniowej może wzrastać z wiekiem.
  • W nieodpowiednio pielęgnowanej skórze naczynkowej może rozwinąć się trądzik różowaty – trudna do zwalczenia choroba skóry.

Cera naczynkowa – kosmetyki

Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać składniki wzmacniające naczynia krwionośne, zmniejszające zaczerwienienie, rozjaśniające skórę i łagodzące podrażnienia. Dobre produkty muszą także dogłębnie nawilżać i odżywiać. Poniżej opisujemy, jakich składników należy szukać w specyfikach do cery naczynkowej.

Najważniejszą grupą składników są substancje wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Należą do nich witaminy K, PP i C. Podobnie działa również ekstrakt z wąkroty azjatyckiej, który ponadto pobudza krążenie krwi. Kocanka włoska oraz kasztanowiec zmniejszają obrzęki i opuchliznę, a także niwelują zaczerwienienia. Działanie łagodzące podrażnienia i stany zapalne mają również arnika górska, oczar wirginijski i miłorząb japoński. Szukaj ekstraktów z tych produktów w kosmetykach do skóry naczynkowej.

Warto zwrócić uwagę także na kosmetyki zawierające kwas laktobionowy. Należy on do grupy kwasów PHA o łagodnym działaniu. Wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza widoczność pajączków. Natomiast d-panthenol i aloes łagodzą podrażnienia i regenerują skórę.

Kolejną grupą są składniki rozjaśniające i wyrównujące koloryt skóry. Należą do nich wspomniana wcześniej witamina C czy wyciąg z korzenia lukrecji. Poza tym kosmetyki do cery naczynkowej muszą zawierać substancje nawilżające, takie jak naturalne oleje, gliceryna czy kwas hialuronowy.

Krem do cery naczynkowej

Dobry krem na dzień do cery naczynkowej ma za zadanie nawilżać skórę, wzmacniać naczynia krwionośne, zmniejszać widoczność pajączków i chronić komórki przed działaniem czynników zewnętrznych. Powinien więc zawierać składniki spełniające wszystkie te zadania. Wybierz produkt, który ma w składzie witaminy C i K, rutynę, kwas laktobionowy czy też ekstrakt z wąkroty azjatyckiej. Koniecznie postaw na produkt z filtrami UVA i UVB. Pamiętaj, że zimą powinnaś stosować zdecydowanie tłustszy krem, który stworzy na skórze warstwę chroniącą przed wiatrem i mrozem. Jeśli nie wiesz, jak wybrać krem do cery naczynkowej, ranking polecanych kosmetyków będzie dla ciebie idealną inspiracją.
Kremy do cery naczynkowej na noc mają przede wszystkim wzmacniać naczynka, likwidować pajączki, przeciwdziałać obrzękom i stanom zapalnym. Wybierz specyfik o bogatym składzie, który zawiera wiele składników wymienionych w poprzednim podpunkcie, takich jak naturalne oleje, witamina C, kwas laktobionowy, ekstrakt z kasztanowca, arniki, wąkroty czy kocanki. Składniki aktywne będą wnikać głęboko w skórę przez noc, dzięki czemu odzyska ona zdrowy, promienny wygląd.

Serum do cery naczynkowej

Serum do cery naczynkowej to kosmetyk znacznie intensywniejszy od kremu, który wyróżnia się obecnością silnie działających składników aktywnych. Sera nie natłuszczają skóry i nie tworzą na niej warstwy ochronnej. Zazwyczaj mają postać płynu lub żelu, który wmasowuje się w twarz delikatnymi ruchami.

Sięgnij po produkt zawierający witaminę C, kwas laktobionowy, rutynę, naturalne ekstrakty i wyciągi. Warto, aby miał w składzie również substancje łagodzące, takie jak aloes i d-panthenol. Ciekawą opcją jest także serum zawierające kompleks liposomów o zbawiennym wpływie na pękające naczynka. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o cerę naczynkową, nie poświęcając jednocześnie zbyt dużo czasu na pielęgnację, zdecydowanie powinnaś sięgnąć po serum.

Peeling i maseczka do cery naczynkowej

Jaki peeling wybrać do cery naczynkowej? Zdecydowanie unikaj peelingów mechanicznych z drobinkami, które mogłyby uszkodzić skórę i przyczynić się do pękania naczyń krwionośnych. Zrezygnuj także z peelingów z ostrymi kwasami AHA i BHA. W zamian postaw na łagodne peelingi enzymatyczne lub ewentualnie peelingi kwasami PHA, które wyróżniają się delikatnym działaniem.
Stosuj także maseczki przeznaczone do cery naczynkowej o działaniu wzmacniającym naczynka, odżywiającym i kojącym. Świetnie sprawdzą się bogate maski na płachcie oraz produkty zawierające różową glinkę.

Tonik do cery naczynkowej

Tonik do cery naczynkowej powinien nie tylko łagodzić podrażnienia i odżywiać, lecz także przywracać skórze prawidłowy poziom pH. Postaw na produkt wzmacniający naczynka i redukujący zaczerwienienia. Doskonale sprawdzi się kosmetyk z witaminą C i bogactwem naturalnych ekstraktów.
Ciekawą alternatywą dla toniku jest hydrolat – specyfik powstający w procesie destylacji roślin. Do cery naczynkowej najlepiej sprawdzi się hydrolat oczarowy lub różany. To idealny produkt dla miłośniczek naturalnej pielęgnacji i nie tylko.

Podkład i korektor do cery naczynkowej

Jaki podkład i korektor wybrać do cery naczynkowej? Postaw na kryjący produkt o nawilżającej i odżywiającej formule. Warto, aby miał w składzie również filtry przeciwsłoneczne. Dobierz jego odcień do karnacji. Pamiętaj, aby nie testować podkładu lub korektora na dłoni, gdyż w tym miejscu skóra jest zwykle nieco ciemniejsza. Sprawdzaj jego kolor na policzku albo na szyi.
Dobrym pomysłem jest wybór kosmetyku o zielonkawym odcieniu, który zniweluje różowy kolor popękanych naczynek. Jeśli nie chcesz kłaść zielonkawego podkładu na całą twarz, wybierz tradycyjny podkład i korektor o zielonym odcieniu. Nałóż go punktowo na popękane naczynka, aby zniwelować ich kolor i gotowe! To świetny sposób, aby zmniejszyć widoczność pajączków i zaczerwienień.

Pielęgnacja cery naczynkowej. Nie tylko kosmetyki

Pamiętaj, że same kosmetyki nie wystarczą, aby zapewnić wrażliwej cerze dobry wygląd na lata. Istnieje sporo innych czynników istotnych dla zdrowia cery naczynkowej – dieta pozbawiona drażniących składników, stosowanie kremów z filtrem UV, unikanie gorących kąpieli oraz mocnego pocierania cery pozwolą zmniejszyć powstawanie nowych teleangiektazji.

Cera naczynkowa jest wymagająca, jednak odpowiednio pielęgnowana odwdzięczy ci się świetlistym i zdrowym wyglądem. Wprowadź zmiany do kosmetyczki i przekonaj się sama!