Pielęgnacja roślin – jakie akcesoria musisz mieć, aby twoje kwiaty domowe dobrze rosły?

Rośliny doniczkowe królują na salonach – są nie tylko jednymi z najmodniejszych dekoracji w wystroju wnętrz, ale też niektóre gatunki mogą być zielonymi filtrami powietrza, ponieważ pobierają z niego szkodliwe związki. Uprawa kwiatów domowych może być jednak dość trudnym zadaniem. Jeśli chcesz zamienić swoje mieszkanie w prawdziwą oazę zieleni i na własnej skórze przekonać się, co to znaczy urban jungle w mieszkaniu, poznaj akcesoria, które pomogą ci w pielęgnacji roślin domowych.

Rośliny doniczkowe – podlewanie i zraszanie

Konewka i spryskiwacz to absolutna podstawa. Ta pierwsza to w zasadzie dość oczywista sprawa. Spryskiwacz czy zraszacz będzie z kolei niezwykle pomocny zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy to suche powietrze w naszych domach i mieszkaniach szczególnie daje się we znaki roślinom doniczkowym. Efekt suchego i nagrzanego powietrza jest łatwy do przewidzenia – suche i zbrązowiałe liście. Dlatego jeśli chcesz, aby w twoim domu zapanował klimat urban jungle na całego, koniecznie złap za zraszacz. Dodatkowo codzienne zraszanie liści pomaga pozbyć się przędziorków, czyli pasożytów, które atakują rośliny doniczkowe.
Pamiętaj jednak, aby zraszać rośliny wodą, która odstoi w spryskiwaczu kilka godzin. Kolejna zasada, której należy przestrzegać, to pora spryskiwania. Otóż nie powinno się zraszać roślin wtedy, gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na nie. W takim przypadku mogłoby dojść do poparzenia delikatnych liści i w efekcie powstania nieestetycznych plam.

Doniczka samonawadniająca i nawilżacz

Wróćmy jednak jeszcze do tematu podlewania roślin. Wydawać by się mogło, że to nic trudnego – nalewasz wodę do doniczki z ziemią i gotowe. W większości przypadków faktycznie ta zasada się sprawdza, jednak są takie gatunki, które pod względem poziomu wilgotności podłoża są wyjątkowo kapryśne. Jako przykład weźmy chociażby popularne bluszcze czy paprotki. W przypadku tych roślin trzeba zachować stały poziom wilgotności ziemi w doniczce, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem. To może bowiem prowadzić do gnicia korzeni i w efekcie do obumierania rośliny. Receptą na ten problem są właśnie doniczki samonawadniające oraz nawilżacze. Te pierwsze najczęściej są tak skonstruowane, że posiadają drugie dno, w którym zbiera się nadmiar wody z podlewania. Następnie woda jest doprowadzana stopniowo do gleby np. za pomocą włókniny. To dobry patent również wtedy, gdy zdarza ci się zapominać o podlewaniu lub często nie ma cię w domu. Z kolei nawilżacze to rodzaje sączków, które wtyka się do doniczki. W niewielkim zbiorniczku znajduje się woda, która stopniowo przesącza się do podłoża i w ten sposób utrzymuje się właściwy poziom wilgotności.

Książki o kwiatach domowych

To kopalnia wiedzy i inspiracji. Książki o roślinach doniczkowych pomogą ci rozwikłać niejeden problem, jaki napotkasz na swojej drodze domowego ogrodnika. W poradnikach tego typu znajdziesz szczegółowe opisy chorób czy szkodników, jakie mogą zaatakować twoją domową uprawę czy wskazówki pomocne przy przesadzaniu lub rozsadzaniu roślin. Dodatkowo to także morze inspiracji w kwestii wyeksponowania roślin doniczkowych w domu. Co jeszcze można zapisać na plus książek o roślinach? Najczęściej są pięknie wydane, więc będą kolejną ozdobą mieszkania.

Podpory do pnączy

Wbrew pozorom to nie tylko kwestia estetyki. Co prawda, niektóre rośliny doniczkowe wyglądają najlepiej właśnie wtedy, gdy wspierają się na podporach, ale w całym tym zamieszaniu chodzi o coś więcej. Otóż niektóre gatunki lepiej rosną, jeśli ich pędy mają się na czym opierać i co oplatać. Przykładem może być chociażby szalenie modna monstera adansonii (nie mylić z jej równie popularną koleżanką, monsterą dziurawą). Jeśli pędy rośliny opadają swobodnie poza doniczkę i nie mają żadnej podpory, na której mogłyby się wesprzeć, pokrywają się niewielką ilością liści. Jeśli jednak zapewnisz tej wyjątkowo dekoracyjnej roślinie podporę np. w postaci kratki czy specjalnego słupka, pędy szybko zamienią się w bogato ulistnione zielone girlandy.
W podobny sposób możesz wykorzystać podpory przy uprawie wspomnianej już monstery dziurawej, epipremnum złocistego, filodendrona czy hoi.

Rośliny doniczkowe pod kloszem, czyli miniszklarnia

To kolejny modny sposób na wyeksponowanie kwiatów domowych, który może dodatkowo dobrze wpłynąć na ich kondycję. Jeśli będziesz uprawiać rośliny pod kloszem czy w miniszklarni, stworzysz dla nich bardzo korzystne środowisko do wzrostu. W takich warunkach tworzy się bowiem przyjazny mikroklimat, dzięki któremu można spokojnie zapomnieć o kolejnych sesjach podlewania. Taka uprawa roślin popularnie nazywa się minibiosferą lub lasem w szkle i w tym wydaniu najlepiej sprawdzą się rośliny lubiące wilgoć, czyli np. bluszcze, różnego rodzaju mchy, paprocie czy storczyki. W miniszklarniach dobrze sprawdzą się też rośliny, które lubią ciepłe i suche środowisko, jak np. sukulenty. W takim wypadku należy jednak postawić na model z otworem wentylacyjnym, dzięki któremu możliwe będzie swobodne odparowanie wilgoci.

Co warto dodać jeszcze do tego zestawu pielęgnacyjnego kwiatów domowych?

Na pewno kulki keramzytowe, za pomocą których wykonasz w podłożu warstwę drenażową i w efekcie unikniesz szkodliwych skutków przelania. Bo zdecydowanie mniejszym złem dla większości kwiatów jest kilka razy zapomnieć o podlewaniu, niż przesadzić z dostarczaniem wody do podłoża. W tym drugim przypadku może bowiem szybko dojść do przegnicia korzeni, a z tym problemem raczej nie sposób już się uporać, zwłaszcza gdy sprawy zajdą za daleko. Ponadto przydadzą ci się akcesoria do przesadzania, czyli łopatka i rękawiczki, ponieważ młodsze rośliny raz w roku powinny trafiać do nowych doniczek.