Jeśli chcesz, by twój trawnik wyglądał jak piękny, gęsty dywan, konieczna okaże się dobra kosiarka spalinowa lub elektryczna, w której można wygodnie regulować wysokość ostrzy.
Jak dbać o trawnik latem?
Częstym problemem niedoświadczonych ogrodników jest także to, jak dbać o trawnik w upały. Latem należy pamiętać przede wszystkim o obfitym i częstym podlewaniu trawy. Najlepiej robić to wczesnym rankiem, stosując wodę o temperaturze zbliżonej do ciepłoty gleby (ograniczy to parowanie wody).
Jeśli szukasz sposobu na to, jak dbać o trawnik w czasie suszy, musisz pamiętać, że nie wolno robić tego w okresie największego nasłonecznienia. Upał sprawi, że woda wyparuje błyskawiczne, a kropelki wody skupią ostre promienie słoneczne jak soczewki, doprowadzając do przypalenia źdźbeł.
Pozostałe etapy pielęgnacji trawnika – a więc nawożenie i koszenie – latem należy przeprowadzać z taką częstotliwością, jak w okresie wiosennym.
Pielęgnacja trawnika jesienią. Jak dbać o trawnik po lecie?
Wiele osób, wraz z nadejściem jesieni i rzadszym przebywaniem w ogródku, zaniedbuje swój trawnik. To błąd! Warto pamiętać, że trawa wymaga twojej uwagi aż do pierwszych przymrozków. Aby przeprowadzić dobrą pielęgnacja trawnika przed zimą, pamiętaj o poniższych zasadach.
- Jak dbać o trawnik jesienią? Koś go aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. W okresie jesienno-zimowym trawa rośnie wolniej, dlatego wystarczy, że będziesz ścinać ją raz na dwa tygodnie. To bardzo ważne, ponieważ w zbyt długich źdźbłach zimą może rozwinąć się tzw. pleśń śniegowa, która wywoła spustoszenie w twoim trawniku.
- Na dwa tygodnie przed zapowiadanymi przymrozkami wykonaj wertykulację. Nie musi być ona tak dokładna, jak ta przeprowadzana wiosną – wystarczy, że spulchnisz glebę za pomocą grabi.
- Dokładnie wyczesz darń, usuwając nadmiar filcu. Pozbądź się martwych roślin, gałęzi, liści – pozostawiając je na trawniku na zimę ryzykujesz, że rozwiną się w nim groźne dla roślin bakterie beztlenowe.
- Jesienna pielęgnacja trawnika polega również na nawożeniu go aż do nadejścia chłodnego okresu. Jesienią stosuj nawozy z obniżoną zawartością azotu, bogate z kolei w potas i fosfor, które stymulują korzenie do lepszego rozwoju.