Data modyfikacji:

Pies dużo pije. Czy to powód do niepokoju?

Twój pies dużo pije? Sprawdź, czy powinieneś się tym martwić czy nie. Dowiedz się, ile wody w ciągu doby może wypić twój pupil oraz ile moczu powinien wydalać twój pies. Sprawdź, jakie choroby mogą spowodować polidypsję i poliurię u psa.

pies dużo pije

Czy pies za dużo pije?

Trudno jest czasem na oko określić, czy pies faktycznie pije za dużo wody czy nie. O nadmiernym pragnieniu, nazywanym fachowo polidypsją, mówimy wtedy, gdy pies pije więcej niż 90 ml/kg w ciągu doby.

Dlaczego pies dużo pije?

Zmiana karmy

Zacząłeś podawać pupilowi suchą karmę, a wcześniej pies był karmiony głównie mokrą karmą? To normalne, że twój czworonóg pije teraz więcej wody, ponieważ jego sucha karma zawiera o wiele mniej wody. To, jaka karma dla psa znajdzie się w misce czworonoga, wpływa także na jego pragnienie.

Zmiana pogody

Pies podczas upałów pije o wiele więcej wody niż zimą. Jest to związane z ziajaniem, przez które pupil oddaje ciepło, ale też wodę.

Nadmierna aktywność fizyczna

Psy bardzo aktywne piją o wiele więcej wody niż czworonogi, które od wielogodzinnych spacerów wolą spać na kanapie. To normalne, jeśli pupil pije dużo wody po intensywnym treningu czy dłuższym spacerze, szczególnie w cieplejszy dzień.

Uboczny skutek przyjmowanych leków

Przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów) może być przyczyną nadmiernego pragnienia. Wzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu jest także skutkiem ubocznym niektórych leków przeciwko epilepsji (padaczce) i leków na schorzenia kardiologiczne.

Czy trzeba się martwić, gdy pies dużo pije?

Tak i nie. To zależy od przyczyny, która wywołuje wzmożone pragnienie. Na przykład wzmożone pragnienie na skutek zmiany rodzaju pokarmu na karmę o mniejszej zawartości wody (karmę suchą) jest fizjologiczną reakcją organizmu.

Picie nadmiernej ilości wody przez psa może też, niestety, być objawem poważniejszych schorzeń, które nierzadko zagrażają jego życiu i zdrowiu. Polidypsja może być objawem:

  • ropomacicza (u suk niekastrowanych),
  • choroby nerek (np. niewydolności kory nadnerczy),
  • choroby wątroby (np. zatrucia toksynami),
  • cukrzycy,
  • nadczynności tarczycy,
  • moczówki prostej.
Jeśli nie wiesz, co jest przyczyną problemu lub podejrzewasz, że przyczyna może być złożona, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Poinformuj go o tym, jakie leki przewlekle zażywa twój pies, kiedy czworonóg zaczął pić więcej wody i czy zauważyłeś jakieś inne niepokojące objawy.

Pies dużo pije – możliwe skutki

W przypadku polidypsji fizjologicznej, czyli w sytuacji, gdy pies pije więcej wody, ponieważ jej potrzebuje, nie zauważysz żadnych objawów, ponieważ to sytuacja prawidłowa. Musisz jednak uważać, ponieważ organizm czworonoga może się przewodnić, jeśli pies będzie pił wodę, mimo że jej nie potrzebuje. Objawy przewodnienia u psa:
  • nudności,
  • nadmierne ślinienie się,
  • ospałość, apatia,
  • rozszerzone źrenice,
  • trudności z utrzymaniem równowagi.

Pies dużo pije i sika – czy to normalne?

Jeśli czworonóg pije dużo wody, to powinien też oddawać mocz w dużej ilości. Wydalanie dużej objętości moczu nazywane jest poliurią (wielomoczem). O poliurii mówi się wówczas, gdy objętość moczu przekracza 45 ml/kg w ciągu doby.
Wielomocz fizjologiczny następuje wtedy, gdy pupil wydala dużą objętość wody, ponieważ jego organizm nie potrzebuje płynów. O takim rodzaju poliurii mówimy wtedy, gdy pies wypija więcej wody niż potrzebuje.

O wielomoczu patologicznym mówimy wtedy, gdy przyczyną zaburzeń wydalania moczu są nieprawidłowości hormonalne, zaburzenia metaboliczne, zatrucia lub zaburzenia psychogenne. Na przykład niedobór ADH w przebiegu moczówki prostej odpowiada za zwiększone wydalanie moczu.