Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy pies się drapie? Sposoby na drapanie się psa

Twój pies się drapie? Sprawdź, dlaczego pies się drapie i które choroby najczęściej powodują świąd. Mamy dla ciebie sposoby na drapanie się psa.

pies

Dlaczego pies się drapie?

Jako właściciel czworonoga powinieneś wiedzieć, jak dbać o psa. Pies drapie się, wylizuje pewną okolicę ciała lub wręcz ją podgryza, gdy odczuwa świąd. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od chorób pasożytniczych, w tym inwazji pcheł, nużeńców czy świerzbowców, po choroby endokrynologiczne, genetyczne i alergiczne.

Najczęstsze przyczyny świądu u psa

Aby dowiedzieć się, dlaczego pies się drapie, przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom świądu u psa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak pomóc swojemu pupilowi.

Pasożyty zewnętrzne

Ektopasożyty, które żerują na skórze zwierzęcia, mogą być przyczyną dużego dyskomfortu i bolesności. Są to nie tylko pchły, ale też nużeńce i świerzbowce. Rozwiązaniem problemu jest regularne stosowanie preparatów zabezpieczających pupila przed inwazją pasożytów zewnętrznych.

Takie preparaty są dostępne w formie tabletek, środków w płynie typu spot-on (do wylania na kark lub zad) oraz w formie obroży. Czas działania zależy od producenta. Najdłużej, bo aż 6-8 miesięcy, działają obroże przeciwpchelne. Dostaniesz je w przychodniach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych.

Choroby alergiczne

Można wyróżnić wiele rodzajów alergii u psa, w tym alergię pokarmową, kontaktową i wziewną. Wszystkie z nich mogą dawać objawy na skórze psa w postaci swędzących ognisk, co powoduje, że pies się drapie.

Na uwagę zasługują także alergiczne pchle zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry u psów. Alergia wymaga dokładnej diagnostyki. W przypadku alergii pokarmowej u psa leczenie polega na stosowaniu karmy hipoalergicznej lub diety eliminacyjnej alergeny.

Pies się drapie po strzyżeniu

Twoj pies się drapie po strzyżeniu? W wyniku zabiegów fryzjerskich wykonywanych przez opiekuna lub przez psiego groomera mogło dojść do podrażnienia skóry narzędziami. W takich sytuacjach warto dokładnie obejrzeć zwierzę i sprawdzić, czy w jakimś miejscu nie nastąpiło uszkodzenie ciągłości skóry.

Infekcja bakteryjna lub grzybicza

Jeżeli pies się drapie, a nie ma pcheł, możliwą przyczyną są stany zapalne skóry wywołane infekcją na tle bakterii lub grzybów. Pamiętaj, że także proces zdrowienia, czyli formowania się strupów, wiąże się ze świądem. Pies może się też wtedy drapać, ale jest to jak najbardziej normalne. Świąd jest jednym z objawów gojenia się ran.

Stres

Psy, podobnie jak ludzie, na stres reagują różnie. Jedne chowają się pod stół i przeczekują np. głośny remont mieszkania, a inne, w wyniku problemów psychicznych, mogą się drapać, lizać, a nawet samookaleczać. Zdarza się to najczęściej u psów, które często zmieniają opiekunów, przebywają przez długi czas w schronisku lub zostały nieprawidłowo poprowadzone podczas szkolenia już wieku szczenięcym.

Co zrobić, gdy pies się drapie?

Kluczem do rozwiązania problemu jest ustalenie powodu, dlaczego pies odczuwa świąd. Konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii, który po przeprowadzeniu wywiadu z opiekunem, dokładnych oględzinach psa, zbadaniu go klinicznie i wykonaniu dodatkowych badań, które potwierdzą diagnozę, zaproponuje w końcu odpowiednie leczenie, które sprawi, że pies przestanie się drapać raz na dobre.

Ważne, by udać się z psem jak najszybciej do przychodni weterynaryjnej po pomoc. Nie czekaj, aż jego stan się zaostrzy. Świąd jest przyczyną dużego dyskomfortu i stresu u zwierzęcia, dlatego w trosce o jego dobrostan reaguj od razu.

Domowe sposoby na drapanie się psa

Sposób radzenia sobie z psem, który uporczywie się drapie, zależy od przyczyny problemu i lokalizacji świądu. Domowe sposoby na nic się zdadzą, jeśli nie będziesz wiedział, co powoduje świąd. Jak już wiesz z pierwszej części artykułu, przyczyn może być wiele. Kąpiel czy zastosowanie preparatów przeciwko pchłom może nie dać żadnego rezultatu, jeśli przyczyna leży gdzieś głębiej.