Data modyfikacji:

Uniforia League X-Mas Box FH7376 Adidas. Jak się prezentuje oficjalna piłka na Euro 2020?

Firma adidas od 1972 roku projektuje oficjalne piłki na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Nie inaczej jest w wypadku piłki na Euro 2020. Zobacz, jak prezentuje się Uniforia League X-Mas Box FH7376 Adidas.

uniforia

Uniforia, czyli jedność i euforia

Prace nad nową piłką na Euro 2020 rozpoczęły się jeszcze w 2018 roku i były owiane tajemnicą. 6 listopada 2019 roku o godzinie 20.00 Uniforia w końcu ujrzała światło dzienne.

Nazwa Uniforia nawiązuje do jedności (ang. unity) i euforii (ang. euphoria), które są ważne dla świata piłki nożnej. Anika Marie Kennaugh, projektantka adidas, zaznaczyła, że projekt piłki odzwierciedla kulturę i ducha ulicy, którego kibice i piłkarze prezentują na stadionie. Jak się prezentuje oficjalna futbolówka na Euro 2020?

Jak wygląda piłka na Euro 2020?

Poza samą nazwą symboliczny charakter ma także malowanie piłki. Na białej piłce znajdują się czarne linie, które mają przypominać linie malowane pędzlem, symbolizując w ten sposób zanik różnic czy barier między narodami. W ten sposób projektanci nawiązują do faktu, że Euro 2020 po raz pierwszy odbędzie się w aż 12 krajach. Czarne pociągnięcia pędzla są ograniczone kolorowymi liniami, które mają symbolizować bliskość kultur europejskich.

Tradycyjnie na piłce umieszczono logotyp producenta oraz turnieju. Co ciekawe, znalazło się także miejsce na współrzędne geograficzne wszystkich dwunastu stadionów, na których będą rozgrywane mecze podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Dane techniczne Uniforii

Zarówno wygląd, jak i strona techniczna oficjalnych piłek na Euro czy Mundial zawsze budzą duże zainteresowanie, a czasem nawet kontrowersje. Przykładem może być słynna już Jabulani przygotowana na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Republice Południowej Afryki, którą mocno krytykowali bramkarze za nagłe zmienianie trajektorii lotu. Jak wygląda sytuacja w wypadku piłki na nadchodzące Euro 2020?

Adidas zachwala swój nowy projekt, podkreślając, że pozytywnie przeszedł wszystkie testy: w laboratoriach na Uniwersytecie Loughborough w Anglii oraz przeprowadzone przez amatorskich i profesjonalnych piłkarzy na boiskach. Testy obejmowały takie parametry, jak: wagę, utrzymywanie kształtu, okrągłość czy odbicie. Uniforia ostatecznie otrzymała FIFA Quality Pro.

Uniforia League X-Mas Box FH7376 Adidas jest wykonana z tworzywa syntetycznego o teksturowanej strukturze i klejonej konstrukcji. Dzięki temu piłka na Euro 2020 ma wolniej wchłaniać wilgoć, co jest szczególnie ważne podczas gry w deszczu. Dodatkowo Uniforia gwarantuje dobre czucie piłki i przewidywaną trajektorię lotu. Na uwagę zasługuje również dętka ze szczelnym zaworem, która pozwoli na długie utrzymywanie piłki w odpowiednim kształcie.

Pozostaje nam jedynie czekać, jak Uniforia zaprezentuje się na boiskach stadionów Euro 2020.

Autorka: Izabela Wasztyl