Data publikacji:

Pokój dla dziewczynki na poddaszu. Aranżacje, inspiracje i pomysły

Poddasze – marzenie każdej młodej osoby – dużo przestrzeni, skośne ściany, okna dachowe dające dużo bardzo jasnego światła. Chcesz urządzić pokój dla dziewczynki na poddaszu? Sprawdźmy, jak stworzyć funkcjonalną, przytulną i nowoczesną przestrzeń.

Pokój dla dziewczynki na poddaszu.

Pokój dziecka na poddaszu

Poddasze to wprost kopalnia pomysłów na aranżację przestrzeni. Dobre światło padające z okien dachowych, przytulna atmosfera, którą gwarantują niewielkie wnętrza, oraz skosy na ścianach sprawiają, że jest to przestrzeń wprost idealna, by zaaranżować w niej pokój małej dziewczynki. Poszukajmy wspólnie inspiracji i pomysłów na ciekawy wystrój wnętrza.

Pokój dla dziewczynki na poddaszu z atrakcjami sportowymi

Jeśli wysokość pomieszczenia na poddaszu na to pozwoli, można zaaranżować ściankę wspinaczkową. Ściana musi być oczywiście wystarczająco stabilna – nie może być cienka, działowa, karton-gipsowa. Podłoże można wzmocnić, mocując na ścianie płytę z drewna, panele lub sklejkę – solidna podstawa, do której przykręcisz stopnie wspinaczkowe, jest bardzo ważna. Najbezpieczniejsze jest drewno, choć jest ono odpowiednio droższe od płyty sklejkowej.

Stopnie wspinaczkowe można też przykręcić bezpośrednio do ściany – to bardzo proste, musisz jedynie mieć odpowiednie śruby. Sprzedający stopnie zazwyczaj oferują również pasujące do nich śrubki. Zaopatrz się też w odpowiedniej wielkości kołki rozporowe do przykręcenia listew do ściany oraz wkręty do drewna, którymi zamocujesz płytę do listewek.

Stopnie wspinaczkowe można kupować w kompletach, ale też na sztuki. W kompletach często spotkasz zestawy wielokolorowe, ale możesz również wybrać jednobarwne. Jeśli na ścianę nie przybijasz płyty, możesz ją pomalować kolorem, który będzie pasował do stopni wspinaczkowych.

Obok kamieni do wspinaczki można też umieścić drabinki. Zagwarantują świetną zabawę dla wszystkich dziewczynek, które lubią gimnastykę i taniec – można się na nich rozciągać i samodzielnie trenować. Taki pokój dziewczęcy na poddaszu będzie świetnym miejscem zabawy.

Maluję, rysuję, tworzę, czyli pracownia plastyczna w pokoju dziewczynki na poddaszu 

Twoja pociecha uwielbia rysować i malować? Zorganizujcie wspólnie pracownię plastyczną – poddasze to wprost idealne miejsce na takie aktywności. Potrzebny będzie odpowiednio duży stół – możesz wykorzystać wielofunkcyjne koziołki i położyć na nich blat. Przydadzą się też sztalugi – do tworzenia i ekspozycji twórczości. A może specjalny regalik na materiały plastyczne? Kilka półek, na których zmieszczą się farby i pędzle, promarkery, kredki, pastele, bloki rysunkowe czy płótna malarskie lub węgiel do rysowania.

Warto też w tym miejscu wspomnieć o kolorach ścian. Zwłaszcza sufit w pokoju na poddaszu dla dziecka daje dużo możliwości – możesz namalować na nim niebo z chmurami lub z gwiazdami albo nakleić kontynenty lub flagi wszystkich państw świata.

Pokój dla dziewczynki na poddaszu: aranżacje przestrzeni do nauki

Oczywiście każdy pokój dziewczęcy na poddaszu musi mieć odpowiednio przygotowane miejsce do pracy i nauki, czyli biurko z krzesłem i oświetleniem. Stół powinien mieć dużo miejsca na książki, a w czasach zdalnego nauczania przestrzeń na komputer lub tablet.

Wybieraj więc biurka z dużym blatem, dla najmłodszych dobrym rozwiązaniem będą te z regulowaną wysokością i ewentualnie kątem nachylenia. Stół z krzesłem ustaw tak, by światło padało z góry na blat lub z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne i odwrotnie – z prawej, jeżeli pisze lewą ręką. Oświetlenie na poddaszu w pokoju dziecka jest bardzo istotne.

Kolorowych snów, czyli kącik do spania w pokoju dziecięcym na poddaszu

Chyba każde dziecko marzy o tym, by mieć łóżko piętrowe. Jeśli tylko wysokość pomieszczenia na poddaszu na to pozwala, kup łóżko na antresoli! Idealne byłoby też takie, które ma wbudowane na dole biurko. Ale jeśli np. na poddaszu ma zamieszkać rodzeństwo, sprawdzi się klasyczne łóżko z dolnym i górnym spaniem.

Poszukajcie też wspólnie wymarzonej pościeli – może dziewczynka jest właśnie na etapie fascynacji Harrym Potterem? Albo kolekcjonuje laleczki LOL Surprise? Na Ceneo.pl znajdziecie wiele kompletów pościelowych, które sprawią dzieciom radość. 

A może huśtawka lub hamak?

Każde dziecko lubi się bujać. Dlatego może dobrym pomysłem będzie zamontowanie w pokoju dla dziewczynki również huśtawki? Może być prosta, klasyczna, z desek zawieszonych na sznurku, ale możecie też wybrać wiszące krzesełko lub stojącą kulę. Właściwie każda huśtawka będzie atrakcyjna w dziewczęcym pokoju. A jeżeli jest dużo przestrzeni, warto wypróbować zamontowanie hamaku.

Pomysły na urocze dodatki do pokoju na poddaszu

  • Dywan – miejsce zabaw, siedzenia w kółeczku i leżenia na brzuchu. Chyba nie może go zabraknąć w dziewczęcym pokoju.
  • Kolorowe lampki – ozdobią ścianę, regał lub ramę łóżka. Wybierzcie ulubiony wzór.
  • Ramki na zdjęcia – mogą się w nich znaleźć rysunki albo zdjęcia koleżanek i rodziny.
  • Rośliny doniczkowe – na poddaszu będą bujnie rosły, dadzą tlen i sprawią, że pomieszczenie nabierze świeżości.
  • Pompony z tiulu lub bibuły – wdzięczne, kolorowe dodatki, które ozdobią pokój i dodadzą mu odświętnego charakteru.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska