Data modyfikacji:

Polskie góry – propozycje na wycieczkę

Szukasz pomysłu na majówkę last minute? Zaczynasz planować wakacje? W myśl sentencji „cudze chwalicie, swojego nie znacie” proponujemy wycieczkę po Polsce i wspięcie się na szczyty rozsiane po całym kraju. Do wyboru jest wiele, więc nie ma na co narzekać. Polskie góry może i nie są aż tak wysokie jak Alpy, ale są równie piękne (a niektórzy twierdzą, że nawet piękniejsze – i nie ma się czemu dziwić).

Tatry

(źrdódło: wikipedia.org)

Chluba Polski. Giewont i Rysy to obowiązkowe szczyty każdego górołaza. Kasprowy Wierch za to króluje zimą i przyciąga narciarzy z całego kraju. Są też łagodniejsze trasy – Morskie Oko, Kalatówki, Dolina Kościeliska – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tatry to jednak najwyższe góry w Polsce i ludzie przyjeżdżają tu własnie z tego skorzystać. Aby wspiąć się na szczyt polecamy ustawić sobie bazę wypadową w Zakopanem i stamtąd dojeżdżać do Kuźnic i dalej piechotą na szlak. Dla bardziej wytrawnych proponujemy zarezerwować nocleg w jednym z górskich schronisk i podróżować z plecakiem od jednego miejsca do drugiego.

Bieszczady

(źródło: mojbialydomek.pl)

Kraina łagodności. Podobno kto raz pojedzie w Bieszczady ten zawsze będzie chciał tam wracać. Coś w tym jest – wystarczy popatrzeć na zdjęcia ze szlaku. Mało jest jeszcze w Polsce takich miejsc, ktore zachowały pierwotną naturę i piękno. Aby zakosztować chociaż odrobiny Bieszczad warto wybrać się tam z rowerami i podróżować szlakiem Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej. Jej długość to niecałe 150 km, ale można śmiało dołożyć kilometrów zapuszczając się w dzikie lasy Parku Narodowego. Miejscowi słyną z gościnności i chętnie udzielają pomocy zbłąkanym turystom. Trudno o lepsze miejsce do ucieczki od zgiełku miast.

Sudety

Sudety otaczają Polskę od północnego zachodu. Świetna propozycja na jednodniowe wycieczki, jeżeli ktoś mieszka na Dolnym Śląsku. Z Wrocławia jest rzut beretem do Gór Stołowych – niesamowitych formacji skalnych, których próżno szukać gdziekolwiek indziej na świecie. Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek z dziećmi – warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i szukać z pociechami skały „Głowa konia” bądź przejść przez naturalny labirynt Błędnych Skał. 
(źródło: wikipedia.org)

W Sudetach wyrasta również jeden ze słynniejsych polskich szczytów – Śnieżka, która wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m. Śnieżka to świetna góra do dalekich obserwacji. Przy sprzyjających warunkach widać z niej na odległość 200 km!
Tekst: Jakub Spiryn