Jak mierzyć wyżej, czyli potencjał wysokich butów

Trudno byłoby znaleźć kobietę, która chociaż raz w życiu nie miała na nogach butów na wysokim obcasie. Kobiece zamiłowanie do obcasów widać już od najmłodszych lat, kiedy to kilkuletnie dziewczynki przymierzają szpilki swoich mam, dumnie paradując w nich po domu i bawiąc się w prawdziwą damę. Obcasy występują w obuwiu na każdą porę roku. W zimie możemy założyć stylowe kozaki na obcasach, wczesną wiosną i jesienią botki na koturnie , a latem klasyczne szpilki.
Dzisiaj szpilki nieodmiennie kojarzą się z szykiem, elegancją i kobiecością. Trudno uwierzyć, lecz nie zawsze tak było. Niegdyś wysokie buty przeznaczone były jedynie dla mężczyzn. To właśnie oni pierwsi zaczęli zakładać buty na obcasie, aby ich nogi lepiej utrzymywały się w strzemionach siodeł podczas jazdy konnej. Z czasem buty te na nogach mężczyzn wkroczyły na arystokratyczne salony. Panie zrobiły z nich użytek dopiero w XVI wieku za sprawą Katarzyny Medycejskiej. Była ona niską kobietą, więc na swój ślub zamówiła specjalne buty na podwyższonym obcasie.

Od tego czasu aż do połowy XX wieku wysokie buty nieustannie ewoluowały, by za sprawą Diora, w latach 50. ubiegłego stulecia, pojawić się w formie, jaką dzisiaj noszą niemal wszystkie kobiety. Początkowo szpilki w tej formie kojarzone były z kobietami lekkich obyczajów. Było to spowodowane charakterystycznym ruchem bioder, jaki powstawał podczas chodzenia w butach na cienkich, wysokich obcasach. Na szczęście to stereotypowe myślenie zmieniło się, kiedy obuwie tego typu zaczęły nosić ówczesne celebrytki. To dzięki nim tak uwielbiane przez kobiety buty są dzisiaj wyznacznikiem stylu.
Jesteście ciekawi, dlaczego buty na obcasie cieszą się taką popularnością wśród kobiet? Chcecie dowiedzieć się, jak wybrać buty, aby były wygodne, oraz jak chodzić w szpilkach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w tym artykule, czytajcie więc dalej.

Dlaczego kobiety tak chętnie wybierają buty na obcasie?

Odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Kobiety uwielbiają wyglądać pięknie, elegancko i uwodzicielsko, a wysokie buty idealnie pomagają im osiągnąć ten cel. Noszenie butów na szpilkach czy botków na koturnie sprawia, że kobiety stają się wyższe, przez co wyglądają na smuklejsze. Znacząco poprawia się także wygląd nóg. Wysokie buty wydłużają je i, wymuszając napięcie mięśni łydek, także wysmuklają. Kobieta w szpilkach bardzo często dzięki nim czuje się pewniejsza siebie. Pomaga jej w tym nie tylko fakt, że takie buty w pewnym sensie umożliwiają jej wzbicie się kilka centymetrów ponad ziemię, lecz także większa świadomość własnej atrakcyjności.

Noszenie szpilek lub botków na koturnie może mieć także inne zalety, co potwierdzają badania przeprowadzone przez francuskiego profesora Nicolas Gueguena z Universite de Bretagne-Sud. Pokazały one, w jaki sposób noszenie szpilek przez kobiety wpływa na gotowość niesienia im pomocy przez otoczenie.

Badania przeprowadzone przez Francuza składały się z czterech etapów. W pierwszym  eksperymencie badano zachowanie 90 mężczyzn w reakcji na 19-latkę, która prosiła ich o wypełnienie ankiety na temat równouprawnienia płci. Robiła to w obuwiu na wysokim, cienkim obcasie lub w butach na płaskiej podeszwie.  Następny eksperyment  objął 180 kobiet i taką samą liczbę mężczyzn. Był on podobny do pierwszego, z tą tylko różnicą, że ankieterkami były w nim cztery kobiety w wysokich butach lub obuwiu na płaskiej podeszwie. Tym razem prosiły one o wypełnienie ankiety dotyczącej zwyczajów żywieniowych. W trzecim eksperymencie przebadana została taka sama liczba kobiet i mężczyzn co w drugim. Tym razem chodziło o sprawdzenie, ile osób pomoże kobiecie, która upuściła rękawiczkę. W ostatnim eksperymencie sprawdzono zaś, ilu mężczyzn w barze podejdzie do kobiet na płaskim obcasie, a ilu do tych, które mają na sobie wysokie buty.
Podczas wszystkich eksperymentów kobiety w butach na obcasie dużo częściej uzyskiwały pomoc od mężczyzn, a także częściej były przez nich zaczepiane. Wyniki te pokazują, że kobiety w szpilkach mogą częściej liczyć na męską pomoc.

Obuwie to ma wiele zalet, niestety bardzo często noszenie go nie jest komfortowe. Ze względu na wysokość obcasa, wymuszającą nienaturalne ułożenie stopy, wielogodzinne chodzenie w tego typu butach może spowodować ból. Aby temu zaradzić, warto zwrócić uwagę na to, jakie buty wybieramy. Najwygodniejsze są szpilki na platformie.

Jak wybrać szpilki, aby były one wygodne?


1. Zwróćmy uwagę na obcas

Kupując szpilki, należy zwrócić uwagę na to, by obcas znajdował się pod centralnym punktem pięty. Dzięki temu środek ciężkości podczas chodzenia rozłoży się równomiernie, a my łatwiej utrzymamy równowagę podczas chodzenia.

2. Wybierajmy szpilki na platformie

Jeśli chcemy, aby nasze obuwie było wygodne, wybierzemy szpilki z platformą. Najlepsze są te, w których podwyższenie jest w kształcie łódki i ma grubość od 3 do 4 cm. Dzięki nim łatwiej nam będzie zginać stopę. Platformy doskonale amortyzują podeszwę podczas chodzenia. Sprawiają też, że stopa w bucie jest mniej wygięta, dzięki czemu nie odczuwamy dużego dyskomfortu z powodu wysokości obcasa.

3. Jeśli nie szpilki na platformie, to kupujmy tylko takie, które mają elastyczną podeszwę

Aby wygodnie chodzić na szpilkach, musimy zapewnić stopie możliwość odpowiedniego zginania. Możemy to zrobić tylko kupując buty na obcasie, które mają odpowiednio miękką i elastyczną podeszwę. Jeśli o to nie zadbamy, bardzo szybko nabawimy się bolesnych odcisków i pęcherzy.

4. Wybierajmy wysokie buty o szerokości dostosowanej do budowy naszej stopy

Szukając wysokich butów, przymierzmy je dokładnie. Sprawdźmy, czy ich szerokość jest odpowiednia. Jeśli wybierzemy za wąskie buty, będą one nas nieprzyjemnie uciskać i powodować ból w trakcie chodzenia. Jeśli zaś wybierzemy obuwie zbyt luźne, mogą ono spadać nam ze stopy. Najlepsze będzie obuwie, w którym podczas chodzenia będziemy mieć od 1 do 2 mm luzu.

5. Zwróćmy uwagę, by wnętrze butów było wykonane z miękkich materiałów

Nieważne, czy zdecydujemy się na zakup szpilek na platformie, czy też klasycznych. Ich wnętrze zawsze powinno być wykonane z miękkiego materiału, który nie będzie śliski. Pozwoli to na lepsze dopasowanie buta do stopy i zapewni większy komfort chodzenia.

Jak chodzić w szpilkach?

Wielu paniom wydaje się, że wystarczy, iż kupią sobie dobrej jakości buty na obcasie i już będą mogły zabłysnąć seksapilem. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Noszenie szpilek, jeśli nie potrafimy w nich chodzić, może narazić nas na śmieszność. Aby tego uniknąć, warto zastosować się do kilku zasad.
Jeśli dopiero zaczynamy się uczyć chodzenia w butach na obcasie, powinnyśmy najpierw kupić takie, które mają mniejszą szpilkę. Dobrym wyborem mogą okazać się wczesnowiosenne botki na koturnie. Dzięki takiemu wyborowi już wczesną wiosną będziemy mogły zacząć przyzwyczajać stopę do podwyższenia, tak aby latem móc zakładać wysokie buty.

Chodzenie na obcasach zacznijmy najpierw trenować w domu. Musimy pamiętać, żeby wykonywać w nich małe kroki oraz by zawsze najpierw stawiać piętę, a dopiero później palce. Należy stawiać stopy jak najbliżej siebie.  Ważne jest także, aby pod żadnym pozorem nie uginać kolan bardziej, niż jest to konieczne podczas zwykłego chodu.  Jeśli czujemy, że możemy mieć problem z utrzymaniem równowagi w tradycyjnych szpilkach, wybierzmy szpilki na platformie. Zapewnią one stopie większą stabilność.

Jakie byłyby kobiece stylizacje bez modnych botków na koturnie czy wysokich butów? Na pewno wiele by straciły. Kobiety kochają buty na wysokich obcasach miłością bezwarunkową. Choć czasem może się wydawać, że jest to związek toksyczny, gdyż nie zawsze dobrze wpływa na kobiece zdrowie, to jednak nic nie zapowiada jego rozpadu w najbliższej przyszłości.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły