Data publikacji:

Preparat na chwasty w ogrodzie. Najlepsze środki na chwasty

Wraz z nadejściem wiosny wielu z nas rozpoczyna prace ogrodowe. Jak co roku jedną z kwestii, z którymi musimy się zmierzyć, jest pokonanie chwastów, które wyrastają w naszych wypielęgnowanych ogrodach. Nie da się ukryć, że naturalne, mechaniczne metody ich usuwania są czasochłonne i zabierają sporo sił. Alternatywą dla nich jest odpowiedni preparat na chwasty, który pokona niechcianą roślinność, a przy tym nie uszkodzi trawy lub innych roślin w naszym ogrodzie. Podpowiadamy, co stosować na chwaty w ogrodzie.

preparat na chwasty

Co na chwasty w ogrodzie? Czy ich usuwanie jest konieczne?

Czy usuwanie chwastów jest konieczne? To pytanie, który zadaje sobie chyba każdy właściciel ogrodu. Nie da się ukryć, że czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych prac, które możemy wykonywać na świeżym powietrzu.

Niestety, usuwanie chwastów jest niezwykle istotne. Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne. Rośliny, które uważamy za chwasty, to gatunki, które są nie tylko bardzo plenne, ale również szybkorosnące. Oznacza to, że zabierają wodę oraz składniki odżywcze roślinom, na których wzroście nam zależy. Bardzo często zdarza się, że trawa oraz rośliny uprawne lub ozdobne zostają zagłuszone przez panoszące się chwasty.

Warto też wspomnieć również o tym, że na chwastach bardzo często znajdują się patogeny oraz pasożyty, które dodatkowo mogą zaszkodzić naszym uprawom. Dlatego też stosowanie preparatu na chwasty, który skuteczne i regularne je usuwa, jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji, o którym nie możemy zapominać.

Co na chwasty w ogrodzie? Preparat na chwasty czy pielenie?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przykładamy do tego, by żyć ekologicznie i nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Dlatego też sporo osób zastanawia się, czy środek na chwasty w trawie rzeczywiście jest konieczny. Wciąż możemy przecież zdecydować się na mechaniczne usuwanie chwastów.

Niestety, pielenie najczęściej bywa nieskuteczne. Mechaniczne usuwanie chwastów wymaga regularności, zabiera sporo czasu, a przy tym wymaga sporo uwagi i dokładności. Co więcej, spora część chwastów posiada bardzo rozbudowany system korzeniowy, w związku z czym ich dokładne i trwałe usunięcie metodą mechaniczną jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też warto nie rezygnować ze stosowania preparatów na chwasty w ogrodzie – odpowiednio stosowane nie stanowią zagrożenia. Dają zaś doskonałe efekty.

Uniwersalne herbicydy – co warto o nich wiedzieć?

Jaki preparat na chwasty w trawniku stosować? Większość osób, które poszukuje środka na chwasty w trawie, nie posiada wiedzy oraz doświadczenia, które pozwoliłoby na określenie przyczyny problemu. Jeśli jesteś jedną z takich osób, nie musisz się obawiać. Na rynku nie brakuje obecnie herbicydów o uniwersalnym działaniu, które doskonale radzą sobie z roślinami jednoliściennymi, dwuliściennymi oraz mchem.

Wśród środków, które zasługują na uwagę, warto wymienić np. Herbistop Środek Na Chwasty Spray 1L. To preparat o uniwersalnym zastosowaniu, który dzięki poręcznej butelce oraz atomizerowi nie wymaga od nas posiadania dodatkowych akcesoriów.

Oprysk na rośliny dwuliścienne

Poszukując preparatu na chwasty w trawniku, który będzie dostosowany do usuwania konkretnych roślin, warto postawić na środki niszczące rośliny dwuliścienne. To właśnie one najczęściej przyczyniają się do przerzedzenia trawy. Co ważne, środki na rośliny dwuliścienne najczęściej oszczędzają źdźbła trawy, dlatego też nie mają negatywnego wpływu na kondycję trawnika.

Wśród dostępnych na rynku środków na chwasty na trawniku warto stawiać na sprawdzone rozwiązania znanych i cenionych producentów. Jednym z takich preparatów jest bez wątpienia Chwastox Trio 540 SL.

Preparaty na chwasty w trawniku – poznaj środki na rośliny jednoliścienne

Kolejnym rodzajem środków na chwasty, które warto mieć, są preparaty na rośliny jednoliścienne, takie jak samosiewy innych traw, koniczyna czy stokrotki. Środki te skutecznie radzą sobie również z tępieniem szczególnie nielubianych przez ogrodników mniszków, perzu oraz podagryczników.

Wśród preparatów przeznaczonych do walki z tym typem roślin na uwagę zasługuje Substral 100 Dni Nawóz Do Trawnika Z Odchwaszczaczem, który jednocześnie niszczy niechciane rośliny i wspiera rozwój trawy.

Chwasty w kostce brukowej? Jest na to rada!

Wiemy już, jaki środek na chwasty w trawie wykorzystać. Warto jednak wspomnieć o tym, że niechciane rośliny pojawiają się nie tylko na trawniku, ale również w przypadku chodników wykonanych np. z polbruku. Dobierając odpowiedni preparat na chwasty, musimy pamiętać, że środek musi być nie tylko skuteczny w działaniu, ale również nie uszkadzać powierzchni kostki brukowej.

Na szczęście, producenci środków na chwasty doskonale rozumieją potrzeby użytkowników i coraz częściej mają w swojej ofercie dedykowane produkty. Jednym z tych, który zasługuje na uwagę, jest Target Effect24H 680 Ec. To nowoczesny, skuteczny w działaniu produkt, który z pewnością pozostawi płyty chodnikowe lub kostkę w idealnym stanie.

Oprysk na chwasty – jak wykonać go poprawnie?

Jaki preparat na chwasty w trawniku stosować? Nie sposób nie wspomnieć o tym, że ważny jest nie tylko wybór skutecznego w działaniu środka, ale również jego prawidłowa aplikacja. Stosując preparat na chwasty, powinniśmy pamiętać o tym, by aplikować go wczesnym rankiem. Bardzo ważna jest również pogoda – najlepiej wykonywać opryski w czasie ciepłych i bezwietrznych dni.

Podczas deszczu środek najprawdopodobniej zostanie szybko spłukany, wiatr zaś może sprawić, że preparat dotrze do roślin, które uprawiamy. Pamiętajmy, że podczas aplikacji preparatu na chwasty w ogrodzie niezwykle ważna jest precyzja i dokładność. Poświęćmy więc na to trochę czasu oraz wykorzystujmy odpowiednie akcesoria, takie jak spryskiwacz z długą dyszą.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa