Data publikacji:

Preparat na ziemiórki: skuteczny sposób na ziemiórki

Niewątpliwie muchówki bywają bardzo uciążliwe nie tylko dla nas, ale również naszych upraw. Niektóre ziemiórki w sposób szczególny upodobały sobie doniczki z kwiatami. Szkodniki można jednak skutecznie zwalczać, wystarczy wybrać gotowy i ekologiczny preparat na ziemiórki lub uciec się do innych naturalnych metod. Warto poznać skuteczne sposoby na te szkodniki.

preparat na ziemiórki

Czym charakteryzują się ziemiórki i jak je rozpoznać?

Ziemiórki, mrówki czy ślimaki w ogrodzie potrafią być prawdziwym utrapieniem. Ziemiórki to niewielkie muchówki, które osiągają wielkość 3 mm. Wyglądają jak małe muszki. Mają czarne ciało i niewielkie przeźroczyste skrzydełka. Jednak dla roślin szkodliwe są przede wszystkim jaja składane przez dorosłe osobniki, z których tworzą się larwy żerujące w ziemi. Są przezroczyste z wyraźnie widocznym przewodem pokarmowym i czarną główką, większe od osobników dorosłych, bo osiągają nawet 7 mm długości.

Dorosłe ziemiórki żyją przez około tydzień i w tym czasie składają swoje jaja. Z kolei larwy przeobrażają się po dwóch tygodniach żerowania w poczwarki, a następnie dorosłe muszki. Cykl życia ziemiórek to zatem około 2-3 tygodnie i przez taki czas należy je zwalczać odpowiednimi preparatami na ziemiórki. Jest to dosyć pracochłonny proces, jednak z odpowiednimi środkami można osiągnąć sukces.

Naturalne sposoby zwalczania ziemiórek

O ile niewielka liczba ziemiórek nie jest szkodliwa, bo żywi się martwą materią organiczną, tak większa jest już problemem, zjada bowiem korzenie rośliny, a także podstawy łodyg. Do zwalczenia szkodników można wybrać preparat chemiczny na ziemiórki, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto bowiem zastosować wieloetapowy proces naturalnego zwalczania.

Pierwszy etap to stworzenie pułapek na ziemiórki. Można wykorzystać tu popularne lepy na muchy albo zrobić pułapkę samodzielnie. Wystarczy do 2/3 szklanki wody dodać łyżeczkę octu jabłkowego, odrobinę kurkumy (ziemiórki lubią żółty kolor), a także łyżeczkę płynu do mycia naczyń. W roztworze dorosłe osobniki będą się topić. Oczywiście kubeczek z roztworem należy postawić w bliskim sąsiedztwie roślin doniczkowych.

Co jednak z larwami w ziemi? Jeśli rośliny dobrze znoszą suszę, warto ziemię nieco przesuszyć, ponieważ larwy potrzebują wilgotnego środowiska i część z nich w ten sposób obumrze. Oczywiście podlewanie jest konieczne, dlatego dobrym sposobem zwalczania ziemiórek będzie także stworzenie roztworu czosnkowego. Wystarczy rozgnieść główkę i zalać ją wrzątkiem, a następnie przelać preparat do butelki i nim podlewać rośliny doniczkowe.

Aby ostatecznie zwalczyć ziemiórki w korzeniach, można po prostu przesadzić rośliny do nowej ziemi i doniczki, ale uprzednio wykonać 24-godzinną kąpiel dezynfekcyjną w litrze wody z dodatkiem łyżki stołowej płynnego mydła potasowego, a także łyżki denaturatu. Jest jednak szybszy sposób na pozbycie się ziemiórek…

Zobacz także nasz ranking środków na komary

Skuteczny i naturalny preparat na ziemiórki

Jeśli chcesz pozbyć się ziemiórek bez stosowania chemii, to polecamy do ich zwalczania NeemAzal T/S. Składnikiem tego preparatu na ziemiórki są związki z grupy limonoidów. Są to fitosterole spotykane w owocach cytrusowych, które skutecznie odstraszają owady.

Tym środkiem można zarówno opryskiwać, jak i podlewać zaatakowane przez szkodniki rośliny doniczkowe. Wystarczy 5 ml preparatu na 1 litr wody. Dzięki temu rośliny doniczkowe będą chronione przed rozmnażaniem się ziemiórek. Musisz pamiętać, by preparat stosować dokładnie według zaleceń producenta. Niemniej jednak nie jest on szkodliwy ani dla ciebie, ani dla środowiska.

Nie trzeba stosować szkodliwej chemii, by pozbyć się ziemiórek. Pamiętaj! Jeśli stosujesz preparaty chemiczne, rób to na zewnątrz, przy ciepłej i bezwietrznej pogodzie, a także zaopatrz się w potrzebne środki ochronne, takie jak maska i rękawiczki. W ten sposób wykonasz opryski w sposób bezpieczny i skuteczny. Jednak zastosowanie naturalnego preparatu na ziemiórki może być równie dobrym rozwiązaniem i nie wymaga większego przygotowania. Dla wygody i środowiska warto po niego sięgnąć.

Autorka: Justyna Kol