Data publikacji:

Próba srebra. Jakie srebro kupić?

Próba srebra to parametr określający zawartość czystego srebra w stopie. Zazwyczaj przyjmuje wartości od 800 do 925. Jakie wyróżniamy próby srebra i która z nich jest najlepsza? Jak wybierać srebrną biżuterię? Sprawdź w artykule.
próba srebra

Próba srebra – co to jest, jaką wybrać?

Lubisz srebrną biżuterię? Podoba ci się biżuteria dla par? Zanim kupisz kolczyki, naszyjnik czy pierścionek wykonany z tego kruszcu, poznaj zasady, jak wybierać wyroby ze srebra.

Jedną z najważniejszych charakterystyk jest parametr zwany próbą srebra. Określa on zawartość tego cennego metalu w stopie – wartość wyrażona jest w promilach. Czyste srebro jest bowiem bardzo miękką substancją, dlatego żaden wyrób nie może być w 100% wykonany z tego kruszcu.


Wyróżniamy następujące próby srebra:


 • próba srebra 925 – zawiera 92,5% czystego srebra, jest to najwyższa próba srebra,
 • próba srebra 875 – zawiera 87,5% czystego srebra,
 • próba srebra 830 – zawiera 83% czystego srebra,
 • próba srebra 800 – zawiera 80% czystego srebra.

Jaka próba srebra jest najlepsza? Wiele osób uważa, że bez wątpienia ta najwyższa, czyli 925. Jednak na rynku znaleźć można również piękną biżuterię wykonaną ze srebra niższej próby, której dużą zaletą jest z pewnością niższa cena.

Dobra próba srebra – jakie srebro kupić?

Gdy już wybierzesz dobrą próbę srebra, zapoznaj się ze wskazówkami, jak odróżnić prawdziwą biżuterię od tej podrabianej. Przede wszystkim kupuj wyroby jedynie od polecanych sprzedawców. Nie korzystaj z szemranych stron i niepewnych aukcji.

Twoją wątpliwość powinna wzbudzić niska cena. Prawdziwe srebro zawsze będzie droższe niż podróbka wykonana z innego metalu. Zwróć również uwagę na oznaczenia wygrawerowane na produkcie. Jeśli zamiast próby srebra znajduje się na nim napis MET, oznacza to, że masz do czynienia z wyrobem jedynie posrebrzanym.


Przeczytaj także: Najpiękniejsza biżuteria srebrna


Ciekawą metodą na rozpoznanie srebra jest… przyłożenie do niego magnesu. Jeśli produkt zostanie przyciągnięty, oznacza to, że nie jest wykonany z prawdziwego srebra, gdyż magnes przyciąga jedynie metale nieszlachetne.
Zwróć uwagę również na tzw. cechy probiercze. Oznaczają one metal szlachetny, z którego została wykonana biżuteria:

 • rycerz – oznacza biżuterię ze złota,
 • kobieta – oznacza biżuterię ze srebra,
 • koń – oznacza biżuterię z platyny,
 • pies – oznacza biżuterię z palladu.

Jeśli więc na biżuterii, którą chcesz kupić, znajduje się głowa kobiety oraz oznaczenie próby srebra, możesz spać spokojnie. Wybrany produkt jest wykonany z prawdziwego kruszcu.

Rodzaje srebra

Wiesz już, jak wybrać prawdziwe srebro oraz co oznacza próba srebra? Warto poznać jeszcze, jakie wyróżniamy rodzaje tego cennego kruszcu.

Srebro klasyczne zna chyba każdy. Jest zazwyczaj jasne i mniej lub bardziej błyszczące. To uniwersalny wybór dla każdej wielbicielki biżuterii z tego metalu.
Srebro rodowane to srebro pokryte cienką warstwą rodu – metalu szlachetnego z grupy platynowców. Proces ten zabezpiecza wyroby przed czernieniem i zniszczeniami. Biżuteria z rodowanego srebra jest wyjątkowo piękna. Ma charakterystyczny, lekko matowy blask, a swym wyglądem przypomina znacznie droższe białe złoto.
Srebro oksydowane natomiast przypomina nieco starodawne, klasyczne wyroby. Jest ono pokrywane w niektórych miejscach warstwą tlenków, dzięki czemu staje się czarne i zyskuje oryginalny wygląd. Biżuteria z oksydowanego srebra z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fankom niebanalnego, nieco mrocznego stylu oraz wielbicielkom starodawnych wyrobów jubilerskich.
Oprócz wyżej wymienionych rodzajów wyróżniamy jeszcze np. srebro pozłacane. Nieważne, jaki typ metalu wybierzesz, pamiętaj, aby zawsze sprawdzić próbę srebra oraz cechę probierczą. Dzięki temu z pewnością nie kupisz podróbki.Przeczytaj także:

 1. Niezawodne sposoby na czyszczenie srebra
 2. Jakie srebro kupić, by długo cieszyć się z nabytku?
 3. Jak bezpiecznie kupować złoto?