Data modyfikacji:

Czy warto kupić promiennik elektryczny? Ranking polecanych produktów

Promienniki podczerwieni udowadniają, że komfort termiczny wcale nie musi oznaczać wysokiej temperatury we wnętrzu. Liczy się to, jak ją odczuwamy. Jeśli uwielbiasz ciepło słoneczne lub to bijące z ogniska, elektryczne promienniki ciepła z pewnością przypadną ci do gustu. Zobacz, jaki promiennik elektryczny wybrać.

ogrzewanie w domu

Jak działa promiennik elektryczny?

Klasyczne grzejniki konwektorowe wykorzystują do ogrzania pomieszczeń ciepłe powietrze. Zasysają za pomocą konwencji chłodne powietrze z okolicy podłogi, a następnie „wydmuchują” gorący strumień powietrza górą. Obieg powietrza sprawia, że nagrzewane jest całe pomieszczenie wraz ze znajdującymi się w nim przedmiotami i osobami. Ilość ciepła oddawana do pokoju za pomocą promieniowania jest niewielka.

Zasada działania promiennika elektrycznego jest zgoła inna. Tutaj energia elektryczna zamieniana jest w energię cieplną, która oddawana jest przy pomocy fal elektromagnetycznych. Zachowuje się podobnie jak światło, a więc można ją dowolnie kierować i odbijać.

Stąd też promiennik podczerwieni nie nagrzewa powietrza, a przedmioty znajdujące się przed nim. Oznacza to, że może nagrzewać np. przedmiot kumulujący ciepłu lub przebywające w jego pobliżu osoby.

Gdzie warto zastosować promiennik elektryczny?

Takie działanie promiennika podczerwieni ma wiele zalet. Przede wszystkim do odczuwania komfortu termicznego nie jest konieczne nagrzewanie powietrza w całym pomieszczeniu. Aby to zrobić, wystarczy wycelować promiennik elektryczny w miejsce odpoczynku domowników, np. w okolice łóżka, kanapy czy stołu. To szczególnie przydatne w bardzo dużych i wysokich pomieszczeniach, które trudno ogrzać grzejnikiem konwekcyjnym.

Ciepło promiennika elektrycznego przypomina w gruncie rzeczy to, które można odczuć na słońcu lub w pobliżu pieca kaflowego. Z tego względu promiennik elektryczny wykorzystywany jest czasem w „trudnych” pomieszczeniach, np. kamienicach, nieocieplonych domach czy w starym budownictwie, jako dodatkowe ogrzewanie.

Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się w nowoczesnych konstrukcjach. Wręcz przeciwnie, promienniki ciepła montuje się często w nowych domach jako bezobsługowe, bezinwazyjne i łatwe w montażu ogrzewanie. W dobrze zaizolowanych i szczelnych budynkach promienniki mogą wykazać się pełnią możliwości. Ogromną zaletą jest to, że nie wymagają kotłowni, magazynu na opał, miejsca na piec gazowy czy instalacji CO.

Jaki promiennik elektryczny: przenośny czy montowany na stałe?

Zaletą promienników ciepła jest to, że zajmują minimum miejsca. Panele wytwarzające podczerwień są bardzo cienkie i nie ingerują w przestrzeń tak mocno jak zwykłe grzejniki. Co więcej, można zamontować je… na suficie!

Sufitowe promienniki podczerwieni zapewniają lepszą ustawność pokoju i pozwalają wykorzystać cenną przestrzeń przy ścianach. Bez obaw, eleganckie modele sufitowych promienników ciepła zupełnie nie rzucają się w oczy, a wręcz mogą być ozdobą.

Do sporadycznego użytku, jako dodatkowe ogrzewanie, warto wybrać przenośny promiennik elektryczny. Jest znacznie lżejszy i mniejszy od grzejnika olejowego, więc sprawdzi się nawet z małym mieszkaniu.

W odróżnienia od termowentylatora nie powoduje natomiast hałasu i daje przyjemniejsze uczucie ciepła. Promiennik nagrzeje bowiem miejsce wypoczynku, nie zaś powietrze w całym pomieszczeniu. I zrobi to natychmiastowo po włączeniu.

Promiennik podczerwieni na taras

Uwielbiasz spędzać czas na tarasie, balkonie czy w altanie? Elektryczny promiennik podczerwieni umożliwi ci to nawet zimą. Wystarczy choć odrobinę zaizolować otwartą przestrzeń, np. szklanymi lub foliowymi ekranami. Skierowany w twoją stronę promiennik odda ciepło ciału, a wiatr nie będzie w stanie mu w tym przeszkodzić. Nie bez powodu to właśnie promienniki często wykorzystywane są do ogrzewania ogródków restauracyjnych.

Czy promiennik podczerwieni jest bezpieczny?

Podczerwień, fale elektromagnetyczne, promiennik – te terminy niekoniecznie kojarzą się z ogniskiem domowym i przytulną atmosferą. Często budzą również wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa użytkowania. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Promienniki podczerwieni są nie tylko niegroźne dla zdrowia, ale wręcz mogą okazać się znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu od popularnych grzejników konwektorowych.

Przede wszystkim warto zauważyć, że promiennikiem podczerwieni jest też zwykła żarówka czy grzałka, a fale elektromagnetyczne wytwarzane są przez słońce i inne przedmioty o temperaturze wyższej niż zero absolutne.

Zainstalowana w promiennikach ciepła grzałka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie, a emitowana podczerwień jest niegroźna. Dodatkowo w przeciwieństwie do grzejników konwektorowych promienniki nie spalają zalegającego na podłodze kurzu, nie powodują wysuszenia powietrza oraz nie zanieczyszczają powietrza jak kominki czy grzejniki gazowe.

Ranking promienników elektrycznych