Data modyfikacji:

Proszki, paski i pasty wybielające zęby: czy warto? 

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Szczególnie te z osób, które mają tendencję do żółtego odcienia szkliwa szukają sposobów na jego wybielenie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy, jak zrobić to samodzielnie i bezpiecznie przy pomocy proszków, pasków oraz past wybielających. 
pasty wybielające

Jak działają paski wybielające zęby?

Pasek wybielający zęby to silikonowy paseczek nasączony żelem, w którego składzie znajdziesz nadtlenek wodoru o stężeniu 0,1%. Tej samej substancji, tyle że w większym stężeniu, używają do wybielania zębów profesjonalne gabinety stomatologiczne.

Na rynku nie znajdziesz jednak pasków z większym stężeniem ze względów bezpieczeństwa. Nieumiejętnie użyty nadtlenek wodoru może powodować nadwrażliwość zębów, uszkadzać dziąsła i szkliwo. Bardzo ważne jest, aby nawet przed użyciem pasków dostępnych w każdej drogerii odwiedzić dentystę.

Osoby, które mają podrażnione i słabe dziąsła lub chorują na nadwrażliwość, nie powinny decydować się na  paski wybielające. Unikaj ich także, jeśli masz problem ze ślinotokiem. Dlaczego? Ze względów praktycznych: paski powinny być przyklejone w jednym miejscu przez kilkanaście minut, a nadmiar śliny skutecznie w tym przeszkadza. 
Zanim nakleisz sobie paski, polecamy udać się do stomatologa i oczyścić zęby z kamienia. Jeśli pominiesz ten krok, to wybielanie paskami może nie przynieść pożądanego efektu lub w ogóle nie zadziałać.

Warto także zaznaczyć, że użycie pasków nie zapewnia nieskazitelnej bieli, ponieważ nie wybieli żółtego odcienia kości. To raczej kosmetyka polecana szczególnie osobom narażonym na ciemny osad, np. palaczom lub miłośnikom kawy czy herbaty.

A co z bezpieczeństwem? Paski nie dają żadnych efektów ubocznych pod warunkiem, że przed ich użyciem odwiedzisz dentystę. Tak, jak wspominaliśmy, u osób z nadwrażliwością czy słabymi dziąsłami nadtlenek wodoru może pogorszyć problem. Jak długo można stosować paski wybielające zęby? Jedna kuracja trwa 7 dni, a jej efekt może utrzymać się nawet do 12 miesięcy! 

Przeczytaj także: Jak wybielić zęby w domu

Jak zadbać o zęby po kuracji wybielającej paskami, aby efekt utrzymał się dłużej? Unikać kawy i papierosów. Oprócz tego myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie i nitkuj je po każdym posiłku. Nie zapominaj również o regularnych wizytach u stomatologa. 

Czarny węgiel do wybielania – naturalny sposób, który wybiela i dba o zęby 

Struktura aktywnego węgla wiąże kwasy, toksyny roślinne, zanieczyszczenia, a także osady powstające w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Węgiel działa więc jak magnes – przyciąga wymienione związki chemiczne, sprawiając jednocześnie, że zęby stają się bielsze.

Oprócz tego do past czy proszków z czarnym węgle producenci bardzo często dodają substancje organiczne tj. mięta, cytryna czy glinka bentonitowa. Dzięki nim produkty do wybielania z aktywnym węglem odświeżają jamę ustną, polerują i nabłyszczają zęby.

Węgiel, oprócz wybielania, dba więc o nasze zęby – zapobiega powstawaniu próchnicy, która staje się bezpośrednią przyczyną ubytków. Podobnie, jak paski, węgiel nie wybieli zżółknień kości. Jest jednak o wiele bardziej bezpieczny i co ważne, naturalny. Mogą więc stosować go osoby z nadwrażliwością zębów czy podrażnieniami dziąseł.

Pasta wybielająca z czarnym węglem – wszystko, co należy o niej wiedzieć

Pierwszym mitem dotyczącym używania czarnej pasty do zębów jest to, że można stosować ją codziennie, zamiast normalnej pasty. To, że czarny węgiel wykazuje małą ścieralność i jest bezpieczny dla jamy ustnej nie oznacza, że podobna pasta nadaje się do codziennego stosowania.

To nadal pasta wybielająca, więc przeznaczona jest do używania 2-3 razy w tygodniu. Zanim kupisz czarną pastę, zwróć także uwagę na jej współczynniki ścieralności. Na opakowaniu produktu są one oznaczone skrótami REA (współczynnik ścieralności określony dla szkliwa) i RDA (współczynnik ścieralności dla zębiny).

Zasada jest prosta: im większa ścieralność, tym pasta lepiej wybiela, ale również może bardziej podrażnić. Jeśli więc twoje zęby mają tendencję do nadwrażliwości lub po prostu masz osłabione dziąsła, to wybierz pastę z REA o wartości 2 lub 3, a RDA do 40 i mniejszym. 
W sklepach znajdziesz gotowe pasty z czarnym węglem. My znamy jednak sposób na to, jak nieco zaoszczędzić i zrobić domową pastę wybielającą na bazie węgla aktywnego.

Wystarczy, że ulubioną pastę do mycia zębów zmieszasz z rozkruszonym, czarnym węglem dostępnym w każdej aptece. Tak przygotowaną mieszankę możesz rozcieńczyć nieco wodą. 

Proszki wybielające zęby z czarnym węglem – jakie dają efekty?

W sieci znajdziesz setki filmików pokazujących magiczne efekty czarnych proszków wybielających. A jak to wygląda w praktyce? W odróżnieniu od czarnej pasty, proszek nie myje zębów.

Kupując więc pastę wybielającą z aktywnym węglem, dostajesz dwa w jednym: mycie i wybielanie. Co do proszków to stosuje się je dodatkowo tylko po to, aby nieco wybielić zęby i odświeżyć jamę ustną.

Proszki bardzo często mają prostszy skład niż niejedna czarna pasta. W tej ostatniej znajdziesz mnóstwo składników chemicznych, które są używane do klasycznych past.

W składzie większości proszków znajdziesz jedynie czarny węgiel, ekstrakty z cytryny, miętę i glinkę. Proszek jest również znacznie bardziej wydajny.

Jak stosować proszek wybielający?

Wystarczy zmoczyć szczoteczkę do zębów, delikatnie nabrać na nią proszek i tak oblepionym produktem szczotkować zęby. Później należy wypłukać jamę ustną i umyć zęby klasyczną pastą. I najważniejsze: proszek nie zapewnia efektu WOW tak, jak to pokazują niektóre z filmików.

Czarny węgiel jest naturalny i delikatny. Należy więc stosować go regularnie przez dłuższy czas, aby zauważyć efekt. I pamiętaj: proszku używaj od 2 do 3 razy w tygodniu