Przegląd najlepszych żelazek — jakie wybrać

Żelazko należy do grupy podstawowych urządzeń AGD, jest więc obecne w zasadzie w każdym domu. Trudno jest dzisiaj spotkać osobę, która nie prasowałaby swoich ubrań. Prasowanie niestety nie należy do ulubionych czynności domowych, dlatego każdemu zależy na tym, by kupić dobre żelazko, czyli takie, które przy minimalnym wysiłku pozwoli efektywnie i szybko uprasować każdy rodzaj tkaniny.
Oczywiście każdy ma swoje dodatkowe indywidualne preferencje, które zależą m.in. od częstotliwości czy miejsca prasowania. Jedni wolą tradycyjne żelazko przewodowe, dla innych bardziej funkcjonalne jest żelazko bezprzewodowe lub niewielkie żelazko turystyczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom żelazek, jakie są obecnie dostępne na rynku, a także spróbujemy podpowiedzieć, które z nich zasługują na miano najlepszych żelazek.

Najpopularniejszy model żelazek — przewodowe żelazko na parę

Do najczęściej kupowanych żelazek należy przewodowe żelazko parowe. Ma ono zwykle lekką plastikową obudowę, w której schowany jest pojemnik na wodę. Stopa żelazka wykonana jest z aluminium i w zależności od modelu pokryta teflonem, stalą, powłoką ceramiczną lub szafirową.

Najlepsze żelazka mają twarde powłoki szafirowe, które są odporne na zarysowania, co jest ważne w przypadku częstego prasowania ubrań z guzikami, suwakami lub innymi dodatkami z metalu lub plastiku, a także w razie konieczności oczyszczenia stopy po przypaleniu tkaniny.

W stopie żelazka parowego znajdują się specjalne otwory, którymi podczas prasowania wypuszczana jest para. Im więcej jest produkowanej pary, tym łatwiejsze jest prasowanie. Parametr ten określany jest jako ilość pary (w gramach) wypuszczanej w ciągu minuty i waha się w granicach od 20 do nawet 80 g/minutę, w dobrej klasy sprzęcie wynosi zazwyczaj 50 g/min.

Dobre żelazka mają ręczną regulację pary, a te najlepsze automatycznie dostosowują jej ilość do rodzaju prasowanej tkaniny. Niektóre z nich oferują także tzw. wyrzut pary, który uruchamiany jest specjalnym przyciskiem. Przy wyborze żelazka wiele osób słusznie zwraca uwagę na moc urządzenia. To od niej zależy szybkość nagrzewania się żelazka.

Jeśli nie chcemy stracić cierpliwości, czekając na gotowość urządzenia do prasowania, lepiej wybrać sprzęt o mocy minimum 2000 W. Moc żelazka nie wpływa jednak na maksymalną temperaturę nagrzania stopy — parametr ten należy za każdym razem sprawdzać indywidualnie. Mniej istotny jest sposób regulacji temperatury — w tańszych modelach ma on formę pokrętła, w droższych zaś stosowane są czasem przyciski oraz wyświetlacz.

Warto pamiętać o dodatkowych funkcjach, takich jak system antywapienny i funkcja samooczyszczania z osadów czy gumowe elementy na rączce (zapobiegają wyślizgnięciu się gorącego żelazka z dłoni). Najlepsze żelazka mają także system automatycznego wyłączania się, gdy czujniki przez dłuższy czas nie wychwycą żadnego ruchu. Odmianą tego rodzaju żelazka jest żelazko turystyczne.

Żelazko bezprzewodowe — kiedy warto je kupić?

Większość żelazek wyposażona jest w przewód o długości od 1,5 do 3 metrów, który w wielu przypadkach utrudnia prasowanie, np. gdy często prasuje się duże tkaniny (pościel, zasłony) lub ubrania z wieloma zagięciami, wymagającymi dużego manewrowania żelazkiem (np. koszule).

Rozwiązaniem tego problemu może być żelazko bezprzewodowe, które zasilane jest za pomocą kabla odprowadzonego ze stacji dokującej. Żelazko nagrzewa się w stacji, gdy jest zaś gotowe do pracy, można je chwycić i bez plączącego się kabla przystąpić do prasowania.

Niestety w czasie tej czynności urządzenie jest odcięte od zasilania, a więc jego temperatura stopniowo się obniża. Aby ponownie się nagrzało, należy znowu podłączyć je do stacji.

Jest to bez wątpienia dobre żelazko dla tych, którzy mają w domu specjalne pomieszczenie do prasowania, w którym deska może być cały czas rozłożona. To daje możliwość częstszego, lecz krótszego prasowania, a więc długotrwałe utrzymywanie temperatury stopy ma drugorzędne znaczenie. W innym przypadku każdorazowe rozkładanie dość dużej stacji dokującej może być kłopotliwe, podobnie jak czekanie co kilka minut na ponowne nagrzanie się stopy.

Żelazko systemowe — najlepsze żelazko dla profesjonalistów

Żelazka te nazywane są także żelazkami z generatorem pary i są prawdziwymi kombajnami do prasowania. Składają się ze standardowo wyglądającego żelazka oraz dodatkowej parownicy, która przypomina dużą stację dokującą żelazek bezprzewodowych. W stacji tej mieści się duży pojemnik na wodę, z której produkowana jest silna para (nawet przez 2h), która jest przekazywana na bieżąco specjalnym kablem do żelazka.

Żelazko z generatorem pary uznawane jest za najbardziej wydajne, gdyż nie wymaga ciągłego dolewania wody do zbiorniczka, jak ma to miejsce w zwykłych żelazkach na parę, ponadto dzięki dużemu ciśnieniu pary można nim prasować nawet kilkuwarstwowe tkaniny.

Bez wątpienia są to najlepsze żelazka dla dużych rodzin, w których trzeba prasować duże ilości ubrań, sprawdzają się także w zakładach krawieckich czy pralniach. Ze względu na dość spore gabaryty generatora warto i w tym przypadku dysponować specjalnym pomieszczeniem do prasowania ze stale rozłożoną deską.

Żelazka turystyczne — idealne na wczasy, wycieczkę i w delegację

Choć wiele hoteli i innych obiektów oferujących noclegi udostępnia swoim gościom żelazka, to jednak niektórzy wolą nie ryzykować i wożą żelazko z sobą. Nie jest to problem, ponieważ w sklepach jest mnóstwo modeli żelazek turystycznych, które łatwo można zmieścić w każdej torbie podróżnej i walizce.

Żelazka takie łatwo rozpoznać po małych gabarytach, a także często odstającym uchwycie. Niemal każde tego typu urządzenie to żelazko na parę, które jednak charakteryzuje się dużo niższą mocą niż standardowe żelazka bezprzewodowe i przewodowe.

Przeciętnie moc ta nie przekracza 1000 W, a więc nie pozwala na uprasowanie dużej ilości ubrań. Mniejsza stopa dyskwalifikuje także ten sprzęt do stosowania w domu, jednak w podróży sprawdza się idealnie. Warto mieć takie w domu, tym bardziej że najtańsze, całkiem dobre żelazka kosztują niecałe 50 zł.

Żelazka tradycyjne, czyli prasujące na sucho

Choć mogło by się wydawać, że wszyscy używają żelazek na parę, to jednak wciąż produkowane są żelazka tradycyjne, niewyposażone w tę funkcję. Niektóre modele przypominają nawet z wyglądu urządzenia stosowane jeszcze przez nasze mamy czy babcie.

Zapewne właśnie ze względu na starszych, przywiązanych do tradycji odbiorców firmy oferują żelazka prasujące na sucho. Urządzenia te mają zazwyczaj prostą aluminiową stopę o gładkiej powierzchni i bez żadnych dodatkowych powłok, którą wbrew pozorom doskonale prasuje się nawet tzw. trudne tkaniny.

Oczywiście mają one regulator temperatury i ergonomiczny uchwyt. Brak pojemnika na wodę oraz otworów na parę sprawia, że nie trzeba się martwić osadzającym się kamieniem i nieustannym uzupełnianiem wody.

Dobre żelazko prasujące na sucho zazwyczaj ma także dość dużą moc, która szybko nagrzewa stopę. Dla niektórych zaskakująca może być cena niektórych takich staromodnych modeli, która często nie odbiega od cen nowoczesnych żelazek bezprzewodowych i na parę.
 

Jeśli ktoś stoi przed wyborem, jakie żelazko kupić, z pewnością nie ma łatwego zadania. Dla każdego dobre żelazko oznacza bowiem coś innego: ludzie ceniący wygodę z pewnością wybiorą żelazko bezprzewodowe lub przewodowe na parę, osoby często i dużo prasujące sięgną z kolei po żelazko z generatorem pary. Dla dużo podróżujących przydatne może okazać się turystyczne żelazko, a dla ceniących prostotę — żelazko prasujące na sucho. Wybierając urządzenie dla siebie, warto pamiętać, że najlepsze żelazka nie muszą dużo kosztować. Ważne, by miały sporą moc, solidną stopę i obudowę, odpowiednio długi kabel, a także były wyposażone w funkcje adekwatne do potrzeb.

Podobne artykuły

pralka wirnikowa

Jak działa pralka wirnikowa i czy warto ją kupić?

2021-05-04
Ile ją trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto ją stracił. Chociaż niedoceniana, wręcz traktowana jak powietrze, jest prawdziwym błogosławieństwem dla gospodyń domowych i całkiem sporej rzeszy zaradnych panów. Niestety musi odmówić posłuszeństwa, by zauważono, jak ważną funkcję w gospodarstwie domowym pełni pralka wirnikowa. Wiedza o tym, jak działa, może pomóc w przypadku drobnej awarii. Natomiast na pytanie, czy warto ją kupić, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
lodówka

Poziomowanie lodówki, czyli jak wypoziomować lodówkę?

2021-05-03
Aby lodówka dobrze działała, nie wystarczy włączyć ją tylko do prądu. Niezbędne jest poziomowanie lodówki, które zapewni prawidłową pracę. Zobacz, jak wypoziomować lodówkę
 jak suszyć włosy dyfuzorem

Jak suszyć włosy z dyfuzorem – jak używać suszarki z dyfuzorem?

2021-04-28
Kupiłaś właśnie suszarkę z dyfuzorem, ale nie wiesz, jak jej używać? Przychodzimy z pomocą! Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku wykorzystać maksimum możliwości twojego nowego sprzętu i nie tylko.
jaka maszyna do szycia

Jaka maszyna do szycia będzie najlepsza?

2021-04-23
Posiadanie maszyny umożliwia wykonywanie drobnych przeróbek krawieckich, tworzenie oryginalnych kreacji czy niepowtarzalnych ozdób do domu. Aby zacząć szyć, należy się dowiedzieć,  jaka maszyna do szycia będzie najlepsza, która sprawdzi się dla osób początkujących, dzieci czy osób preferujących trudne, grube materiały.

Ostatnio dodane artykuły