Przegląd najpiękniejszych kołysanek dla dzieci

Kołysanki nie tylko uspokajają i relaksują dziecko, lecz także rozwijają jego wyobraźnię i poczucie rytmu. Zastanawiasz się, w rytm jakiej melodii najszybciej utulisz do snu swojego maluszka? 

Przedstawiamy najpiękniejsze kołysanki utulanki, które pomogą ukołysać do snu każdego malca. Przegląd jest bardzo różnorodny. Zawiera zarówno nowe kołysanki, jak i te znane i śpiewane od lat. Możesz nauczyć się słów, zapamiętać melodię i śpiewać je sama albo włączyć dziecku gotowe nagrania z YouTube'a. 

Odkryj wyjątkowe piosenki dla dzieci

Był sobie król to kołysanka dla dzieci oparta na muzycznym opowiadaniu bajki, która ma sprawić, że dziecko „zmruży oczka” i pogrąży się we śnie. Bohaterami tej bajeczki są: król, paź oraz królewna. 

Wszyscy żyją sobie w miłości i szczęściu, aż do czasu, gdy króla zjada kot, pazia pies, a księżniczkę myszka. Jednak to tylko pozornie okrutna i krwawa historia, ponieważ, jak się później okazuje, „z cukru był król, z piernika paź, królewna z marcepana”. 

Cała kołysanka śpiewana jest w rytm bardzo spokojnej, usypiającej melodii. Dzieci uwielbiają tę kołysankę nawet wówczas, gdy są jeszcze za małe, aby pojąć sens jej słów.

Na Wojtusia z popielnika— kołysanka dla dzieci, którą zna każdy rodzic

Inną kołysanką dla dzieci opowiadającą bajkę jest Na Wojtusia z popielnika. Iskiereczka, która mruga z popielnika, opowiada Wojtusiowi przeróżne, choć bardzo krótkie bajeczki. 

Pierwsza bajka to historia o królewnie, która pokochała i poślubiła grajka. Druga opowiada o Babie-Jadze, która mieszkała w czarodziejskiej chatce z masła. W różnych wersjach tej kołysanki mogą występować rozmaite opowiastki. 

Dobrym pomysłem jest także wymyślanie własnych bajeczek pasujących do melodii. Ukończywszy ostatnią bajeczkę, iskiereczka gaśnie, a kołysanka się kończy. Oczywiście w tekście piosenki można zmienić tytułowego Wojtusia na imię naszej pociechy. 

Jest to bardzo melodyjna i łatwa do nauczenia się kołysanka dla dzieci. A gdy znudzi nam się odśpiewywanie słów, można nucić ją murmurando, czyli bez słów. 

Wyjątkowe piosenki dla dzieci — odkryj ulubione melodie małych księżniczek

Tego typu piosenki dla dzieci szczególnie przypadają do gustu naszym małym księżniczkom. Kołysanka opowiada o złotowłosej królewnie, która miała piękny sen. 

Śniło jej się, że gdy zaplatała swoje złote włosy, przyszedł do niej grajek, który zachęcał ją do tego, aby poszła z nim rwać konwalie. Tekst piosenki jest krótki i banalnie prosty, przez co także bardzo łatwy do zapamiętania dla wszystkich rodziców. Bazuje na ośmiu wersach, które powtarza się kilka razy. 

Urok tego utworu na dobranoc tkwi w rytmicznej, a jednocześnie relaksującej muzyce.

Melodyjne kołysanki dla dzieci, które warto znać

Tę kołysankę dla dzieci pokochają zarówno maluchy, jak i ich rodzice. Wszystko za sprawą niezwykle pięknej melodii i tekstu, który wzrusza od pierwszych słów:

 „Królu mój ty śpij, a ja królu mój nie będę dzisiaj spał,

Kiedyś tam będziesz miał dorosłą duszę, kiedyś tam, kiedyś tam,

 ale dziś jesteś mały jak okruszek, który los rzucił nam”.

Utwór ten, wykonywany oryginalnie przez Seweryna Krajewskiego, niesamowicie brzmi także śpiewany z podziałem na rolę taty i mamy w wykonaniu Grzegorza Turnaua i Magdy Umer. 

Idzie niebo ciemną nocą — melodia idealna do snu

Ta kołysanka dla dzieci powstała na podstawie wiersza Ewy Szelburg-Zarembiny, do której melodię skomponował Tadeusz Mayzner. W piosence niebo idzie ciemną nocą z fartuszkiem pełnym gwiazd. 

Głównymi bohaterami są ptaszki, które widząc pięknie świecące gwiazdy, wyszły ze swoich gniazd i zaczęły z zachwytem obserwować nocne niebo. Ptaszki w utworze niczym dzieci nie chcą zasnąć, tylko kapryszą i grymaszą, ponieważ chciałyby dostać po gwiazdce z nieba. 

Bardzo przyjemna dla ucha melodia, która doskonale uspokoi nasze pociechy i sprawi, że szybciutko zasną.

Kołysanki utulanki, które są popularne

Niektóre piosenki dla dzieci na dobranoc są wyjątkowo proste i znane od lat. Mimo to mamy wciąż chętnie je śpiewają, a dzieciaki uwielbiają przy nich zasypiać. Taką kołysanką jest Aaa kotki dwa, szarobure obydwa. Pioseneczka opowiada o dwóch kotkach, które „nic nie będą robiły, tylko ciebie bawiły”. 

Dzieci uwielbiają kotki, ponieważ są małe i słodkie. Poza tym prosty tekst sprawia, że maluchy dobrze go rozumieją i nawet same chętnie zapamiętują i podśpiewują sobie słowa tej kołysanki utulanki (a te, które nie potrafią jeszcze mówić, często nucą sam zwrot „aaa”).

Ach śpij kochanie — znana i lubiana kołysanka dla dzieci

To już klasyka wśród kołysanek dla dzieci. Znana m.in. z polskiego filmu komediowego pt. Paweł i Gaweł z 1938 roku. Mimo że ma już około 80 lat, wciąż jest bardzo często wybierana przez rodziców do nucenia swoim dzieciom. 

Zapewne dlatego, że wywołuje w nich miłe wspomnienia z dzieciństwa. Można śmiało powiedzieć, że w rytm słów „Ach śpij kochanie, jeśli gwiazdkę z nieba chcesz — dostaniesz, czego pragniesz, daj mi znać, ja Ci wszystko mogę dać, więc dlaczego nie chcesz spać?” zasypiało już kilka pokoleń. 

Bardzo prosta kołysanka, a mimo to stanowi jedną z najulubieńszych melodii do snu nuconych w polskich domach. 

Słodkie kołysanki utulanki dla maluchów

Bardzo krótka rytmiczna kołysanka dla Dorotki będzie doskonała także dla dziewczynek o innym imieniu. Poznajemy w niej „malusią Dorotkę”, która od rana do wieczora tańczy „dokolusia”. 

Po całym dniu zmęczona zasypia „w kolebusi na podusi”, a sen chodzi niedaleko „płotka”. Mamy więc tutaj bardzo dużo zdrobnień, nie przeszkadza to jednak w śpiewaniu czy słuchaniu tej kołysanki utulanki. Ta piosenka ukazała się na płycie Mini Mini Kołysanki i podbiła serca małych słuchaczy. 

Kołysanka dla dzieci o Calineczce

Inna kołysanka z dziecięcego kanału telewizyjnego Mini Mini opowiada historię baśniowej bohaterki — Calineczki. Poznajemy Calineczkę w momencie, kiedy jej mama zasiała ziarenko i pielęgnowała je, aż wyrósł piękny kwiat.

To właśnie z tego kwiatka przyszła na świat mała dziewczynka o imieniu Calineczka. W dalszej części piosenki cały świat idzie spać, ponieważ jest już późno. Do łóżeczka kładą się gwiazdki, żabki, kijaneczki.

Na spoczynek do książeczki udały się nawet bajeczki, a „w starym bucie taty śpi rodzinka myszy”. Wobec tego przyszedł czas, aby także dzieci zasnęły już w swoich łóżeczkach. Bardzo piękna i spokojna kołysanka, chociaż jej tekst jest dość długi i trudny do zapamiętania jak na tego typu utwór muzyczny dla dzieci. 

Pluszowe niedźwiadki — wesoła i spokojna piosenka dla najmłodszych

Na zakończenie przedstawiamy piosenkę mniej znaną, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim dzieciom. Ma bardzo wesoły i oryginalny tekst. Opowiada o czterech pluszowych niedźwiadkach, czyli ulubionych dziecięcych zabawkach. 

Niedźwiadki uciekły z pozłacanej klatki i postanowiły udać się do lasu. Jeden z nich okazał się tchórzliwym misiem i nie chciał wejść do lasu z obawy przed wilkami. 

Jego bracia pocieszają go słowami „Nie bój się, wilki nie zjedzą cię! Będziemy bronić się, nie damy się!”. Pozytywne słowa i pogodna melodia sprawiają, że można słuchać tej kołysanki godzinami.