Data publikacji:

Przyłbica ochronna zamiast maseczki: czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki?

Podczas pandemii COVID-19 wprowadzony został nakaz zasłaniania ust oraz nosa. Wiele osób zamiast maseczki wybiera przyłbicę ochronną, która jest przezroczysta i łatwiej się w niej oddycha. Produkt ten ma zarówno wady, jak i zalety. Sprawdź, czy można nosić przyłbicę ochronną zamiast maseczki.

przyłbica zamiast maseczki

Przyłbica ochronna zamiast maseczki – tak czy nie?

Pandemia COVID-19 całkowicie zmieniła nasze życie. Jednym z elementów „nowej rzeczywistości” jest zakrywanie nosa i ust w miejscach publicznych. Nakaz ten został wprowadzony po raz pierwszy w kwietniu 2020 roku. Przez pewien czas należało zakrywać część twarzy jedynie w sklepach, urzędach, transporcie publicznym i tym podobnych miejscach, a od października 2020 ponownie musimy robić to również na ulicach.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie dzieci do 5. roku życia, a także osoby posiadające zaświadczenie potwierdzające pewne choroby – wytyczne znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia. Sprawdzaj aktualne zalecenia, aby wiedzieć, jakie zakazy i nakazy obowiązują w kraju w danym momencie.

Choć niektórym osobom może się wydawać, że usta i nos trzeba zakrywać maseczką, w rzeczywistości można w tym celu użyć również chustki, szalika czy też przyłbicy. Przyłbica ochronna ma postać przezroczystego daszka, który zasłania nos, usta oraz oczy. Ma ona zarówno swoje wady, jak i zalety. Łatwiej się w niej oddycha, gdyż nie przylega ściśle do twarzy. Czy jednak jest bezpieczna? W artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Przyłbica ochronna – zalety

Przyłbica ochronna ma wiele zalet:

  • jest wygodna i nie utrudnia oddychania, gdyż nie przylega ściśle do twarzy,
  • nie powoduje parowania okularów,
  • ochrania oczy, przez które również może do organizmu wniknąć wirus,
  • jest łatwa w czyszczeniu,
  • nie powoduje powstawania wyprysków na twarzy,
  • nie niszczy makijażu.

Przyłbica ochronna zamiast maseczki – czy gwarantuje ochronę?

Choć przyłbica ochronna ma wiele zalet i zgodnie z wytycznymi można używać jej do zakrywania ust i nosa, wiele specjalistów twierdzi, że nie jest aż tak skuteczna jak klasyczna maseczka. Jeśli jest zbyt mała, wydychane przez osobę ją noszącą aerozole zawierające wirusa mogą wydostawać się bokami. Badania pokazują, że przyłbica noszona samodzielnie nie jest wystarczającą ochroną przed wirusem.

Czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki? Odpowiedź brzmi: tak, ale… Jest ona wygodniejsza, wobec tego może sprawdzić się u osób, które muszą zakrywać twarz przez wiele godzin (np. kasjerzy w sklepie). Nie chroni jednak przed wirusem w takim stopniu jak maseczka. Jeśli więc chcesz nosić przyłbicę zamiast maseczki, koniecznie zainwestuj w mocno zabudowany model zakrywający oczy, nos, usta oraz twarz nieco po bokach.

Przyłbica a maseczka – porównanie

Czym różni się przyłbica ochronna od maseczki? Przyłbice są przezroczyste i nie przylegają ściśle do twarzy, dzięki temu łatwiej się w nich oddycha. Najlepsze modele zakrywają nie tylko nos i usta, ale również oczy. Ponadto nie powodują parowania okularów.

Maseczki natomiast są zrobione z kryjącego materiału i przylegają ściśle do twarzy. Przez to mogą powodować parowanie okularów, są trudniejsze w czyszczeniu i mniej wygodne. Oddychanie w maseczce jest mniej komfortowe niż w przyłbicy, a noszona przez wiele godzin może sprzyjać powstawaniu niedoskonałości na zakrytej nią skórze.

Maseczki mają za to jedną ogromną zaletę – chronią przed koronawirusem znacznie skuteczniej niż przyłbice. Musisz więc podjąć decyzję samodzielnie, który sposób zakrywania twarzy wybierasz. Jeśli natomiast chcesz maksymalnie zwiększyć ochronę, noś razem i maseczkę, i przyłbicę!

Jak czyścić przyłbicę ochronną?

Zarówno maseczkę, jak i przyłbicę ochronną należy regularnie czyścić – najlepiej za każdym razem, gdy ją zdejmujesz. Przyłbicę możesz czyścić mydłem pod bieżącą wodą lub dezynfekować specjalnym płynem zawierającym 70% etanolu. I gotowe!

Autorka: Olga Wacholc