Data modyfikacji:

Psu śmierdzi z pyska. Jakie są przyczyny i jak wyeliminować przykry zapach?

Nieprzyjemny zapach z pyska psa to nie tylko problem kosmetyczny. Może to być także objaw poważnych schorzeń, które wymagają leczenia. Sprawdź, co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska, jak odświeżyć oddech psa i czym myć psu zęby.

pies

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Nieprzyjemny zapach z pyska psa może być wynikiem niewłaściwej higieny, ale też objawem choroby. Zobacz, jakie są przyczyny brzydkiego zapachu.

Kamień nazębny u psa

Kamień nazębny u psa to zmineralizowana płytka nazębna, która odkłada się na powierzchni zębów. Tworzą ją resztki pokarmu oraz bakterie, które fizjologicznie znajdują się w jamie ustnej w dużej ilości. Wiele psów – szczególnie psy ras małych i miniaturowych – ma predyspozycje do odkładania się dużej ilości kamienia nazębnego, którego obecność nie tylko negatywnie wpływa na oddech pupila, ale przede wszystkim wiąże się z bolesnością w jamie ustnej i chorobami przyzębia.

Zaleganie resztek pokarmu w jamie ustnej psa

Resztki pokarmu osadzają się na zębach i z czasem zaczynają gnić. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt, które są karmione mokrą karmą.

Zapalenie dziąseł u psa

Jeżeli psu śmierdzi z pyska, może to być objawem zapalenia dziąseł, które występuje jako samodzielna jednostka chorobowa, np. na skutek urazu błon śluzowych w jamie ustnej, albo towarzyszy kamieniowi nazębnemu. W wyniku bakteryjnego zapalenia dziąseł często pojawia się cuchnąca ropa. Co więcej, w kieszonkach zębowych odkładają się resztki pokarmowe, które gniją i pogłębiają zarówno stan zapalny, jak i sam brzydki zapach z jamy ustnej.

Koprofagia u psa

Zjadanie odchodów przez psa na spacerze to duży problem. Przyczyn takiego zachowania należy szukać na dwóch płaszczyznach. Może to być zaburzenie behawioralne, ale równie dobrze, może to być objaw niedoborów mikro- i makroelementów. Co ciekawe, koprofagia u szczeniąt i karmiących suk jest normalnym zjawiskiem.

Schorzenia górnych dróg oddechowych u psa

Przyczyna brzydkiego zapachu z pyska psa może leżeć nie tylko w jamie ustnej, ale też w drogach oddechowych. Nieprzyjemny zapach może wynikać na przykład z obecności ropy w okolicy krtani.

Choroby ogólnoustrojowe u psa

Przyczyna brzydkiego zapachu nie zawsze jest oczywista na pierwszy rzut oka. Zapalenie przewodu pokarmowego czy niewydolność układu moczowego też mogą negatywnie wpływać na oddech psa.

psu śmierdzi z pyska

Co zrobić, gdy psu śmierdzi z pyska?

Gdy psu śmierdzi z pyska, najlepsze, co możesz zrobić, to zabrać swojego pupila na wizytę do lekarza weterynarii. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pyska psa jest kamień nazębny, który musi zostać usunięty w znieczuleniu przez specjalistę. Lekarz weterynarii podpowie ci też, jak dbać o higienę jamy ustnej czworonoga – pokaże ci, jak myć psu zęby, jakich preparatów używać i jak karmić psa, by ilość płytki nazębnej była jak najmniejsza.>

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pyska psa?

Jak odświeżyć psu oddech? Najprostszym sposobem jest regularne stosowanie odpowiednich preparatów.

Płyn do higieny jamy ustnej psa

Jak szybko zlikwidować nieprzyjemny zapach z pyska psa? Stosuj płyn do jamy ustnej stworzony z myślą o czworonogach. Wystarczy dodać preparat do wody pupila.

Żel do higieny jamy ustnej psa

Preparat pomaga w usuwaniu płytki nazębnej, tym samym zapobiegając odkładaniu się kamienia.

Spray do higieny jamy ustnej psa

Co zrobić, żeby psu nie śmierdziało z pyska? Dzięki sprayowi zadbasz o właściwą higienę jamy ustnej. Preparat jest bezpieczny dla zwierząt i można go stosować codziennie, najlepiej po posiłku.

Przysmaki dentystyczne dla psa

Jeżeli twój pupil nie reaguje zbyt dobrze np. na spray, możesz wykorzystać przysmaki, które wspomagają czyszczenie zębów.

Pasta do zębów dla psa

Absolutna podstawa w dbaniu o psa. Pamiętaj, że zęby pupila powinny być czyszczone regularnie.

dlaczego psu śmierdzi z pyska
brzydki zapach z pyska psa

Czym czyścić psu zęby?

Szczoteczka dla psa z trzonkiem

Ten typ szczoteczki wygląda tak jak szczoteczka dla ludzi. Na końcu trzonka znajduje się główka z powierzchnią czyszczącą. Dobierz wielkość główki do wielkości i wieku pupila.

Szczoteczka dla psa z dwoma główkami

Główki z włosiem są skierowane ku sobie, dzięki czemu szczoteczka jeszcze lepiej czyści powierzchnię zębów.

Szczoteczka dla psa z nakładką na palec

Manipulowanie taką szczoteczką jest nieco prostsze w porównaniu do zwykłej szczoteczki z tradycyjnym trzonkiem.

Czyścik dla psa

To specjalne, jednorazowe lub wielorazowe czyściki, które należy nałożyć na palec.

Palec owinięty gazą

Wystarczy, że owiniesz palec czystą gazą, nałożysz na nią pastę do zębów dla psów i w taki sposób wyczyścisz powierzchnię zębów.