Puzzle dla najmłodszych — kolorowe i bezpieczne

Coraz częściej chcemy u naszych dzieci kształtować zdolności manualne, dbać o ich doskonałą koordynację psychoruchową i stać na straży ich właściwego rozwoju na drodze ku dorosłości. Możemy to zrobić przy użyciu puzzli piankowych lub rozmaitych układanek. Regularne układanie puzzli to coś więcej niż doskonała rozrywka dla całej rodziny. To przede wszystkim bezpieczny sposób na rozwój mózgu u twojego dziecka. 

Dlaczego warto sięgnąć po gry układanki?

O tym, że puzzle mają wiele zalet i pomagają w rozwoju dziecka od najmłodszych lat, przekonało się już wielu rodziców. To jednak coś więcej niż sposób na relaksujące chwile dla całej rodziny, które sprzyjają kreatywności. Puzzle drewniane wracają do łask i potrafią skutecznie i na długo zainteresować nawet najbardziej ruchliwą pociechę. 

To właśnie puzzle piankowe, kolorowe i przyciągające oko najmłodszych, cieszą się największym zainteresowaniem. Umożliwiają efektywną naukę koncentracji przez stałe dopasowywanie poszczególnych elementów, są bezpieczne, ponieważ producenci projektują je z myślą o potrzebach małych dzieci i sprawiają, że dziecko ma ochotę na częste gry układanki z rodzicami lub rodzeństwem. 

Ponadto uczą logicznego myślenia, planowania przestrzennego i korzystnie wpływają na rozwój mózgu.

Dziecko podczas układania puzzli ma szansę na regularny i pomocny trening pamięci, uczy się poznawania poszczególnych kształtów, a także zaradności, która jest naprawdę bardzo ważna dla jego rozwoju w przyszłości. 

Ciekawostką jest to, że im częściej dziecko układa puzzle, tym większa szansa na uzyskanie lepszej koncentracji i wyobraźni przestrzennej. 

Jeśli szukasz rozrywki dla nieco starszego dziecka, możesz zaproponować mu puzzle drewniane, które są wspaniałą zabawą. W związku z tym powinniśmy jak najczęściej zachęcać dzieci do tak kreatywnych gier układanek.

Poznaj korzyści wynikające z regularnego układania puzzli

Dodatkową zaletą regularnego układania puzzli jest to, że uczą wytrwałości w osiąganiu celów, przez co są też doskonałym treningiem cierpliwości dla rodziców i dzieci. 

Puzzle uczą także pracy zespołowej, dlatego mogą pojawić się na różnego rodzaju przyjęciach jako dodatkowa atrakcja dla najmłodszych. Puzzle uczą samodyscypliny i sprawiają, że dzieci realizują każde zadanie we właściwej kolejności, ucząc się cierpliwości i staranności w dopasowywaniu elementów. 

Jedną z najbardziej pożądanych przez rodziców zalet jest spokój, dlatego wielu z nich zachęca dzieci do układania puzzli przed snem.

Taka zabawa wycisza i sprawia, że możemy spędzić z dzieckiem czas w miłej atmosferze. Warto w tej sytuacji zdecydować się na puzzle z mniejszą liczbą elementów, aby nasza pociecha nie denerwowała się i nie męczyła przed zaśnięciem.

Zabawa z puzzlami pomaga w osiągnięciu precyzyjnych ruchów, co jest bardzo ważne w przypadku małych dzieci. Warto wziąć pod uwagę, że puzzle drewniane kształtują dziecięcą zręczność, co jest bardzo przydatne w nauce pisania. Na niektórych puzzlach tekturowych lub piankowych występuje alfabet, co sprzyja skutecznej nauce.

 

Układanie puzzli wspólnie z dzieckiem — rytuał, który zbliża

Tego rodzaju gry układanki wspomagają myślenie o charakterze przyczynowo-skutkowym i sprawiają, że dziecko staje się bardziej odważne. Nie bez powodu coraz więcej rodziców namawia swoje pociechy do układania puzzli, które dbają o ich spostrzegawczość i ćwiczą zaangażowanie. 

Aby jednak w pewien sposób nadzorować rozwój swojego dziecka, warto poświęcić mu czas, a także razem z nim układać puzzle piankowe, które są bardzo dobrym rozwiązaniem dla małych dzieci. W ten sposób możemy obserwować postępy naszego malucha, a także świetnie się wspólnie bawić. 

Na początku doskonale sprawdzą się puzzle piankowe ze względu na ich bezpieczeństwo i ogromne możliwości edukacyjne. Z tego powodu często są znane jako pierwsze idealne puzzle dla dzieci. 

Puzzle piankowe — poznaj ich korzyści

Wyróżniają się tym, że za ich pomocą możesz stworzyć wyjątkowo miękką matę do zabawy dla swojego dziecka. Ich dodatkową zaletą jest obecność literek lub figur geometrycznych, które mogą być pomocne podczas nauki kształtów lub alfabetu. 

W związku z tym tak istotne jest wspólne układanie puzzli z dzieckiem, aby pomóc mu przyswajać wiedzę i dopilnować, aby zaowocowało to w przyszłości. Dla niemowląt puzzle piankowe są najlepsze, ponieważ charakteryzuje je lekkość i bezpieczeństwo. 

Nadzorując swoje dziecko podczas takiej aktywności, możesz ocenić, co sądzi o puzzlach. W przypadku młodszych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem będzie układanie puzzli bezpośrednio na dużym obrazku. Im większe umiejętności dziecka, tym trudniejszy powinien być poziom układanki sprzyjający rozwojowi nowych umiejętności.

Rodzaje puzzli dla najmłodszych — wybierz rozsądnie!

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów puzzli: puzzle tekturowe, drewniane, piankowe, przestrzenne. Jednak warto pamiętać, że nie każdy zestaw nadaje się do zabawy dla małego dziecka. 

Puzzle drewniane nie będą odpowiednim rozwiązaniem dla najmłodszych ze względu na to, że są dość ciężkie, dlatego warto skupić się na tym, aby zainwestować na początku w puzzle piankowe lub puzzle stempelki, które występują też ze specjalnymi kołeczkami ułatwiającymi chwytanie elementów. 

Tego rodzaju puzzle na pewno przypadną do gustu twojemu rocznemu dziecku i zainteresują nieco starsze dzieci. Najczęściej wykonane są z grubego kartonu i przeznaczone są dla naprawdę małych dzieci.

Drewniane puzzle stempelki to propozycja dla dzieci, które mają już wprawę w układaniu i którym nie przeszkadza ciężkość elementów. Doskonałe do kreatywnej zabawy np. scrapbookingu. 

Dla dwulatka idealnymi puzzlami będą puzzle sześcienne, które uczą wyobraźni przestrzennej i sprzyjają kreatywności. Natomiast dla przedszkolaka świetnie sprawdzą się puzzle trójwymiarowe, które będą ułatwiały mu przyswajanie wiedzy i które można dodatkowo pokolorować farbami. 

Możemy także zdecydować się na zakup puzzli drewnianych, aby rozwijać umiejętności dziecka i obserwować, jak radzi sobie z pokonywaniem kolejnych etapów. 

Jakie puzzle są najlepsze dla małego dziecka?

Aby jednak wybrać odpowiednie puzzle, warto postawić na bezpieczeństwo i dopasować je do wieku malucha oraz jego umiejętności i zainteresowań. Jeśli szukamy puzzli piankowych przeznaczonych dla niemowlęcia do nauki gryzienia, to warto wybierać te, które mają specjalny atest, dzięki któremu mamy pewność, że zostały wykonane z bardzo bezpiecznego tworzywa. 

Jeśli poszukujesz alternatywy, to warto zdecydować się na zakup puzzli pluszowych, które są idealne dla niemowląt po 10. miesiącu życia. 

Wyróżnia je to, że są wykonane z miękkich w dotyku tkanin, a ich środek jest dostosowany do dziecięcej zabawy i składa się np. z tworzywa piszczącego lub szeleszczącego. 

To sprawia, że używając tych puzzli, dziecko poznaje ich kształt za pomocą wzroku oraz uczy się zapamiętywania dźwięków.

Puzzle drewniane są lepszym rozwiązaniem dla starszych dzieci, dlatego lepiej je odrzucić, jeśli szukamy odpowiedniego zestawu dla noworodka lub kilkuletniego dziecka. 

Szczególnie ze względu na to, że małe dziecko nie ma zbyt dobrych zdolności chwytnych i tego rodzaju puzzle mogą być dla niego za ciężkie, a także zbyt niebezpieczne ze względu na ostre krawędzie lub wystające elementy przy niestandardowych kształtach. 

Wybór puzzli jest na rynku naprawdę ogromny, dlatego warto dopasować je do swojego dziecka, biorąc pod uwagę jego wiek, możliwości, bezpieczeństwo i zainteresowania.

Podobne artykuły