Data publikacji:

Najlepsza niania elektroniczna. Ranking niań elektronicznych

Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko, kupujemy całą wyprawkę. Wózek, łóżeczko, przewijak, ubranka i wiele innych gadżetów. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak przydatna przy takim maluchu może okazać się niania elektroniczna. Ranking, który dla ciebie przygotowaliśmy, pozwoli ci wybrać najlepsze urządzenie tego typu. Ponadto w poniższym poradniku podpowiadamy także, jak działa taka niania, ile kosztuje, jakie ma wady i zalety oraz jak wybrać najlepszy sprzęt. Zapraszamy do lektury!
najlepsza niania elektroniczna

Elektroniczna niania – kamerka dla dziecka

Elektroniczna niania to nic innego jak kamerka z ekranem, działająca na zasadzie fal radiowych. Kamerkę montujemy nad łóżeczkiem dziecka, zaś ekranik trzymamy tam, gdzie najczęściej przebywamy lub nosimy go cały czas przy sobie (w miarę wytrzymałości baterii).
Niania pozwoli na bieżąco obserwować naszego maluszka, kiedy śpi czy bawi się samemu. Dziecko pozostaje całkowicie nieświadome obserwacji przez rodziców, więc niania nie ma bezpośredniego wpływu na jego rozwój.
Elektroniczne nianie zazwyczaj posiadają tryb nocny, pozwalający na wyraźną obserwację śpiącego dziecka w całkowitej ciemności, co jest jednym z głównych atutów urządzenia i zarazem niezwykłą wygodą dla rodziców, którzy mogą odrobinę wieczoru spędzić sami, jednocześnie kontrolując potomka.

Niania elektroniczna – ranking. Jak działa? Ile kosztuje?

Sądzisz, że przyda ci się niania elektroniczna? Ranking, który znajdziesz poniżej, pozwoli ci wybrać najlepsze urządzenie. Ale zanim do niego przejdziemy, zastanówmy się, jak właściwie działa taka niania elektroniczna.
Elektroniczna niania to właściwie komplet dwóch urządzeń – małego odbiornika z mikrofonem i głośnika. Część z mikrofonem stawiamy w pokoju dziecka, a tę z głośnikiem blisko rodziców. Oba urządzenia przesyłają sobie sygnał, a więc rodzice mogą słyszeć, co dzieje się u dziecka – nawet będąc w drugim pokoju. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy maluch śpi, a rodzic chce w innym pokoju popracować, zająć się domowymi obowiązkami czy zwyczajnie pójść się wykąpać. Nowoczesne nianie mają nie tylko głośniki, ale także są wyposażone w kamerki. Nierzadko mają też wbudowany moduł z monitorem oddechu, co jest szalenie przydatne. Ale więcej opowiemy o tym w dalszej części artykułu.
Ile kosztuje niania elektroniczna? Wszystko zależy od poziomu jej zaawansowania. Na rynku znajdziecie urządzenia w cenie poniżej 200 zł oraz urządzenia za nawet 1000 zł. Jak widzisz, rozpiętość jest duża, dlatego warto wiedzieć, co w takiej niani elektronicznej jest najważniejsze. O tym piszemy w dalszej części poradnika.

Jaka niania elektroniczna? Poznaj jej wady i zalety

Niewątpliwą zaletą niani elektronicznych jest to, że takie urządzenie pozwala być w stałym kontakcie z maluchem, nawet jeśli ten śpi, a my jesteśmy w pokoju obok. Dzięki niani możemy słyszeć nasze dziecko i wiemy, kiedy płacze, ale możemy też je widzieć, a nawet monitorować jego oddech. To daje rodzicom większą swobodę i spokój. Zwłaszcza jeśli rodzina mieszka w dużym piętrowym domu, gdzie płacz dziecka mógłby być nieusłyszany.
Czy elektroniczna niania ma jakieś wady? Niewątpliwie jest to cena. Za urządzenia bardziej zaawansowane musimy zapłacić przynajmniej 500 zł i więcej. Wady pojawiają się też wtedy, jeśli wybierzemy zły sprzęt, np. taki na zasilanie sieciowe, co zmniejsza mobilność urządzenia. Albo jeśli zdecydujemy się na nianię z niższej półki cenowej i jej zasięg będzie niewielki. Aby tego uniknąć, należy więc odpowiednio przygotować się do zakupu takiego sprzętu.

Najlepsza niania elektroniczna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając najlepszą nianię elektroniczną, zwróć uwagę na kilka aspektów. Jakich? Poniżej omawiamy te najważniejsze.

Moduł Wi-Fi

Dzięki modułowi Wi-Fi nianią będziecie mogli sterować zdalnie za pośrednictwem smartfona. Dodatkowo taka niania lepiej radzi sobie z zasięgiem. Nianie bez tego modułu muszą złapać odpowiednie częstotliwości, co może powodować wszelkie szumy czy problemy z odsłuchem.

Niania z kamerką

Na rynku są elektroniczne nianie w wersji podstawowej, czyli takie jedynie z głośnikiem. Taki sprzęt sprawia, że słyszymy to, co dzieje się w pobliżu dziecka. Będziemy wiedzieć, np. kiedy zacznie ono płakać. Nianie z kamerką pozwalają dodatkowo patrzeć na dziecko. Dla niektórych rodziców to bardzo istotne, ponieważ maluszek może się obudzić i nie płakać, tylko leżeć w łóżeczku. Z nianią z kamerką można też zostawić dziecko samo w innym pokoju, a samodzielnie załatwiać własne sprawy, np. gotować obiad czy wziąć prysznic. Jednocześnie cały czas widać, co dzieje się z dzieckiem.

Monitor oddechu

Niektóre nianie mają wbudowany monitor oddechu. Co to takiego? Monitor oddechu, jak wskazuje sama nazwa, monitoruje oddech dziecka. Takie urządzenie alarmuje rodziców, kiedy maluszek przestaje oddychać, np. w nocy, gdy wszyscy śpią. Z monitorem oddechu rodzice mogą spać spokojnie. Ponadto to urządzenie, które pozwala uniknąć nagłej śmierci łóżeczkowej.
Czy zatem warto kupić nianię z monitorem oddechu? Jak najbardziej! Możesz też kupić dwa oddzielne urządzenia. Wówczas, gdy monitor oddechu przestanie być potrzebny (stosuje się go u dzieci do 1. roku życia), można go odsprzedać i jednocześnie wciąż mieć elektroniczną nianię. Wybór należy więc do was.

Zasięg niani elektronicznej

Są nianie elektroniczne o małym zasięgu (około 50 m), ale też takie, których zasięg wynosi nawet 800 m. Im większy zasięg niani, tym lepiej. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym domu, np. piętrowym. Podstawą są nianie o zasięgu co najmniej 100 m.

Rodzaj zasilania

Najwięcej niań ma zasilanie bateryjne i sieciowe. Zasilanie bateryjne jest lepsze, ponieważ pozwala na przenoszenie niani. Przy zasilaniu sieciowym niania musi być ciągle podłączona do zasilania. Niektóre urządzenia mają zasilanie sieciowo-akumulatorowe, co również jest dobrym rozwiązaniem. Nadal stosunkowo mało znajdziesz urządzeń o wyłącznie akumulatorowym zasilaniu.

Elektroniczna niania – ranking polecanych urządzeń

Jaka będzie najlepsza niania elektroniczna? Ranking TOP10 pomoże ci w podjęciu decyzji.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.