Data modyfikacji:

Ranking karm odchudzających dla psa

Poznaj suche karmy odchudzające dla psów i mokre karmy typu „light” dla zwierząt. Dowiedz się, czym charakteryzuje się dobra karma odchudzająca dla psa, kiedy należy stosować karmę suchą i kiedy mokrą. Sprawdź, jakie zwierzęta potrzebują karmy odchudzającej i w jakim momencie swojego życia.

Ranking karm odchudzających dla psa

Co to jest karma odchudzająca dla psa? Czym się charakteryzuje?

Karma dla psa z nadwagą, czyli tzw. „karma light dla psa” to specjalistyczna karma przygotowana dla psów borykających się z nadwagą lub otyłością. Stosuje się ją najczęściej, gdy zbyt duża masa ciała zwierzęcia negatywnie wpływa na jego aktualny stan zdrowia i konieczna jest szybka, ale też bezpieczna zmiana nawyków żywieniowych, by złagodzić objawy otyłości, które oddziałują na poszczególne procesy w ciele zwierzęcia, na jego motorykę i inne kwestie zdrowotne. Jaka karma dla psa z nadwagą będzie najlepsza?
Taka karma charakteryzuje się zmienionym stosunkiem węglowodanów, białek i tłuszczów. Karma odchudzająca zawiera o wiele miej tłuszczów i węglowodanów w porównaniu do zwykłej karmy. Nie musi to jednak oznaczać, że zawiera o wiele więcej białka. Zawartość białka w karmie odchudzającej i zwykłej karmie dla psa jest podobna i wynosi około 20-23%, ale znajdziesz też takie karmy ze zwiększoną ilością białka, na poziomie 25-33%.

Karmy odchudzające dla psów są także doskonałym źródłem włókna, czyli błonnika, który ułatwia i przyspiesza pasaż jelitowy oraz zapobiega rozwolnieniu. Co ciekawe, błonnik zapewnia też poczucie wysycenia. Pies po jakimś czasie przestanie odczuwać głód, ponieważ błonnik zacznie pęcznieć w żołądku i lepiej wypełniać przewód pokarmowy.

Cechy dobrej karmy odchudzającej dla psa:

  • niskokaloryczna – karma dostarcza psu minimum lub optimum potrzebnych do funkcjonowania i życia kalorii. Taka karma będzie niskowęglowodanowa i z niską zawartością tłuszczy;
  • wysokobiałkowa – poziom białka na poziomie powyżej 22%;
  • ze zwiększoną ilością włókna – włókno pokarmowe na poziomie 7-10%.

Mokra czy sucha karma odchudzająca dla psa?

Karma odchudzająca jest dostępna zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Zaleca się stosować u psów karmę suchą lub dietę mieszaną z przewagą karmy suchej, ale są od tej reguły wyjątki. Kiedy lepiej sięgnąć po najlepszą morką karmę dla psa?
Mokra karma odchudzająca dla psa charakteryzuje się wysoką zawartością wody. Taka sama objętość karmy mokrej typu light będzie o wiele mniej kaloryczna w porównaniu do karmy suchej tego samego typu. To ważne, jeśli twój pies wciąż jest głodny. Czasem wystarczy zmienić karmę suchą na mokrą, by pies mógł się szybciej wysycić i przestać odczuwać głód. Karma odchudzająca mokra sprawdzi się też u wszystkich psów, które nie lubią pić wody stojącej i są narażone na odwodnienie.
Taka karma to dobry pomysł dla psów starszych, które mają problemy z zębami lub z innych powodów nie mogą jeść suchej karmy. Mokry pokarm jest o wiele bardziej aromatyczny i smakowity niż suchy, dlatego częściej smakuje pupilom.

Sucha karma dla psa light jest o wiele bardziej kaloryczna. Zawiera o wiele mniej wody, ale też mogą ją o wiele dłużej przechowywać po otwarciu (nawet kilka tygodni). Pies, gryząc granulki suchej karmy, oczyszcza też mechanicznie powierzchnię zębów, co chroni go przed osadzaniem się kamienia nazębnego.

Czy karma odchudzająca jest smaczna?

Tak, ale… Takie karmy charakteryzują się niższą zawartością tłuszczów, przez co mogą być mniej atrakcyjne zapachowo i smakowo np. dla bardzo wybrednych psów. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że taka karma jest stosowana w celach leczniczych, a nie smakowych. Pies, jeśli będzie głodny, to ją zje. Musisz zdawać sobie sprawę, że dajesz mu ją dla jego własnego dobra, by walczyć ze skutkami nadwagi i otyłości.

Kiedy stosować karmy odchudzające dla psów?

Takie karmy można stosować tylko i wyłącznie w porozumieniu z lekarzem weterynarii. To specjalista powinien zdecydować o ich zastosowaniu.

Pamiętaj, że każda nagła zmiana w diecie powinna być skonsultowana ze specjalistą, ponieważ nagłe zmienienie sposobu żywienia może skutkować biegunką lub innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Co zrobić, żeby pies na diecie nie chodził głodny?

Dobrym sposobem jest podawanie psu jedzenia często, ale w małych porcjach. Dzięki temu błonnik, który pęcznieje w przewodzie pokarmowym po czasie, da psu poczucie wypełnienia. Zwiększona zawartość włókna w karmach odchudzających dla psów ma właśnie zapobiec temu problemowi.

Absolutnie niedozwolone jest podawanie psu dodatkowych przysmaków, które nie zostały wcześniej uwzględnione w dziennej dawce pokarmu lub dawanie psu tzw. resztek z obiadu. Możesz za to część dawki pokarmowej potraktować jak przysmaki i dać je czworonogowi w formie nagrody.
Autorka: Natalia Ciszewska