Data modyfikacji:

Ranking laptopów do 4000. Najlepsze laptopy do 4000 zł

Śmiało można stwierdzić, że laptopy to obecnie podstawowe narzędzia pracy i rozrywki, bez których praktycznie nikt nie może się obyć. Ich wielozadaniowość i mobilne rozmiary sprawiają, że skutecznie nadają się zarówno jako urządzenia dla studentów, biznesmenów, ale jak i mam prowadzących dom. Mnogość dostępnych modeli sprawia jednak, że wiele osób szukających nowych urządzeń staje przed dość dużym problemem związanym z doborem odpowiednich modeli i parametrów.

ranking laptopów

Dlaczego warto kupić najlepszy laptop do 4000 zł?

Dlaczego akurat laptopy w cenie 4000 zł? Ponieważ jest to kwota, która pozwala na zakup urządzenia zapewniające dobrą jakość grafiki, wysoką moc obliczeniową oraz spory dysk do przechowywania danych. Dzięki temu na modelach z tej półki cenowej można swobodnie pracować, przeglądać internet, oglądać filmy, a nawet grać w nowsze tytułu. Laptopy do 4000 zł gwarantują również bardzo estetyczny i nowoczesny design połączony z kompaktowymi rozwiązaniami. Oczywiście nie wpływa to na wydajność i użytkowanie, jednakże warto mieć urządzenie, które cieszy oko i jest nowoczesny.

Mimo iż wygląd jest bardzo istotny, to w przypadku laptopów parametry techniczne odgrywają kluczową rolę.

Pierwszym z elementów, o którym musimy pamiętać, jest wybór odpowiedniego systemu operacyjnego. Najpopularniejszym jest oczywiście Windows, który zapewnia dość przejrzysty interfejs i jest przy tym zoptymalizowany pod kątem dodatkowych oprogramowani czy współpracy między innymi urządzeniami. Mac OS to nieco mniej rozpowszechnione oprogramowanie przeznaczone praktycznie wyłącznie do urządzeń marki Apple. Jego główną zaletą jest wysoka jakość wykonania i dobra optymalizacja, która sprawia, że bez względu na ilość zadań do wykonania laptop radzi sobie z nimi bez problemu. Minusem jest natomiast problematyczne łączenie go z urządzeniami z Windowsem czy Androidem. Mimo to bardzo często jest wybierany przez biznesmenów czy grafików, którzy oczekują niezawodności.

Na rynku, oprócz laptopów z gotowymi systemami, możemy znaleźć również urządzenia pozbawione systemu operacyjnego. Wówczas to użytkownik musi podjąć decyzję o jego instalacji oraz ją przeprowadzić. Minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania pewnych umiejętności technicznych, by móc poprawnie przeprowadzić cały proces instalacji. Plusem jest natomiast to, że to użytkownik decyduje, co dokładnie znajduje się na jego komputerze.

Gdy już rozwialiśmy problem systemu, warto by porozmawiać o procesorze, który zapewni odpowiednią moc obliczeniową zarówno w pracy, jak i rozrywce. Modelami najczęściej wybieranymi są Intel Core i5 i Intel Core i3. Core i5 cechuje się dość dużą wszechstronnością i sporą mocą obliczeniową. Dzięki temu idealnie sprawdzają się zarówno w pracy, jak i rozrywce. Core i3 natomiast to modele przeznaczone do prac biurowych i przeglądania internetu. Nieco mniej popularne, za to o wiele wydajniejsze jednostki to i7 i i9, jednakże są to już bardzo drogie procesory o maksymalnej mocy obliczeniowej dla najbardziej wymagających. W przypadku procesorów AMD są to Ryzen 5 3500U oraz Ryzen 7 3700U.

W parze z procesorem idzie również RAM odpowiadający za płynność wykonywania powierzanych zadań. Zaleca się, by w przypadku laptopów do pracy i rozrywki montować 8 GB, w jednej lub dwóch kościach. Jest to ilość odpowiednia do utrzymania dużej płynności w pracy, która jest dość kluczowa z punktu widzenia użytkownika. Jeśli natomiast operujesz na nieco bardziej wymagających aplikacjach do edycji filmów czy dźwięku, niezbędne może się okazać zwiększenie ilości RAM do 12 GB.

Jaki dobry laptop do 4000 zł?

Laptopy do 4000 złotych mogą być już naprawdę porządnymi urządzeniami. W sprzedaży znajdziecie wiele modeli, które umożliwią wam granie we współczesne produkcje na wysokich ustawieniach graficznych. Co prawda, nie będziecie mogli prawdopodobnie grać na Ultra i w sześćdziesięciu klatkach na sekundę, ale nie jest to regułą. Największy problem może stanowić 8 GB pamięci RAM, będące standardem w laptopach do gier do 4000 zł.

Jeśli natomiast chodzi o karty graficzne, to w sprzętach do tej kwoty znajdziecie nawet takie modele jak GeForce GTX 1660 Ti z własną pamięcią 6 GB RAM. Taka dedykowana grafika spokojnie wystarczy do uruchomienia bardziej wymagających gier oraz programów graficznych.

Warto by porozmawiać o procesorze, który zapewni odpowiednią moc obliczeniową zarówno w pracy jak i rozrywce. Modelami najpopularniej wybieranymi są Intel Core i5 i Intel Core i3. I5 cechuje się dość dużą wszechstronnością i sporą mocą obliczeniową. Dzięki temu idealnie sprawdzają się zarówno w pracy jak i rozrywce. I3 natomiast to modele przeznaczone do prac biurowych i przeglądania Internetu.

Nieco mniej popularne, za to o wiele wydajniejsze jednostki to i7 i i9, jednakże są to już bardzo drogie procesory o maksymalnej mocy obliczeniowej dla najbardziej wymagających. W przypadku procesorów AMD są to Ryzen 5 3500U oraz Ryzen 7 3700U.

Zazwyczaj w laptopach do 4000 złotych umieszczane są czterordzeniowe procesory Intel Core i5, lecz można niekiedy natrafić nawet na wersje i7. Oczywiście wtedy jest to brane kosztem mocniejszej karty graficznej, dlatego lepsze modele CPU zalecane są do dobrych laptopów do 4000 dla programistów lub do celów biznesowych.

W parze z procesorem idzie również RAM odpowiadający za płynność wykonywania powierzanych zadań. Zaleca się, by w przypadku laptopów do pracy i rozrywki montować 8 GB, w jednej lub dwóch kościach. Jest to ilość odpowiednia do utrzymania dużej płynności w pracy, która jest dość kluczowa z punktu widzenia użytkownika. Jeśli natomiast operujesz na nieco bardziej wymagających aplikacjach do edycji filmów czy dźwięku, niezbędne może się okazać zwiększenie ilości RAM do 12 GB.

Najlepsze laptopy do 4000 mają dyski SSD pracujące znacznie szybciej od przestarzałych dysków twardych HDD. Przydaje się to zarówno w grach (skraca ekrany ładowania itp.), ale może być również znaczące dla grafików pracujących na wielu plikach.

Kolejnym z elementów, na który musimy pamiętać, jest wybór odpowiedniego systemu operacyjnego. Najpopularniejszym jest oczywiście Windows, który zapewnia dość przejrzysty interfejs i jest przy tym zoptymalizowany pod kątem dodatkowych oprogramowani czy współpracy między innymi urządzeniami. 

Mac OS to nieco mniej rozpowszechnione oprogramowanie przeznaczone praktycznie wyłącznie do urządzeń marki Apple. Jego główną zaletą jest wysoka jakość wykonania i dobra optymalizacja, która sprawia, że bez względu na ilość zadań do wykonania laptop radzi sobie z nimi bez problemu. Minusem jest natomiast problematyczne łączenie go z urządzeniami z Windowsem czy Androidem. Mimo to bardzo często jest wybierany przez biznesmenów czy grafików, którzy oczekują niezawodności.

Na rynku oprócz laptopów z gotowymi systemami, możemy znaleźć również urządzenia pozbawione systemu operacyjnego. Wówczas to użytkownik, musi podjąć decyzję o jego instalacji oraz ją przeprowadzić. Minusem tego rozwiązania, jest konieczność posiadania pewnych umiejętności technicznych, by móc poprawnie przeprowadzić cały proces instalacji. Plusem jest natomiast to, że to użytkownik decyduje, co dokładnie znajduje się na jego komputerze.

Laptop do 4000 zł – co wybrać?

Gdy już rozwiązaliśmy problem odpowiednich parametrów, pora, byśmy przedstawili wam kilka popularnych urządzeń, które sprawdzą się jako propozycje do 4000 zł.

Jednostką bardzo wszechstronną, której nie powinno zabraknąć w tym zestawieniu, jest Dell Inspiron 15 5502-0016. Urządzenie to bazuje na procesorze Intel i5 7. generacji, który zapewnia mu wysoką wydajność, a co za tym idzie, odpowiednią kulturę pracy. Do współpracy z procesorem przeznaczono grafikę dedykowaną Iris Xe oraz 8 GB pamięci RAM. Dzięki nim urządzenie dość dobrze radzi sobie w codziennych obowiązkach, ale również jako medium dostarczające rozrywki. Co do samego wyświetlacza, to laptop ten został wyposażony w 15,6-calowy ekran o rozdzielczości Full HD.

Drugą propozycją, nieco mocniejszego sprzętu, jest natomiast Lenovo Legion 5-15 ARH, który został stworzony z myślą o graczach, którzy cenią wydajność i nowoczesny design. Zastosowano tutaj procesor Ryzen 5 4600H, który zapewnia duży zapas mocy obliczeniowej, co w połączeniu z GTX 1650 Ti pozwala na grę w nawet najbardziej wymagające tytuły. By jednostka nie zwalniała, na pokładzie Lenovo znajduje się również 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Dzięki temu jest to idealna propozycja dla miłośników rozrywek komputerowych w wysokiej jakości grafice.

Oczywiście nie są to jedyne propozycje laptopów do 4000 zł, jednakże mamy nadzieję, że pozwolą one wam zobrazować, o jakich urządzeniach mówimy, mając taki budżet. Należy jednak pamiętać, że kupując laptopy, kluczowe jest, by pochodziły one ze sprawdzonego źródła, co może uchronić kupujących przed oszustami wyłudzającymi pieniądze.

Ranking laptopów do 4000

Zestawienie najlepszych laptopów do 4000 zł powstało na podstawie popularności modeli w serwisie Ceneo.pl. Opisane poniżej urządzenia przeznaczone są dla różnych grup odbiorców, takich jak gracze, studenci, programiści, pracownicy biurowi itp.

ASUS ZenBook (UX433FAA5307T)

Jaki laptop do pracy biurowej wybrać? ASUS ZenBook to bardzo dobry laptop biznesowy do 4000, który sprawdzi się zarówno podczas spotkań z klientami, jak i pracy w biurze. Ogromną zaletą urządzenia jest interaktywny touchpad mogący pełnić funkcję klawiatury numerycznej, jakiej normalnie brakuje w przenośnych komputerach. Producent umieścił w środku 8 GB pamięci RAM, zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD 620 oraz czterordzeniowy procesor Intel Core i5-8265U.

Microsoft Surface Pro 7 (VDV00003)

Ze względu na niewielkie wymiary oraz funkcję tabletową (dotykowy wyświetlacz) urządzenie idealnie nadaje się dla studentów. Z racji tego, że w zestawie znajduje się rysik, jest to również interesujący laptop dla grafików do 4000 zł. Parametry techniczne prezentują się następująco: karta graficzna Intel Iris Plus Graphics 650, dysk SSD o pojemności 128 GB, 8 GB pamięci RAM oraz czterordzeniowy procesor Intel Core i5-1035G4.

Lenovo Legion Y540-15IRH (81SX008MPB)

Kolejny w rankingu laptopów do 4000 model posiada wszystko to, czego od laptopów gamingowych oczekują gracze – antyodblaskowy wyświetlacz, podświetlana klawiatura, dźwięk wysokiej jakości i stosunkowo mocne podzespoły. Model legion Y540-15IRH został oparty na dedykowanej karcie graficznej Nvidia GeForce GTX 1660 Ti (6GB), dysku SSD o pojemności 256 GB, czterordzeniowym procesorze Intel Core i5-9300H oraz 8 GB pamięci RAM DDR4.

ASUS VivoBook S14 (S432FAEB008T)

Ze względu na zintegrowaną kartę graficzną laptop VivoBook S14 nie poradzi sobie ze współczesnymi grami AAA. Urządzenie dedykowane jest przede wszystkim do użytku domowego oraz biurowego.

Sprzęt ASUS-a może również przypaść do gustu gadżeciarzom, ponieważ producent postawił na interaktywny touchpad, na którym można ustawić skróty do aplikacji oraz grać w proste minigierki. Jeśli chodzi o pozostałe komponenty, to znajdziecie tutaj 8 GB RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB i czterordzeniowy procesor Intel Core i5.

Jeżeli szukacie sprzętu dla gracza, sprawdźcie nasz przegląd laptopów ASUS do gier.

Acer Nitro 5 (AN51553NHQ5BEP024)

Jeśli zastanawiacie się, jaki laptop do gier do 4000 zł będzie dla was odpowiedni, to firma Acer przygotowała odpowiedź. Komputer przenośny Nitro 5 to świetne urządzenie do grania w najnowsze produkcje na wysokich detalach graficznych. A to wszystko zasługa czterordzeniowego procesora Intel Core i5-9300H (maksymalne taktowanie wynosi 4.1 GHz), 8 GB pamięci RAM DDR4, dysku SSD o pojemności 512 GB i dedykowanej grafiki Nvidia GeForce GTX 1660 Ti (6GB GDDR6).

Dell Inspiron 15 5502-0016

Jednostką bardzo wszechstronną, której nie powinno zabraknąć w rankingu laptopów do 4000, jest Dell Inspiron 15 5502-0016. Urządzenie to bazuje na procesorze Intel I5 7 generacji, który zapewnia mu wysoką wydajność, a co za tym idzie odpowiednią kulturę pracy. Do współpracy z procesorem przeznaczono grafikę dedykowaną Iris Xe oraz 8 Gb pamięci RAM. Dzięki nim urządzenie dość dobrze radzi sobie w codziennych obowiązkach, ale również jako medium dostarczające rozrywki. Co do samego wyświetlacza to laptop ten został wyposażony w 15,6 calowy ekran o rozdzielczości Full HD.

MSI GL65 (GL659SD221XPL)

Laptop do gier MSI jest gwarantem wysokiej jakości technologii dla graczy. Model GL65 posiada dedykowane chłodzenie CPU i GPU bazujące na siedmiu rurkach cieplnych. Dzięki temu laptop nie nagrzeje się nawet podczas grania w wymagające techniczne produkcje. Komputer posiada czterordzeniowy procesor Intel Core i5-9300H, 8 GB pamięci RAM i grafikę GeForce GTX 1660 Ti. Jeden z najlepszych laptopów dla gracza do 4000.

Apple MacBook Air

Komputery przenośne firmy Apple są niezastąpione w celach biznesowych. Nie tylko działają bez zarzutu (co jest zasługą systemu operacyjnego Mac OS), to na dodatek prezentują się doskonale, dzięki czemu można bez wstydu zabrać je na spotkanie z klientem. W tej cenie znajdziecie na pewno laptop z lepszymi podzespołami, ale MacBook Air nie został stworzony z myślą o graniu. Karta graficzna Apple M1, procesor Apple M 3200MHz i 8 GB pamięci RAM sprawiają, że to jeden z najlepszych laptopów biznesowych do 4000.

Lenovo Legion 5-15 ARH

Lenovo Legion 5-15 ARH został stworzony z myślą o graczach, którzy cenią wydajność i nowoczesny design. Zastosowano tutaj procesor Ryzen 5 4600H, który zapewnia duży zapas mocy obliczeniowej co w połączeniu z GTX 1650 Ti pozwala na grę w nawet najbardziej wymagające tytuły. By jednostka nie zwalniała, na pokładzie Lenovo znajduje się również 16 Gb pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Dzięki temu jest to idealna propozycja dla miłośników rozrywek komputerowych w wysokiej jakości grafice.

Przeczytaj również: Przegląd najlepszych laptopów marki Acer

Autor: Łukasz Morawski i Jakub Grzelak