Nieszczelne, przepuszczające wiatr okna to zapowiedź wysokich kosztów ogrzewania. Złe wyregulowanie okien odbije się także na komforcie termicznym, utrudniając równomierne nagrzanie pokoju. Na szczęście regulacja okien na zimę wyeliminuje ten problem. Sprawdź, jak regulować okna na zimę oraz lato.
Wiele osób nawet nie jest świadomych, że okna można wyregulować. Niedostatecznie dociśnięte skrzydło odbierane jest często jako naturalny stan rzeczy, ewentualnie jako wada okien. Tymczasem nowoczesna stolarka okienna zaprojektowana jest w taki sposób, by dobrze radzić sobie zarówno latem, jak i zimą.
Regulacja okien zima/lato pozwala na dostosowanie docisku skrzydła okiennego. Luźniejsze ustawienie przydaje się latem i wiosną, zapewniając lepszą wentylację mieszkania nawet przy zamkniętych oknach. Delikatne rozszczelnienie pomaga wychłodzić mieszkanie podczas nieobecności domowników i zapobiega skraplaniu się wody na szybach.
Konieczność regulacji okien wynika także z rozszerzania się ram okiennych latem, dlatego pozostawienie ustawienia zimowego podczas dużych upałów może skutkować trudnościami z domknięciem okna.
To, co latem jest zaletą, zimą staje się udręką. Dmuchający przez okna wiatr mocno wychładza pomieszczenie i podnosi koszty ogrzewania. W szczególności dotkliwie odbija się to w mieszkaniach z podzielnikami ciepła, które są bardzo wrażliwe na różnice temperatur.
Ustawiając okna w pozycji zimowej, wyeliminujesz ten problem. Mocniejsze dociśnięcie uszczelek będzie także receptą na zbyt duży hałas we wnętrzu oraz przeciekające w czasie deszczu okna. Sprawdź zatem, jak regulować okna.
Jak regulować okna na zimę? To bardzo proste i intuicyjne zadanie, do którego nie jest ci potrzebny żaden specjalny klucz do regulacji okien. Wystarczy zwykły imbus lub płaski śrubokręt, a w niektórych przypadkach uda ci się wyregulować okna nawet ręcznie.
W niektórych przypadkach nawet maksymalne ustawienie docisku nie pomoże. Jeśli po nastawieniu zimowego ustawienia okien PVC w dalszym ciągu w twoim pokoju hula wiatr, być może przyczyną jest usterka okien.
W pierwszej kolejności sprawdź, czy uszczelka nie jest oderwana lub uszkodzona. Jeśli nie widać oznak zużycia, wyreguluj okno góra/dół i prawo/lewo. Służą do tego śruby znajdujące się przy zawiasach.
Inną przyczyną takiego mankamentu może być wypaczenie okien plastikowych, czyli deformacja ram okiennych. Zdarza się to w przypadku niskiej jakości okien lub nieprawidłowego montażu.