Data modyfikacji:

Rękawiczki gumowe. Przed czym chronią? Jakie kupić?

Choć rękawiczki gumowe kojarzą się przede wszystkim z otoczeniem szpitala, okażą się bardzo przydatne również w domu. Mało tego – w niektórych sytuacjach ich stosowanie jest absolutnie wskazane. Zobacz, kiedy sięgać po rękawiczki gumowe i przed czym mogą cię uchronić.

rękawiczki gumowe

Gumowe rękawiczki nie tylko w szpitalach

Czy wiesz, że wynalezienie i powszechne stosowanie gumowych rękawiczek sprawiło, że w szpitalach śmiertelność z powodu chorób zakaźnych istotnie spadła? Powód jest prosty – to właśnie dłonie, zaraz po drodze kropelkowej, są największym źródłem drobnoustrojów. W czasach, w których rękawiczki gumowe w szpitalach i poradniach nie były używane, do zakażeń mogło dość podczas zwykłego zastrzyku.

Rękawice gumowe są dziś powszechnie dostępne. Można stosować je nie tylko w placówkach medycznych, ale i prywatnych domach, gdzie również w wielu sytuacjach pełnią funkcję ochronną.

Rodzaje rękawic gumowych

Na rynku znajdziesz kilka typów rękawiczek gumowych. Należą do nich rękawiczki lateksowe, nitrylowe oraz winylowe.

Rękawice gumowe lateksowe

Produkowane są z trwałego kauczuku. Niestety, nie każdy może z nich skorzystać, ponieważ mogą działać alergizująco.

Rękawice nitrylowe

To zamiennik rękawiczek lateksowych, idealny dla alergików. Rękawice nitrylowe cechują się jednak mniejszą wytrzymałością.

Rękawiczki winylowe

Z innymi typami wygrywają trwałością. Nie są jednak tak elastyczne jak rękawice lateksowe czy nitrylowe.

Jak widać, każdy typ rękawic gumowych ma swoje wady i zalety. Te, które posłużą ci w gospodarstwie domowym, warto dostosować do indywidualnych potrzeb.

Kiedy warto sięgać po rękawiczki gumowe?

Możesz być zdziwiony, w jak wielu sytuacjach zaleca się stosowanie gumowych rękawic. Jesteśmy pewni, że po zapoznaniu się z tą listą kupisz własne opakowanie!

Rękawice gumowe do krojenia mięsa

Niezależnie od tego, gdzie kupujesz mięso, na jego powierzchni znajduje się mnóstwo drobnoustrojów. Przeniesione na inne przedmioty lub w okolice śluzówki nosa lub ust mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zanim zaczniesz przygotowywać mięso do gotowania, załóż gumowe rękawiczki jednorazowe.

Krój warzywa w rękawiczkach gumowych

Nigdy nie możesz mieć również pewności co do tego, jakie patogeny znajdują się na świeżych warzywach. Te sklepowe czy z ogródka mogą być zanieczyszczone np. zwierzęcymi odchodami, w których mogą znajdować się larwy tasiemca. Myj warzywa dokładnie przed spożyciem – najlepiej w gumowych rękawiczkach.

Rękawice gumowe długie do prac domowych

Jeśli jesteś alergikiem, sprzątanie domu jest dla ciebie trudnym zadaniem. Nadwrażliwość na kurz i detergenty może przyczynić się do skórnych reakcji uczuleniowych. Przed zabraniem się do porządków warto założyć rękawice gumowe gospodarcze, w wariancie nitrylowym lub winylowym.

Rękawiczki gumowe w domowym SPA

Robisz manicure i pedicure swoim koleżankom? Mamy nadzieję, że nie zapominasz o myciu i dezynfekcji rąk oraz gumowych rękawiczkach. Stylizacja paznokci to jeden z tych zabiegów, podczas których najczęściej dochodzi do groźnych zakażeń. Rękawiczki gumowe są tu absolutną koniecznością!

Gumowe rękawiczki do opatrywania skaleczeń

Warto pamiętać także o pierwotnym przeznaczeniu gumowych rękawic. Powinny być stosowane podczas wykonywania jakichkolwiek opatrunków. Gdy któryś z domowników się skaleczy, pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać, nie jest sięgnięcie po plaster, a dokładne umycie rąk i założenie rękawiczek. Przerwana ciągłość skóry to otwarte wrota do organizmu dla wirusów i bakterii.

Rękawiczki gumowe nie są środkiem zarezerwowanym tylko dla szpitali. Powinny się znaleźć w każdym domu i być stosowane w sytuacjach, w których twoje dłonie mogą mieć kontakt z patogenami.