Data modyfikacji:

Rękawiczki gumowe. Przed czym chronią? Jakie kupić?

Choć rękawiczki gumowe kojarzą się przede wszystkim z otoczeniem szpitala, okażą się bardzo przydatne również w domu. Mało tego – w niektórych sytuacjach ich stosowanie jest absolutnie wskazane. Zobacz, kiedy sięgać po rękawiczki gumowe i przed czym chronią.

rękawiczki gumowe

Gumowe rękawiczki nie tylko w szpitalach

Czy wiesz, że wynalezienie i powszechne stosowanie gumowych rękawiczek sprawiło, że w szpitalach śmiertelność z powodu chorób zakaźnych istotnie spadła? Powód jest prosty – to właśnie dłonie, zaraz po drodze kropelkowej, są największym źródłem drobnoustrojów. W czasach, w których rękawiczki gumowe w szpitalach i poradniach nie były używane, do zakażeń mogło dość podczas zwykłego zastrzyku.

Rękawice robocze gumowe są dziś powszechnie dostępne. Można stosować je nie tylko w placówkach medycznych, ale i prywatnych domach, gdzie również w wielu sytuacjach pełnią funkcję ochronną.

Rodzaje rękawic gumowych

Na rynku znajdziesz kilka typów rękawiczek jednorazowych gumowych. Należą do nich rękawiczki lateksowe, nitrylowe oraz winylowe.

Rękawice gumowe lateksowe

Produkowane są z trwałego kauczuku. Niestety, nie każdy może z nich skorzystać, ponieważ mogą działać alergizująco.

Rękawice nitrylowe

To zamiennik rękawiczek lateksowych, idealny dla alergików. Rękawice nitrylowe cechują się jednak mniejszą wytrzymałością.

Rękawiczki winylowe

Z innymi typami wygrywają trwałością. Nie są jednak tak elastyczne jak rękawice lateksowe czy nitrylowe.

Dowiedz się więcej, czy warto wybrać rękawiczki winylowe.

Jak widać, każdy typ rękawic gumowych ma swoje wady i zalety. Te, które posłużą ci w gospodarstwie domowym, warto dostosować do indywidualnych potrzeb.

Kiedy warto sięgać po rękawiczki gumowe?

Możesz być zdziwiony, w jak wielu sytuacjach zaleca się stosowanie gumowych rękawic. Jesteśmy pewni, że po zapoznaniu się z tą listą kupisz własne opakowanie!

Rękawice gumowe do krojenia mięsa

Niezależnie od tego, gdzie kupujesz mięso, na jego powierzchni znajduje się mnóstwo drobnoustrojów. Przeniesione na inne przedmioty lub w okolice śluzówki nosa lub ust mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Zanim zaczniesz przygotowywać mięso do gotowania, załóż gumowe rękawiczki jednorazowe.

Krój warzywa w rękawiczkach gumowych

Nigdy nie możesz mieć również pewności co do tego, jakie patogeny znajdują się na świeżych warzywach. Te sklepowe czy z ogródka mogą być zanieczyszczone np. zwierzęcymi odchodami, w których mogą znajdować się larwy tasiemca. Myj warzywa dokładnie przed spożyciem – najlepiej w gumowych rękawiczkach.

Rękawice gumowe długie do prac domowych

Jeśli jesteś alergikiem, sprzątanie domu jest dla ciebie trudnym zadaniem. Nadwrażliwość na kurz i detergenty może przyczynić się do skórnych reakcji uczuleniowych. Przed zabraniem się do porządków warto założyć rękawice gumowe gospodarcze, w wariancie nitrylowym lub winylowym.

Rękawiczki gumowe w domowym SPA

Robisz manicure i pedicure swoim koleżankom? Mamy nadzieję, że nie zapominasz o myciu i dezynfekcji rąk oraz gumowych rękawiczkach. Stylizacja paznokci to jeden z tych zabiegów, podczas których najczęściej dochodzi do groźnych zakażeń. Rękawiczki gumowe są tu absolutną koniecznością!

Gumowe rękawiczki do opatrywania skaleczeń

Warto pamiętać także o pierwotnym przeznaczeniu gumowych rękawic. Powinny być stosowane podczas wykonywania jakichkolwiek opatrunków. Gdy któryś z domowników się skaleczy, pierwszą czynnością, którą powinieneś wykonać, nie jest sięgnięcie po plaster, a dokładne umycie rąk i założenie rękawiczek. Przerwana ciągłość skóry to otwarte wrota do organizmu dla wirusów i bakterii.

Rękawiczki gumowe nie są środkiem zarezerwowanym tylko dla szpitali. Powinny się znaleźć w każdym domu i być stosowane w sytuacjach, w których twoje dłonie mogą mieć kontakt z patogenami.