Relaksująca kąpiel z aromatycznymi dodatkami

Kąpiel to czas, który niemal każdemu z nas kojarzy się z odprężającą chwilą tylko dla siebie, kiedy możemy całkowicie zapomnieć o problemach i stresach minionego dnia oraz nabrać energii przed kolejnymi wyzwaniami. Doskonałym sposobem na urozmaicenie kąpieli w wannie jest dodanie do niej pachnących składników, które wprowadzą nas w stan jeszcze większego odprężenia, a jednocześnie pobudzą zmysły. Sprawdź, co dodać do kąpieli, aby stała się jeszcze skuteczniejszym odpoczynkiem.

Kilka słów o olejkach eterycznych

Człowiek od zawsze korzystał z potencjału zmysłu węchu, który intuicyjnie pozwalał mu na rozpoznawanie substancji groźnych oraz bezpiecznych. Już od dzieciństwa identyfikujemy wonie przyjemne oraz te, których wolelibyśmy unikać. Nie jest tajemnicą, że zapachy mają zdolność wpływania na ludzkie samopoczucie — mogą wywoływać cały wachlarz nastrojów — od odprężenia, przez pobudzenie, kończąc nawet na reakcjach fizjologicznych, takich jak ból głowy. Umiejętne operowanie zapachami może sprawić, że poznasz szybki sposób na pozbywanie się zbędnych napięć i stresów.

Olejki eteryczne wykorzystują potencjał zapachów na rozmaite sposoby. To substancje pozyskiwane z różnych części roślin, np. kwiatów (np. róża), owoców (np. pomarańcza), korzeni (np. waleriana), liści (np. bazylia) czy drewna (np. sandałowiec). Oleje eteryczne są pozyskiwane przez wyciskanie ich z rośliny lub destylację przy użyciu pary wodnej.

Korzystne działanie olejków sprawdza się w masażu, a także relaksujących kąpielach, które każdy z nas może zafundować sobie w domowym zaciszu. Rodzaj olejku zależy od efektu, jaki pragniesz uzyskać. Każdy z nich zadziała na ciebie odprężająco, jednak — jak już wspomniano — poszczególne zapachy spełniają dodatkowe ciekawe funkcje. A mianowicie, jeśli pragniesz nabrać energii przed kolejnym trudnym dniem, wybieraj olejki pozyskiwane z owoców cytrusowych. Dobry sen i ukojenie zapewnią ci w większości zapachy kwiatowe, natomiast na zszargane nerwy pomogą oleje eteryczne o woniach ziół i przypraw. Kupując olejki eteryczne, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby ich skład był całkowicie naturalny. Syntetyczne olejki, nawet o równie pięknym zapachu, nie będą wykazywały zbawiennych skutków odprężających, co przecież powinno stanowić istotę ich działania.
Jak używać olejku eterycznego? Do kąpieli dodaj go w ilości ok. 10‒15 kropli (ilość dostosuj do intensywności zapachu) wraz z substancją emulgującą, która pozwoli mu się uaktywnić (może być to np. sól morska). Mieszankę olejku i emulgatora przygotuj bezpośrednio przed dodaniem ich do kąpieli — świeżość składników jest bardzo istotna dla siły ich działania.

Temperatura wody stosowanej w aromatycznej kąpieli w wannie nie powinna przekraczać  ok. 40⁰C, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Zasady tej należy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ zbyt długi kontakt z aromatem olejku może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych, m.in. rozdrażnienie, bóle głowy, nudności oraz apatię.

Relaksująca i lecznicza kąpiel solankowa

Innym dodatkiem, który pozwoli ci na odprężającą kąpiel w wannie, jest solanka. W tym wypadku oprócz wywołania uczucia odprężenia dodatkową korzyścią są jej cenne właściwości prozdrowotne, które zostały docenione przez wiele uzdrowisk.

Solanka często mylona jest z kosmetykiem, jakim jest sól do kąpieli. Warto zapamiętać, że to dwa zupełnie różne specyfiki — solanka to inaczej wody chlorkowo-sodowe zawierające m.in. jony potasu, bromu, magnezu, wapnia oraz jodu w różnych stężeniach. Jony te wykazują pozytywny wpływ na układ oddechowy i nerwowy, a także na lepsze ukrwienie skóry, pobudzenie odporności i przemiany materii. Kąpiel solankowa jest zatem zalecana w przypadku rozmaitych problemów zdrowotnych jako terapia jednocześnie lecznicza i redukująca napięcie i stres.

Na całe szczęście, aby zapewnić sobie solankową kąpiel, nie musisz decydować się na urlop w specjalistycznym uzdrowisku. Obecnie solankę możemy nabyć także w wielu drogeriach, dzięki czemu kąpiel solankową każdy z nas może zorganizować sobie w zaciszu domowym. Aby ją przygotować, dodaj wybraną solankę do wody o temperaturze 35‒38⁰C. Lekarze zalecają cykl 8‒10 kąpieli w solance o regularnie wydłużanym czasie trwania, aby efekty zdrowotne były zauważalne jak najszybciej. Po odbyciu kąpieli pozwól skórze swobodnie wyschnąć i postaraj się kontynuować odpoczynek.

Sól do kąpieli dla relaksu i urody

Codzienną kąpiel w wannie można także urozmaicić specyfikiem, który pozwoli nam na relaks i dbałość o urodę w tym samym czasie. Dodatkiem tym jest sól do kąpieli, która łączy w sobie piękny, odprężający zapach oraz działanie wpływające pozytywnie na wygląd skóry.

Głównym zastosowaniem kosmetycznym soli do kąpieli jest redukcja martwego naskórka — stosowane jako peeling do ciała, wykazują działanie rozpuszczające zrogowaciałe komórki, wygładzające oraz nadające skórze sprężystości. Sól w naturalny sposób poprawia krążenie, dzięki czemu skóra zyskuje zdrowy koloryt, a bogactwo minerałów w niej zawartych odżywia ją oraz czyni znacznie mocniejszą.

Jeżeli chodzi o prozdrowotne działanie soli do kąpieli, najczęściej wskazuje się na jej zdolność do niwelowania napięcia mięśniowego oraz zapobiegania poważnym chorobom stawów. Ponadto sól oddziałuje pozytywnie na układ krwionośny, zwiększając przepływ krwi w żyłach.

Decydując się na sól do kąpieli, możemy wybierać spośród rozmaitych jej rodzajów. Do najpopularniejszych i najzasobniejszych w cenne minerały zaliczamy sól z Morza Martwego oraz sól z Morza Śródziemnego.

Znajdź płyn do kąpieli odpowiedni dla siebie

Płyn do kąpieli to bez wątpienia najpopularniejszy sposób na to, aby urozmaicić kąpiel w wannie. Bogaty wybór marek i zapachów, jakie znajdziemy w każdej drogerii, pozwala na bezproblemowe znalezienie swojego pachnącego ulubieńca. Ten niewielki element może znacznie odmienić twoje cowieczorne „łazienkowe rytuały”, wypełniając pomieszczenie przepięknym zapachem bez grama wysiłku.

Choć przez długi czas główną funkcją płynów do kąpieli było przede wszystkim urozmaicenie doznań zmysłowych, obecnie większość z nich zawiera także składniki pielęgnujące skórę. W sklepach znajdziemy płyny z ekstraktami owocowymi, kwiatowymi oraz olejkami, które oprócz roztaczania niesamowitej woni wzbogacą kąpiel w wannie o doskonałą pielęgnację, czyniąc skórę gładką, miękką oraz elastyczną.

Wybieraj płyny do kąpieli o jak najbardziej naturalnym składzie — im więcej znajdzie się w nich substancji aktywnych pochodzenia roślinnego, tym lepiej będą oddziaływać na twoją skórę w trakcie kąpieli. Naturalny płyn do kąpieli będzie się też cechował o wiele subtelniejszym zapachem, który wprawi cię w stan odprężenia i dobrego nastroju.
Aby zyskać pewność, że płyn do kąpieli będzie korzystnie oddziaływać na skórę, nie wywołując niepożądanych reakcji alergicznych, możesz sięgnąć po kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Płyny dla niemowląt są o wiele delikatniejsze, zawierają większą liczbę substancji pozytywnie wpływających na ochronę i nawilżenie skóry, a dodatkowo — wyjątkowo pięknie pachną.


Jak widać, kąpiel nie musi być wyłącznie rutynową czynnością higieniczną. Wybierając pachnące dodatki, możesz uczynić z niej relaksujący dla zmysłów zabieg, który zadba zarówno o wygląd twojego ciała, jak i doskonałe samopoczucie.

Ostatnio dodane artykuły