Data publikacji:

Czym są retinoidy. Rodzaje, zastosowanie i działanie

Retinoidy królują w sezonie jesienno-zimowym. Wiele kobiet z niecierpliwością czeka na chłodniejsze dni, aby rozpocząć kurację, która potrafi zdziałać przysłowiowe cuda. Dziś pod lupę bierzemy retinoidy, sprawdzając, co to takiego, jakie efekty dają i jak je stosować.
retinoidy

Retinoidy – co to? Jakie są rodzaje retinoidów?

Pierwszy raz słyszysz o retinoidach i zastanawiasz się, co to takiego? To pochodne witaminy A, nazywanej witaminą młodości, których działanie jest potwierdzone licznymi badaniami

Popularność retinoidów nie jest przypadkowa – związki organiczne mają wielokierunkowe działanie. Dzięki temu można stosować retinoidy na trądzik, w celu walki ze zmarszczkami lub poprawy jędrności i elastyczności skóry. Rodzaje retinoidów:
 • retinol – najpopularniejszy i zarazem najlepiej przebadany retinoid w branży kosmetycznej,
 • retinal (retinaldehyd) – nazywany młodszym bratem retinolu, który może pochwalić się silniejszym działaniem,
 • estry retinylu – propionian retinylu, palmitynian retinylu.
Co istotne, aby retinoidy mogły zadziałać, muszą przekształcić się w kwas retinowy. Można dostać go w „czystej” postaci, jednak jest on składnikiem wyłącznie preparatów wydawanych na receptę.

Komu polecamy retinoidy?

Dla kogo będą odpowiednie retinoidy? Mamy dobrą wiadomość – pochodne witaminy A są znakomitą propozycją dla każdego typu cery. Z ich cennych właściwości skorzystają właściciele i właścicielki skóry trądzikowej, tłustej, dojrzałej czy mieszanej. Jak się okazuje – retinoidy mogą być także wybierane przez osoby ze skórą wrażliwą, naczynkową i suchą, o ile zdecydują się na krem lub serum z niskim stężeniem retinolu.

Retinoidy – efekty kuracji

 Jak działają retinoidy? Efekty kuracji są zaskakujące! Pochodne witaminy A:
 • wygładzają drobne zmarszczki,
 • zwiększają jędrność i elastyczność skóry,
 • pobudzają produkcję kolagenu,
 • wspomagają walkę z trądzikiem,
 • przyspieszają odnowę komórkową,
 • ujednolicają koloryt,
 • zmniejszają przebarwienia,
 • działają antyoksydacyjne.

Retinoidy – przeciwwskazania

Choć efekty kuracji retinoidami zachęcają do wprowadzenia ich do pielęgnacji, to nie wszyscy mogą stosować kosmetyki zawierające pochodne witaminy A. Przeciwwskazaniem do używania retinolu lub retinalu jest ciąża i okres karmienia piersią.

Dodatkowo retinoidy nie powinny być stosowane przez osoby z nadwrażliwością na pochodne witaminy A lub przyjmujące ją doustnie. W takich przypadkach można sięgać po produkty z bakuchiolem, nazywanego roślinnym retinolem.

Jak stosować retinoidy w kosmetykach?

Warto podkreślić, że wprowadzając retinoidy w kosmetykach do swojej pielęgnacji, należy zaczynać od jak najniższego stężenia i stopniowo budować tolerancję. Istnieją specjalne przewodniki, które podpowiadają, jak rozpocząć swoją przygodę z retinolem lub retinalem bez większej szkody dla skóry. Warto się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem kuracji, a podczas stosowania retinoidów postępować zgodnie z zaleceniami producenta kosmetyku.

Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli wybierzesz serum z retinolem lub retinalem, przy czym kosmetyki z drugim rodzajem pochodnej witaminy A są droższe.

Retinoidy w kremie czy serum należy stosować na noc, a rano pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Dobrym pomysłem jest również odstawienie na czas kuracji kosmetyków z kwasami i peelingów, ponieważ skóra nie potrzebuje dodatkowego złuszczania.
Na tym jednak nie koniec! Retinoidy uwrażliwiają skórę oraz bardzo często powodują jej podrażnienie i łuszczenie. Właśnie dlatego w trakcie kuracji koniecznie stosuj kosmetyki nawilżające – żele, esencje, sera i kremy

Szczególnie polecane są produkty z ceramidami, które wspierają utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej i tworzą niewidzialną barierę ochronną.
Autorka: Katarzyna Wendzonka