Robot z funkcją odkurzania, czyli przyszłość w czyszczeniu

Dynamiczny rozwój robotyki oraz dziedzin pokrewnych jasno wskazuje na to, że ludzkość dąży do zautomatyzowania wielu codziennych czynności. Nadzieje pokładane w przyszłej funkcjonalności robotów są olbrzymie. Wielu naukowców pracuje nad tym, aby roboty były coraz bardziej inteligentne, a co za tym idzie — mogły wykonywać nawet skomplikowane zadania. Takich wyobrażeń nie należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ roboty są już dzisiaj wykorzystywane w wielu dziedzinach. Doskonałym przykładem może być robot sprzątający, który znacznie ułatwia utrzymanie porządku w określonym miejscu.

Pierwsze roboty, czyli narodziny robotyki

Historia robotyki jest niezwykle obszerna, przez co trudno jednoznacznie wskazać wydarzenie, które będzie określane mianem narodzin tej dziedziny nauki. Pierwsze roboty funkcjonalne powstawały w drugiej połowie XX wieku.

Ludzie szybko zrozumieli, że działanie robotów będzie stanowić kluczowy element przyszłych technologii, co spowodowało olbrzymi wzrost zainteresowania robotyką. Niestety rozpowszechnianie idei automatyzacji pracy nie przebiegło w sposób bezkonfliktowy.

Przysłowiową iskrą w składzie prochu było zjawisko, które można było często zaobserwować w nowoczesnych fabrykach. Było nim zastąpienie pracowników fizycznych robotami, co wywołało olbrzymie protesty robotnicze.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wykorzystanie maszyn umożliwiło duży wzrost efektywności pracy. Stopniowe udoskonalanie działania robotów doprowadziło do zaniku różnic widocznych w jakości towaru.

W społeczeństwie długo funkcjonowało przekonanie o tym, że towar wyprodukowany ręcznie jest lepszy od tego, który został stworzony przy użyciu maszyn.

Odkurzacz robot, czyli porządek w futurystycznej wersji

Rzadko zwracamy na to uwagę, ale cel naukowców został w dużej części już zrealizowany. Wiele naszych codziennych czynności opiera się na wykorzystaniu maszyn. Popularyzacja wszelkich nowinek technicznych sprawia, że nawet inteligentny robot sprzątający stał się zwykłym sprzętem AGD. Odkurzacz automatyczny to urządzenie niewielkich rozmiarów, które umożliwia nam posprzątanie wyznaczonej powierzchni. Jaki jest sposób jego działania?

Odkurzacz robot umożliwia nam bardzo proste oraz praktyczne sprzątanie. Działanie urządzenia opiera się na wykorzystaniu specjalnego systemu czyszczącego, który umożliwia automatyczne usuwanie wszelkich zabrudzeń. Każdy robot sprzątający jest wyposażony w czujniki, co pozwala kierować nim za pomocą pilota. Czujniki mają jeszcze jedną dodatkową funkcję, a jest nią rozpoznawanie wszelkich przeszkód. To pozwala nam zyskać pewność, że odkurzacz będzie w stanie omijać przedmioty znajdujące się na jego drodze. Przejdźmy jednak do kluczowego elementu robota, czyli do systemu czyszczącego. Najważniejszą częścią systemu jest szczotka lub rolka, której zadaniem jest zbieranie napotkanego kurzu, śmieci, a także innych zabrudzeń. Zebrane zanieczyszczenia zostają przeniesione do pojemnika znajdującego się wewnątrz urządzenia. Musimy pamiętać o tym, aby opróżnić pojemnik po zakończeniu sprzątania.

Prawdziwa wygoda, a może zbędny wydatek?

Odkurzacz robot bez wątpienia stanowi idealny przykład wykorzystania nowoczesnej technologii, która pozwala nam wykonywać codzienne czynności w znacznie prostszy i szybszy sposób. Niestety takie urządzenia nie są pozbawione wad.

Odkurzacz automatyczny ma jedną istotną wadę, a jest nią oczywiście cena. Najtańsze modele kosztują kilkaset złotych, podczas gdy za najbardziej zaawansowane technicznie roboty przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

W trakcie użytkowania robota musimy wziąć pod uwagę, że nie nadaje się on do czyszczenia wszystkich powierzchni. Głównym założeniem jego twórców było stworzenie praktycznego urządzenia, którego zadaniem będzie samodzielne sprzątanie podłóg oraz tzw. chodniczków.

Odkurzacz automatyczny nie pomoże nam zatem podczas sprzątania stołów, blatów kuchennych, foteli i innych elementów wyposażenia.

Istnienie pewnych ograniczeń nie zmienia jednak tego, że robot sprzątający jest niezwykle użyteczny. Naszym zadaniem jest tylko ustawienie urządzenia, które będzie pracować samodzielnie.

Wbudowane czujniki umożliwiają automatyczne sterowanie robotem, co zwalnia nas z konieczności nadzorowania jego pracy. Jak już wspomnieliśmy, wszelkie zabrudzenia trafiają do specjalnego pojemnika.

Większość tradycyjnych odkurzaczy wykorzystuje specjalne worki na brud, które trzeba regularnie wymieniać. Zastosowanie pojemników do przechowywania zanieczyszczeń jest więc znacznie korzystniejszym rozwiązaniem.

Czy zakup takiego robota jest opłacalny? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Bardzo wiele zależy od rozmiaru powierzchni, która będzie stanowić obszar działań odkurzacza automatycznego.

Robot sprzątający znakomicie sprawdzi się podczas czyszczenia biur, sklepów oraz domów. Duże pomieszczenia pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości takiego odkurzacza.

Odkurzacz automatyczny o czym pamiętać przy zakupie?

Zakup takiego urządzenia powinien zostać poprzedzony dokładnym sprawdzeniem wszystkich właściwości oraz funkcji wybranego modelu. W przypadku inteligentnych odkurzaczy warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które będą miały duże znaczenie podczas użytkowania produktu.

Czas pracy baterii system napędowy urządzenia jest zasilany za pomocą specjalnej baterii. Jej żywotność jest równoznaczna z maksymalnym czasem pracy urządzenia. Jest to bardzo istotne w przypadku wspomnianego wykorzystania robota do czyszczenia dużych powierzchni. Dłuższy czas działania baterii pozwoli robotowi na posprzątanie większej przestrzeni bez konieczności ładowania urządzenia.

Pojemność pojemnika na brud kolejny parametr urządzenia, który będzie miał istotne znaczenie głównie w przypadku czyszczenia dużych powierzchni. Pojemność każdego modelu jest wyrażana w litrach.

Budowa systemu czyszczącego systemy zastosowane w różnych urządzeniach mogą wykazywać znaczne rozbieżności w budowie. Najlepszym wyborem będą modele o dużej mocy (moc może zostać określona mianem siły ssącej), które mają więcej niż jedną szczotkę.

Optymistyczne spojrzenie w przyszłość...

Odkurzacz robot jest dowodem potwierdzającym olbrzymi potencjał, jaki tkwi w badaniach nad robotyką. Ludzie mogą mieć różne opinie na temat najnowszych technologii, ale nikt nie podważy faktu, że nowoczesne urządzenia często ułatwiają nam wykonywanie wielu czynności.

Wykorzystanie robotów otwiera przed nami drzwi do wielu nowych możliwości. Jako przykład można przytoczyć choćby system chirurgiczny da Vinci, który dla wielu chorych jest olbrzymią szansą na odzyskanie zdrowia. Duże środki finansowe przeznaczane na rozwój robotyki są formą inwestycji, a jej efektem może być powstanie kolejnych inteligentnych maszyn.

Pełna automatyzacja naszego życia jest jeszcze głęboką abstrakcją, ale technologia zaczyna odgrywać coraz większą rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Miejmy nadzieję, że jej rozwój pozwoli nam lepiej radzić sobie z problemami współczesnego świata.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły