Rodzaje drapaków dla kotów

Oprócz kuwety, żwirku i transportera drapak dla kota jest podstawowym elementem kociej wyprawki. Nie warto tracić czasu na zadawanie sobie pytania, czy warto kupić drapak — jest to rzecz niezbędna w domu, w którym mieszka kot. Lepiej od razu zapytać, jaki drapak będzie najlepszy dla naszego pupila, jakie są rodzaje drapaków i czy lepiej kupić drapak dla kota tanio, czy może drożej.

Drapaki dla kota  rodzaje i zastosowanie

Rozpoczynając poszukiwania idealnego drapaka, dowiadujemy się, że mamy do wyboru setki rodzajów drapaków o rozmaitych wielkościach i z wieloma różnymi dodatkowymi akcesoriami. Jak przy tak dużym wyborze zdecydować, który model kupić? Który będzie najlepszy dla naszego kota? Na samym początku warto zadać sobie pytanie, czy chcemy mieć tylko jednego kota, czy też więcej.

Jeśli w niedalekiej przyszłości planujemy mieć więcej kotów albo po prostu nie wykluczamy tej myśli, dobrze jest kupić drapak przystosowany do większej liczby kotów  mający więcej miejsc do spania i drapania, bardziej rozbudowany. Kupując od razu bardziej rozbudowany drapak, oszczędzamy sobie problemu z wymianą kociego mebla na inny model, kiedy pojawi się w domu kolejny kot. W rozbudowanych drapakach mamy do wyboru wiele dodatkowych akcesoriów.

Jeśli wiemy, jakie są preferencje naszego kota, to wybór będzie łatwy, w przypadku gdy kot ma dopiero pojawić się w domu, a chcemy kupić rozbudowany drapak, będziemy mieli możliwość dobrania przynajmniej trzech dodatków do niego. Do wyboru są hamaki pojedyncze i podwójne, półki z miękkim obiciem lub poduszką, a także rozety.

Ponadto jest wiele rodzajów budek dla kotów (okrągłe, kwadratowe), rynien, tulei i miękkich legowisk. W przypadku gdy nie mamy pojęcia, co wybrać, rozety, legowiska i półki powinny pasować do niemal każdego kota, natomiast budki, hamaki i rynienki nie są już tak bardzo lubiane przez te zwierzęta.

Drapaki dla kota możemy podzielić na niskie (do 1 metra), średnie (do ok. 1,6 metra) oraz duże, w tym sufitowe (mocowane do sufitu, czyli nawet ponad 2-metrowe). Nadal pamiętajmy, że im więcej kotów, tym większy drapak warto zakupić.

Prócz wielkości drapaka ważna jest też średnica słupków  im większy kot, tym powinna ona być większa, tak aby zwierzę mogło swobodnie objąć słupek łapkami i się po nim wspinać. W przypadku kotów rasowych możemy przewidzieć wielkość kota, u kotów nierasowych bywa różnie, jednak w takim wypadku warto kierować się zasadą: im grubszy słupek, tym lepiej  drapak zyskuje na stabilności, a gruby słupek nie będzie wcale przeszkodą dla małego kota, nawet kocięta zwinnie wspinają się po bardzo grubych drapakach.

Na koniec należy zwrócić uwagę na długość słupków w drapaku oraz wybór powierzchni do drapania. Przynajmniej jeden słupek musi mieć długość minimum 80 cm, a jeszcze lepiej 1 metra lub więcej. W przypadku rozbudowanych drapaków z wieloma słupkami wystarczy jeden taki słupek (reszta może być niższa).

Długość słupka jest tak ważna, ponieważ na krótkich kot nie może się porządnie rozciągnąć ani drapać w komfortowej pozycji. W takiej sytuacji jest bardzo możliwe, że poszuka miejsca, w którym będzie mu wygodniej, wybierając na przykład kanapę lub fotel. Małe i chybotliwe drapaki nie będą dobre dla żadnego kota, nawet dla małych kociaków.

Te szczególnie lubią używać rozbudowanych drapaków, kiedy rozpiera je młodzieńcza energia, i wszędzie się wspinają. Drapaki dla kota powinny zaspokajać wszystkie kocie potrzeby, tak aby kociak nie musiał szukać w mieszkaniu innego miejsca do drapania, zabawy i odpoczynku. Jeśli chodzi o powierzchnię do drapania, to należy zwracać uwagę na jakoś sznurka sizalowego lub innego tworzywa, którym pokryty jest drapak. Im lepszej jakości powierzchnia, tym mniej będzie się zużywać, a jeśli już to równomiernie, zamiast odpadać w dużych kawałkach. Drapaki, które obficie się obsypują, mogą być dla kota nieatrakcyjne.

Oprócz standardowych drapaków przypominających mniej lub bardziej rozgałęzione drzewko istnieje całe mnóstwo drapakowych wariacji, które mogą służyć jako dodatkowy drapak. Ciekawym rozwiązaniem, kiedy planujemy więcej niż jednego kota lub mamy pod opieką małe kociaki, jest wieża do drapania. To drapak dla kota w kształcie walca z otworami prowadzącymi do półek wewnątrz mebla, który na samej górze ma przymocowane posłanie. Innymi ciekawymi akcesoriami są maty do drapania, drapaczki oraz tekturowe drapaki.

Maty do drapania i drapaczki to płaskie powierzchnie pokryte sizalem przymocowane do desek (w przypadku drapaczki) lub do mat o różnych kształtach. Taka zwijana mata jest dobrym rozwiązaniem w przypadku podróży z kotem  nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Inne dodatkowe drapaki dla kota to te wykonane z tektury. Połączone są często z legowiskiem lub inną formą zabawy i mogą ciekawie urozmaicić codzienne życie kota.

 


Drapak dla kota  tanio czy drożej?

Chyba każdy chciałby kupić drapak dla kota tanio, ale dobrej jakości. Niska cena i wysoka jakość w komplecie zdarzają się rzadko, ale i na takie okazje można natrafić. Jeśli nie zależy nam na czasie, warto rozejrzeć się za używanymi markowymi drapakami. Są one zawsze bardzo dobrej jakości, więc nawet używane przez innego kota przez kilka lat potrafią wyglądać niemal na nowe. Używane drapaki potrafią kosztować nawet o połowę mniej niż nowe. Problem polega tylko na tym, czy trafimy na taką okazję oraz czy kot nie będzie miał problemów z akceptowaniem zapachów innych kotów.

Koci zapach, podobnie jak kocie alergeny, utrzymuje się bardzo długo na powierzchniach i w miejscach, z którymi stykał się kot. Jeśli nasz pupil reaguje agresywnie lub nerwowo na nieznane kocie zapachy, to lepiej zrezygnować z opcji używanego drapaka. Drapak, który wzbudza w kocie złe emocje, staje się nieatrakcyjny i zniechęca do używania go.

Kot w takim wypadku będzie szukał innego miejsca, w którym zaspokoi swoją potrzebę drapania, i miejsce to niekoniecznie spodoba się jego właścicielom. Trzeba zawsze pamiętać, że okazja okazją, ale drapak kupujemy dla kota. Zły zakup może kosztować nas sporo nerwów z powodu zniszczeń w domu, może też powodować konieczność powtórnych poszukiwań i kupowania nowego drapaka.

Jeśli mamy trochę mniej czasu, a lubimy majsterkować, to drapak dla kota możemy zrobić sami. Robiąc drapak samodzielnie i płacąc tylko za materiały, można tanio zrobić dopasowany do konkretnego kota drapak. Trzeba jednak pamiętać, że nawinięcie sznurka sizalowego tak ściśle jak w przypadku drapaków wykonywanych maszynowo może być niemożliwe i trzeba będzie co jakiś czas poprawiać zsuwający się sznurek.

Jeśli nie mamy czasu na poszukiwanie drapaka ani warunków, aby go zrobić samodzielnie, warto zainwestować więcej w dobrej jakości markowy drapak. Paradoksalnie, jeśli chodzi o drapaki, to przy zakupie często okazuje się, że udaje nam się kupić drapak dla kota tanio wtedy, kiedy wydamy więcej.

Istnieją drapaki, które kuszą ceną, ale często nie nadają się dla dorosłych kotów  mają zbyt krótkie i cienkie słupki, sznurki sizalowe są kiepskiej jakości, więc szybko się ścierają, a podczas drapania odpadają z nich gęsto małe i duże kawałki, które mogą drażnić kota. Drapaki gorszej jakości trzeba często wymieniać (nawet co roku lub co dwa lata w zależności od kota) lub naprawiać, a to na pewno nie jest korzystne dla portfela właściciela.

 

Podobne artykuły