Data publikacji:

Jakie są rodzaje drukarek? 

Drukarki to jedne z niezbędnych akcesoriów dla pracowników biurowych, uczniów, a także osób, które potrzebują przenieść dokument z wersji elektronicznej do papierowej. Odpowiadamy na pytanie, jakie są rodzaje drukarek, a także które z prezentowanych urządzeń będzie najlepszym wyborem dla Ciebie. 
rodzaje drukarek

Drukarki atramentowe 

Drukarki atramentowe wykorzystują dość prostą technologię. Maleńkie kropelki atramentu pompowane przez głowicę tworzą na kartce odpowiednie kształty wraz z kolorami. W tego typu drukarkach stosuje się specjalne wkłady z atramentem w środku. Najtańsze modele mają jeden wkład kolorowy i jeden czarno-biały. W droższych modelach tych wkładów jest więcej. Zazwyczaj są to kolory: cyjan, magenta, żółty oraz czarny. Oddzielne pojemniki są wydajniejsze i tańsze w eksploatacji. W momencie gdy skończy się dany kolor, nie trzeba wymieniać całego wkładu. Wystarczy kupić buteleczkę z odpowiednim tuszem i uzupełnić za pomocą dozownika.  
Tanie drukarki wymagają wkładów atramentowych, których ceny mogą przewyższać wartość drukarki. Czasami nie warto decydować się na urządzenie za 100 czy 200 złotych, ponieważ później okazuje się, że komplet tuszy kosztuje tyle samo co urządzenie. Przy częstym drukowaniu jest to kompletnie nieopłacalne. 
Drukarki atramentowe charakteryzują się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, dlatego świetnie sprawdzają się do drukowania zdjęć, projektów graficznych, a także dokumentów z dużą ilością obrazków. 
Drukarki atramentowe
Plusy: 
 • wysoka jakość wydruku, 
 • tanie urządzenia, 
 • duży wybór urządzeń, 
 • świetny wybór do wydruku zdjęć. 
Minusy: 
 • drogie materiały eksploatacyjne w tanich modelach, 
 • istnieje ryzyko rozmazania tuszu po wydrukowaniu, 
 • drukarka musi być używana regularnie, 
 • ryzyko uszkodzenia głowic.

Drukarki laserowe 

Drukarki laserowe składają się z tonera, który zawiera specjalny proszek do drukowania. Laser wytwarza ładunek elektrostatyczny. Proszek jest następnie nakładany na papier. W porównaniu do drukarek atramentowych, modele laserowa oferują lepszą wydajność, przez co toner nie musi być wymieniany tak często jak tusz. Drukarki laserowe nie są tanie, a w szczególności modele oferujące wydruk w kolorze. Jednak ich znakomita wydajność sprawia, że przy regularnym drukowaniu oszczędności będą zauważalne. Tego typu urządzenie najlepiej sprawdza się do drukowania dokumentów oraz dużych plików tekstowych. Drukarka laserowa znajdzie swoje zastosowanie zarówno w domu, jak i w biurze. 
Drukarki laserowe 
Plusy: 
 • świetna wydajność druku, 
 • dobra jakość wydruków, 
 • wydrukowany materiał jest suchy natychmiast po wydrukowaniu, 
 • toner jest trwały, 
 • mała awaryjność. 
Minusy: 
 • urządzenia są drogie, szczególnie te kolorowe, 
 • jakość wydruku zdjęć nie jest tak dobra, jak w drukarkach atramentowych. 

Drukarki termosublimacyjne i żelowe 

Drukarka termosublimacyjna nie korzysta z atramentu oraz tonera. Do drukowania wykorzystywana jest specjalna trójkolorowa folia, która jest pokryta warstwą chroniącą przed promieniowaniem UV. Pod wpływem wysokiej temperatury generowanej przez urządzenie barwnik jest nanoszony na papier fotograficzny. Drukarki termosublimacyjne głównie są wykorzystywane do drukowania zdjęć w niewielkim formacie. Poręczne urządzenie można schować do torby i wydrukować fotografię w praktycznie dowolnym miejscu. Jeśli chcesz stworzyć swoją domową kolekcję zdjęć niewielkim kosztem, to ten model jest dla Ciebie idealny. 
Drukarka żelowa to technologia wykorzystująca żel pigmentowy, który jest nakładany na papier. Jakość wydruku stoi na bardzo wysokim poziomie, a w porównaniu do drukarek atramentowych gotowy materiał jest suchy praktycznie po wyjęciu z urządzenia. To sprawia, że nie występuje tutaj problem z zaciekami bądź przypadkowymi zamazaniami. 
Drukarki żelowe nadal cieszą się małą popularnością. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysoka cena oraz trudny dostęp do materiałów eksploatacyjnych. Dla przeciętnego użytkownika zakup drukarki atramentowej lub laserowej będzie zdecydowanie lepszym wyborem. 
Drukarki termosublimacyjne 
Plusy: 
 • oferują dobrą jakość zdjęć, 
 • są stosunkowo tanie, 
 • niewielkie rozmiary. 
Minusy: 
 • nie nadają się do drukowania zdjęć w dużym formacie, 
 • wkłady do drukarek są dość drogie. 
Drukarki żelowe 
Plusy: 
 • bardzo dobra jakość wydruku, 
 • materiał wysycha natychmiast po wydrukowaniu. 
Minusy: 
 • drukarki są drogie, 
 • słaba dostępność materiałów eksploatacyjnych. 

Drukarki 3D 

Drukarki 3D, w odróżnieniu od wcześniej omawianych urządzeń, są w stanie wydrukować trójwymiarowe fizyczne obiekty. Wystarczy stworzyć odpowiedni projekt i rozpocząć proces drukowania. Cała tajemnica tego typu urządzeń tkwi w nakładaniu na siebie cienkich warstw tworzywa, które są utrwalane za pomocą lasera lub projektora. Najpopularniejsze są drukarki 3D FDM/FFF, które do drukowania wykorzystują rozgrzany filament. 
Materiał umieszczany jest na specjalnej tacce i podawany podczas tworzenia nowego obiektu. Głowica wykonuje odpowiednie ruchy, aby uzyskać pożądany kształt. Tego typu drukarki 3D należą do najtańszych, dlatego do użytku domowego są najlepszym wyborem. W sklepach znajdziemy jeszcze drukarki 3D wykorzystujące technologię SLA oraz SLS. Tutaj do drukowania używa się żywicy bądź sproszkowanego materiału. Tego typu drukarki 3D są jednak bardzo drogie, dlatego do użytku typowo domowego nie są one wykorzystywane. 
Drukarki 3D
Plusy: 
 • pozwalają na tworzenie trójwymiarowych obiektów. 
Minusy: 
 • wymagają pewnej wiedzy, 
 • nawet podstawowe modele są dość drogie. 

Drukarki wielofunkcyjne 

Z pewnością nie raz słyszałeś o drukarkach wielofunkcyjnych. To urządzenia atramentowe bądź laserowe wyposażone w skaner oraz funkcję kserowania. Ich możliwości są zdecydowanie większe, ponieważ z łatwością możesz kopiować dokumenty i na bieżąco je drukować. Taki sprzęt nie należy do najmniejszych, ale to nie powinno być przeszkodą dla osób potrzebujących funkcjonalnej drukarki. Drukarki wielofunkcyjne są wykorzystywane w biurach, a także przez uczniów. Kserowanie notatek jest znacznie prostsze! 
Urządzenia wielofunkcyjne w wersji atramentowej są tańsze od laserowych. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz jakość wydruku, jak i wielofunkcyjność to trudno o znalezienie lepszej propozycji. Przy drukarkach laserowych wielofunkcyjnych trzeba przygotować się na trochę większy wydatek. 
Urządzenia wielofunkcyjne 
Plusy: 
 • sprawdzają się przy pracy z dużą ilością dokumentów, 
 • mają funkcje ułatwiające pracę biurową (kopiowanie, kserowanie, skanowanie), 
 • dobra jakość wydruków. 
Minusy: 
 • dość duże rozmiary, 
 • drukarki wielofunkcyjne z tanimi tuszami są dość drogie. 

Jaką drukarkę wybrać? 

To trudne pytanie, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Drukarki atramentowe sprawdzą się doskonale w rękach osób, poszukujących sprzętu do drukowania zdjęć, a także kolorowych materiałów wraz z obrazkami. Projekty graficzne, architektoniczne, a także fotografie będą miały bardzo wysoką jakość i świetne odwzorowanie kolorów. Jeśli drukujesz zdjęcia okazyjnie i raczej chcesz mieć pamiątkę do małego albumu, to drukarka termosublimacyjna jest kompromisem pomiędzy dobrą jakością a niską ceną. 
Drukarki 3D to z kolei ciekawostka dla użytkowników, którzy swoje projekty chcą przenieść do realnego świata. Ze względu na wysoką cenę nawet tych podstawowych modeli, drukarka 3D będzie najlepsza dla zainteresowanych tematem. 
Drukarki wielofunkcyjne to natomiast propozycja dla pracujących w biurze oraz uczniów. Jeśli masz dużo dokumentów, notatek, a także innych elementów do powielenia, urządzenie wielofunkcyjne w swojej roli sprawdzi się znakomicie. Ze względu na wysoką cenę urządzeń laserowych, rekomendujemy drukarki atramentowe. Warto jednak wybierać oszczędne urządzenia, które mają osobne pojemniki na poszczególne kolory tuszu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.