Data publikacji:

Rodzaje smoczków: który będzie najbardziej odpowiedni?

Wybór smoczka nie jest łatwym zadaniem dla przyszłych rodziców. Jakie rodzaje smoczków sprawdzą się najlepiej u noworodka czy niemowlaka? Podpowiadamy.

rodzaje smoczków

Jak dobrać rodzaje smoczków?

Podczas wyboru rodzajów smoczków powinniśmy brać pod uwagę rozmiar produktu. Smoczek dla wcześniaka ma za zadanie przygotować dziecko do jedzenia z butelki lub piersi, ćwiczy także odruch ssania i jest całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że rodzice będą używać smoczków typowo przeznaczonych dla wcześniaków.

Smoczek dla noworodka donoszonego będziemy wybierać z kategorii 0-3 miesiące. Warto zwrócić uwagę na kształt, tak by ssanie smoczka nie zaburzało ssania piersi i nie powodowało problemów ze zbyt płytkim chwytaniem brodawki.

Smoczki dla niemowląt i małych dzieci również trzeba dobrać pod kątem rozmiaru. Zbyt duży może powodować odruch wymiotny, a zbyt mały może zniekształcić zgryz malucha i angażować niepotrzebnie dodatkowe mięśnie wokół ust, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na rozwój mowy.

Jeśli masz problemy z wyborem odpowiednich smoczków dla niemowląt, ranking popularnych modeli może być dla ciebie podpowiedzią.

Rodzaj smoczków według kształtu

Smoczek symetryczny

Ten rodzaj smoczka charakteryzujesię płaską gumką od góry i z dołu.

Smoczek okrągły

Ma kształt wisienki. Ten rodzaj smoczków dobrze zaspokaja potrzebę ssania, kształt końcówki przypomina sutek piersi, a kształt nie blokuje nosa. Nie ma znaczenia, którą stroną zostanie włożony do buzi dziecka.

Smoczek anatomiczny

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Model anatomiczny, zwany też ortodontycznym, jest spłaszczony od dołu, a wypukły od góry. Najlepiej dopasowuje się do buzi dziecka, jest najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy, a jego anatomiczna budowa wpływa pozytywnie na rozwój zgryzu, podniebienia czy zębów. Należy jednak pamiętać, iż taki smoczek trzeba wkładać do buzi dziecka w określony sposób.

Smoczki specjalistyczne

Te rodzaje smoczków często określane są mianem gadżetów do zadań specjalnych. Muszą być zalecone przez lekarza w przypadku problemów ze zgryzem, żuciem czy nawet połykaniem.

Smoczek na ząbkowanie

Ten wyjątkowy rodzaj smoczka warto mieć w zanadrzu, kiedy naszego małego brzdąca zaczynają swędzieć dziąsła. Smoczki na ząbkowanie posiadają specjalne wypustki, które idealnie masują dziąsła, dając maluszkowi ukojenie w trudnych chwilach związanych z ząbkowaniem. Ten rodzaj smoczków nazywany jest również smoczkiem-gryzakiem.

Smoczek antykolkowy

Podobnie jak butelki antykolkowe, smoczki wykonane są w taki sposób, aby minimalizować ryzyko połykania powietrza w czasie ssania. Kolka u niemowlaka spowodowana jest między innymi właśnie przez połknięte powietrze, które gromadzi się w brzuszku maluszka i wywołuje bolesne skurcze, czyli owiane złą sławą kolki. Smoczek antykolkowy tak dopasowuje się do buźki dziecka, aby nie dochodziło do zachłyśnięcia powietrzem i jego gromadzenia w brzuchu.

Smoczek uspokajający

Smoczek uspakajający to tak naprawdę każdy smoczek, który ma służyć zaspokojeniu silnej potrzeby ssania, a także zapewnieniu dziecku poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie spokoju.

Smoczek uspokajający powinien jak najbardziej przypominać pierś mamy. Kiedy smoczek układa się w buzi podobnie jak sutek w czasie karmienia piersią, wówczas język niemowlaka znajduje się w naturalnej pozycji, co sprzyja jego skuteczności, czyli efektywnemu uspokojeniu maluszka.

W ofercie smoczków uspokajających znajdziemy mnóstwo ciekawych wzorów, od prostych, klasycznych, po fantazyjne, kolorowe lub smoczki z przytulanką dla maluszka, idealne na prezent dla noworodka.

Czy stosować smoczek dla niemowlaka?

Smoczki dla dzieci mają zarówno zalety, jak i wady.

Zalety stosowania smoczków

 • Niemowlak o silnym instynkcie ssania – smoczek szybko i skutecznie uspokoja.
 • Pozwala w przypadku „aktywniejszych dzieci” na dłuższy i spokojniejszy sen.
 • Ułatwia odzwyczajenie się od nocnego karmienia, daje cenną chwilę wytchnienia rodzicom.
 • Ułatwia opiekę nad niemowlakiem karmionym piersią i dzielenie się obowiązkami między mamą i ojcem dziecka.
 • Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii smoczek ułatwia zasypianie i chroni przed nagłą śmiercią łóżeczkową.
 • Może zapobiegać kolkom.
 • Pomaga uniknąć wkładania kciuka do ust, według niektórych oduczenie dziecka ssania smoczka jest prostsze niż walka z nawykiem wkładania paluszka do ust. Poza tym ssanie kciuka może go zniekształcać, może również negatywnie wpływać na rozwój podniebienia i w konsekwencji być przyczyną problemów z rozwojem mowy.

Wady smoczków

 • Najnowsze badania wskazują, że dzieci używające smoczka częściej zapadają na zapalenie ucha środkowego.
 • Zbyt wczesne wprowadzenie smoczka (przed ukończeniem 1. miesiąca życia) może zaburzać karmienie piersią.
 • Długie i częste ssanie smoczka może doprowadzić do skrzywienia zębów.
 • Nieodpowiednio stosowany może utrudnić karmienie piersią.
 • Nadmierne ssanie smoczka może doprowadzić do opóźnienia rozwoju mowy.
 • Jeśli dziecko mocno przywiąże się do smoczka, pojawiają się problemy z zabraniem „ukochanego przyjaciela”.
 • Smoczek sprzyja rozwojowi próchnicy.
Autorka: Natalia Werbolewska