Data publikacji:

Rodzaje USB. Przegląd i zastosowanie poszczególnych typów

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje USB i jaki typ najlepiej kupić? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat, a z łatwością wybierzesz właściwy rodzaj złącza.

Rodzaje USB

Rodzaje USB – co warto wiedzieć?

USB to dziś port, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. USB-A i USB-C to dwa najczęściej spotykane typy złącz. Warto wiedzieć, czym się różnią, tak aby wybrać model najlepszy dla siebie.

W sklepach znajdziesz mnóstwo propozycji różnych rodzajów USB. Jak odnaleźć się w gąszczu nowości? Z pomocą przyjdzie ci porównywarka Ceneo.pl. Wystarczy, że skorzystasz z pomocnych filtrów dostępnych na stronie. Dzięki temu w kilka chwil znajdziesz model dopasowany do swoich potrzeb. A to wszystko – szybko, sprawnie i w zaciszu własnego domu.

Sprawdź również ranking najlepszych telefonów do 1000 zł.

USB typu A – czy warto?

USB typu A to najpopularniejsze i najstarsze rodzaje portów dostępnych na rynku. Typologia A odnosi się do fizycznej budowy portu USB. Port tego typu składa się z hosta, kabla połączeniowego i urządzenia odbiorczego.

Tym samym USB typu A to jeden z najłatwiejszych portów do rozpoznania. Co go wyróżnia? Jest to port z widoczną dolną częścią – dzięki temu tworzy jednostronne połączenie USB, które działa tylko wtedy, gdy prawidłowo podepniesz złącze do urządzenia.

To standardowe złącze, którą bez problemu dostaniesz w każdym sklepie internetowym. Szybkość przesyłania danych w tym przypadku wynosi jednak jedynie 60 MB/s. Pamiętaj, że nawet podłączając USB 3.0 do portu 2.0, prędkość przesyłania będzie ograniczona.

Stosunkowo rzadko spotykanym jest złącze USB typu B. Wyróżnia je przede wszystkim inna budowa – USB-B pozbawione jest dolnej części blokującej, a kształtem przypomina kwadrat. USB tego typu wykorzystywane jest zazwyczaj podczas podłączania do innych urządzeń, takich jak drukarka czy skaner.

USB C – dla kogo najlepsze?

USB typu C do sprzedaży weszły w 2014 roku. Dziś coraz więcej komputerów jest wyposażonych w ten typ złącza. USB-C został zaprojektowany jako port nowego typu, który rozwiązuje wiele problemów związanych z funkcjonowaniem USB typu A.

Najważniejszą zmianą jest budowa złącza. USB C jest stworzone tak, żeby można było go podłączyć bez względu na kierunek, w jaki jest ustawiony. USB-C docelowo ma zastąpić porty A, B, mini oraz makro.

Kolejną różnicą jest moc połączenia. 100-watowe złącze jest dużo mocniejsze niż porty starszego typu. Dzięki temu dużo lepiej radzi sobie z zasilaniem nawet większych urządzeń. To jednak nie koniec. Wraz z wejściem USB-C zwiększyła się także prędkość oferowanego transferu.

W przypadku kabli USB-C zauważalna jest także poprawa jakości podczas przesyłania materiałów wideo, a także możliwość przesyłania wideo 4K. Dodatkowo złącza USB typu C są kompatybilne z portami Thunderbolt 3.

USB-A czy USB-C – który model wybrać?

Aktualnie USB-C jest uznawane za bardziej szybkie i wielozadaniowe niż USB-A. Być może z czasem USB typu C zastąpią wszystkie inne typu portów. Na to będziemy jednak musieli poczekać wiele lat.

Na razie, USB-A wciąż jest bardziej popularne niż USB-C. Wynika to z faktu, że większość starszych urządzeń, takich jak telefony, telewizory, tablety czy nawet klawiatury były wyposażone w USB typu A lub B.

Co zrobić w przypadku, kiedy chcemy skorzystać z możliwości USB-C? Najlepiej kupić adapter. Dzięki temu bez problemu podłączysz USB-C do swojego urządzenia starszej generacji.

Autorka: Patrycja Hendzel