Rolki — jak zabezpieczyć się przed kontuzją?

Jazda na rolkach to wspaniały sport. Nie tylko pozwala na szybkie i przyjemne spalanie kalorii, lecz także doskonale rzeźbi sylwetkę, uczy koordynacji ruchowej oraz jest świetną zabawą i relaksem. Dyscyplina ta jest popularna nie tylko wśród dzieci i młodzieży — ma wielu zwolenników także wśród osób dorosłych. Niestety, w sporcie tym nie trudno o kontuzję — nierówne podłoże, nieudany manewr czy kolizja z pieszym mogą spowodować niefortunny upadek, którego skutki niekiedy okazują się bardzo poważne. Czy da się temu zapobiec?

Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to wspaniała aktywność, z której korzyści czerpie całe nasze ciało. Pomaga ona nie tylko szybko i przyjemnie zrzucić zbędne kilogramy, lecz także pięknie wyrzeźbić nogi, brzuch i pośladki.

Dyscyplina ta poprawia też krążenie krwi oraz dotlenienie organizmu, zwłaszcza że najczęściej jest uprawiana na świeżym powietrzu. Angażuje wiele grup mięśni, poprawiając ich sprawność oraz elastyczność, a także zapewnia znacznie lepszą koordynację ruchową i kondycję.

Wzmacnia mięśnie nóg, brzucha oraz pleców, pomagając w ten sposób w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Ponadto jazda na rolkach nie jest dużym obciążeniem dla stawów, w przeciwieństwie do biegania.

Jedyną jej wadą jest to, że nie trudno tu o bolesny upadek. Można jednak opanować techniki jazdy na tyle, by ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji oraz odpowiednio zabezpieczyć się przed niespodziewanymi urazami.

Jazda na rolkach jest też bardzo przyjemna i relaksująca pozwala na prawdziwe odprężenie i odcięcie się choć na chwilę od stresu i problemów codzienności.

To rewelacyjny sposób na aktywną rekreację w gronie rodziny i znajomych. To sport, który może być uprawiany przez każdego, niezależnie od wieku oraz kondycji.

Kask podstawowa ochrona

Początki jazdy na rolkach niemal nigdy nie są łatwe. W tym okresie najczęściej będziemy upadać do tyłu, narażając na urazy głównie pośladki, kość ogonową oraz głowę. Urazy potylicy należą do najbardziej niebezpiecznych, dlatego warto zadbać o dobre zabezpieczenie tej części ciała.

Z pomocą przyjdzie nam dobrej jakości kask, który zamortyzuje ewentualny upadek i sprawi, że nie zrobimy sobie krzywdy. Wybór kasków na rynku jest bardzo duży, a wybranie najlepszego modelu może sprawić niemały problem.

Przede wszystkim nie należy kupować kasku w supermarkecie choć kusi on atrakcyjną ceną, jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Podczas upadku może dojść do jego pęknięcia i odkształcenia, które narazi użytkownika na poważniejszy uraz.

Nie warto więc oszczędzać na kasku, lepiej zaopatrzyć się w dobry model, niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami początkującymi, czy nieco bardziej zaawansowanymi. Nawet jeśli potrafimy doskonale manewrować, wypadek może zostać spowodowany przez osobę trzecią lub czynnik zupełnie od nas niezależny.

Kask należy dobrać do obwodu głowy nie może on ani nadmiernie uciskać, ani zsuwać się czy też przemieszczać podczas wykonywania ruchów głową w czasie jazdy. Trzeba go zawsze mierzyć i używać bez czapki.

Warto zadbać o to, by zapewniał dobrą wentylację i zasłaniał uszy, jeśli planujemy jeździć chłodniejszą porą roku. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu opatrzonego certyfikatem wówczas będziemy mogli mieć pewność, że kupujemy naprawdę dobry i sprawdzony produkt.

Jak jeździć bezpiecznie?

Jazda na rolkach stanie się znacznie bezpieczniejsza, jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki temu sport ten stanie się znacznie łatwiejszy i mniej problematyczny. Przede wszystkim podczas jazdy należy zawsze odpychać się na boki, a nie do tyłu to największy błąd większości początkujących rolkarzy.

Odpychanie się do tyłu nie zapewnia odpowiedniego oparcia i przyczepności, prowadzi za to do niespodziewanej utraty równowagi oraz upadku. Kolejną pomyłką jest kierowanie wzroku w dół zamiast obserwowania okolicy. Nie tylko znacznie utrudnia to utrzymanie równowagi i stabilności, lecz także zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia z przeszkodą lub potrącenia kogoś na ścieżce.

Poważnym błędem jest również jazda z wyprostowanymi nogami, bez uginania kolan trudno jest wtedy znaleźć środek ciężkości, łatwo więc o przewrócenie się. Nie należy też ćwiczyć skrętów i obrotów tylko w jedną stronę, ponieważ takie działanie obniża ogólną sprawność i prowadzi do rozwijania tylko jednej części ciała, utrudniając swobodne manewrowanie.

Koniecznie trzeba także zadbać o to, aby rolki były jak najlepiej dopasowane. Nie mogą być ani zbyt ciasne, ani za luźne odpowiednio dobrane rolki powinny zapewniać dobre usztywnienie oraz stabilność w kostce, a jednocześnie pozostawiać nieco przestrzeni na palce, które podczas wysiłku mogą nieco spuchnąć, dlatego kilka dodatkowych milimetrów może okazać się zbawienne.

Przed każdym użyciem rolki należy zawsze dokładnie zapiąć, gdyż zbyt duży luz w kostce może spowodować kontuzję w postaci jej skręcenia.

Ochraniacze na rolki, ochraniacze na kolana jakie wybrać?

Podczas jazdy na rolkach, zwłaszcza na początku przygody z tym sportem, najczęściej upada się do tyłu, narażając na uraz kość ogonową. Zdarzają się jednak upadki do przodu, które bywają równie niebezpieczne prowadzą one do złamań oraz zdarcia skóry z łokci, nadgarstków oraz kolan.

Aby tego uniknąć, najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dobre ochraniacze na rolki. Na rynku można kupić zarówno ochraniacze na kolana, jak i na łokcie oraz nadgarstki — będą one niezwykle przydatne podczas upadków do przodu.

Ochraniacze na rolki nie tylko znacznie zwiększają nasze bezpieczeństwo, lecz także pozwalają nam poczuć się bardziej komfortowo i pewnie, a co za tym idzie — szybciej nabrać wprawy i opanować technikę jazdy. Ochraniacze na kolana są szczególnie ważne, ponieważ pozwalają chronić miejsce, które jest narażone na najpoważniejsze urazy. Co prawda, nie usztywniają one stawu, ale zapewniają znacznie lepszą amortyzację oraz skutecznie zapobiegają zdarciu skóry w miejscu uderzenia.

Jak uniknąć kontuzji?

Nie ma sportu, w którym nie występowałoby ryzyko kontuzji sztuką jest opanowanie techniki jazdy w taki sposób, by nie zrobić sobie krzywdy. Manewrowanie wśród innych rolkarzy, pieszych i rowerzystów na ścieżce bywa naprawdę trudne i wymaga ogromnej wprawy.

Nawet ochraniacze na rolki, ochraniacze na kolana i kask czasem nie będą w stanie ochronić przed niektórymi kontuzjami, zwłaszcza jeśli zmuszeni jesteśmy do poruszania się po trudnej i nierównej powierzchni.

Ochraniacze na kolana oraz łokcie są tutaj absolutną podstawą, warto jednak nauczyć się zachowania, które pozwoli usprawnić jazdę i zminimalizować kontuzje.

Po pierwsze, najlepiej jest trenować regularnie, żeby nabierać coraz większej pewności oraz unikać jazdy podczas choroby lub przemęczenia. Należy też wystrzegać się miejsc, w których występują pewne przeszkody lub niedogodności, czyli takich, w których jest tłok lub nierówna nawierzchnia.

Trzeba też zawsze uwzględnić trudne warunki pogodowe i zdecydować, czy nasze umiejętności i sprzęt są w stanie im sprostać.

Ostatnio dodane artykuły