Data modyfikacji:

Sandały turystyczne – czy to dobry pomysł? Na jakie trasy?

Przedstawiciele starej górskiej szkoły pytani, jakie buty w góry, zawsze odpowiedzą – za kostkę. I chociaż wysokie obuwie faktycznie dobrze sprawdza się na wymagających szlakach i podczas niepogody, to w niektórych sytuacjach jest kiepskim pomysłem. Jeśli planujesz trekking w lecie, gdy żar leje się z nieba, warto postawić na sandały turystyczne. Sprawdź, na jakich trasach się sprawdzą i jaki model będzie najlepszy.

sandały turystyczne

Wbrew pozorom pomysłu zakładania sandałów w góry wcale nie należy wkładać między bajki. Chociaż na forach turystycznych znajdziesz mnóstwo historii o nieodpowiedzialnych turystach idących w niewłaściwym obuwiu na Rysy, to w tym szaleństwie jest metoda. Sandały trekkingowe to obuwie przeznaczone do stosowania nawet podczas długich wędrówek i mogą być świetnym zamiennikiem, które da wytchnienie stopom zmęczonym wielogodzinnym trekkingiem.

Jakie buty w góry latem?

Latem na arenę górskiego ekwipunku wkraczają zabudowane sandały, czyli połączenie klasycznych sandałów z butami podejściowymi. Ich konstrukcja łączy w sobie cechy wymienionych typów obuwia – przednia część jest zabudowana, dzięki czemu dobrze chronią palce na szlaku. Paski i ażurowa część znajdują się w tylnej części obuwia. Buty tego typu mogą się przydać na nieco bardziej wymagających trasach, gdzie podłoże nie jest idealne. Musisz jednak mieć świadomość, że sandały nie zapewniają stabilizacji kostki i pięty, więc poruszając się na kamienistym terenie, istnieje ryzyko bolesnego skręcenia kostki.

Sandały turystyczne – zalety

Sandały turystyczne to lekkie buty przeznaczone dla osób lubiących aktywnie spędzać czas w outdoorze. Najczęściej składają się z systemu połączonych ze sobą pasków, a czasem ich konstrukcja jest nieco bardziej zabudowana. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze podeszwa, która co może być zaskoczeniem dla sceptyków, daje duże poczucie komfortu. Takie obuwie zapewnia przewiewność na poziomie, jaki jest nieosiągalny w przypadku jakichkolwiek butów podejściowych. Ażurowa konstrukcja pozwala na komfortową wentylację, co jest nieocenioną zaletą podczas długotrwałych wędrówek. Do tego są znacznie lżejsze niż klasyczne buty w góry, więc przemierzając szlaki w sandałach turystycznych, mniej się zmęczysz.

Przeczytaj również: Co wziąć w góry na 3 dni?

Kiedy założyć sandały trekkingowe?

To oczywisty wybór latem, gdy zabudowane buty górskie lub nawet lekkie buty podejściowe okazują się zbyt ciężkim obuwiem. Sandały trekkingowe warto potraktować jako parę zapasową, którą umieścisz w plecaku i założysz wtedy, gdy temperatury dadzą się we znaki. Kiedy będą przydatne buty tego typu? Przede wszystkim na dobrze przygotowanych trasach, gdzie podłoże jest związane i nie występują tu luźno leżące kamienie. Jeśli będziesz się poruszać ścieżkami pokrytymi asfaltem czy kostką brukową lub na zwykłych drogach gruntowych, nie masz się nawet co zastanawiać nad zasadnością zakupu sandałów turystycznych.

Sandały turystyczne będą także świetną opcją podczas biwaku na szlaku czy przystanku w schronisku. Gdy będziesz odpoczywać od trudów wędrówki, warto dać odetchnąć zmęczonym stopom. Ten model obuwia górskiego nie zajmuje wiele miejsca, dlatego warto mieć je w plecaku właśnie na takie okazje.

Kiedy sandały turystyczne lepiej zostawić w domu? Jeśli ruszasz na wymagające i techniczne trasy, które wymagają pokonania znacznych przewyższeń czy poruszania się na niestabilnym terenie. Podobnie jeśli twoje ścieżki będą wiodły przez tereny podmokłe, łąki czy leśne drogi. W takich miejscach najczęściej znajdują się siedliska kleszczy, a w nieosłoniętych butach zwiększa się ryzyko ukąszenia przez pajęczaka przenoszącego groźne choroby.

Jakie sandały turystyczne wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. W sprzedaży znajdziesz obuwie w pełni syntetyczne, skórzane lub syntetyczne ze skórzaną wyściółką podeszwy. Sandały trekkingowe wykonane ze skóry są wygodniejsze i zapewniają większy komfort podczas chodzenia. Musisz jednak uważać na kontakt z wodą – zawilgocona skóra może się łatwiej przecierać i pękać. Buty tego typu ze skórzanymi elementami są raczej sugerowane w przypadku turystyki miejskiej, nordic walkingu czy w trakcie wędrowania dobrze utrzymanymi szlakami.

Sandały wykonane z materiałów syntetycznych będą dobrym rozwiązaniem w bardziej wymagającym terenie. Co ciekawe, dobrze zniosą nie tylko spacer w deszczu. W takim obuwiu możesz się nawet przeprawić przez strumień. Jest wodoodporne, więc nie nasiąknie wodą, a wilgoć zgromadzona z wierzchu szybko wyschnie.

Jeśli sandały trekkingowe mają służyć na górskich szlakach, podeszwa powinna być wykonana z elastycznej gumy. Wiele butów tego typu jest wyposażonych w solidną podeszwę marki Vibram, która jest uznawana za jedną z najlepszych na rynku.

Jak widzisz, przy odpowiednik warunkach wysokie buty w góry wcale nie muszą być regułą. Jeśli często ruszasz na szlak i pokonujesz różne drogi, sandały trekkingowe mogą być świetnym uzupełnieniem twojego wyprawowego ekwipunku. Lekkie i przewiewne obuwie będzie niezastąpionym rozwiązaniem, gdy przyjdzie ci wędrować w naprawdę ciepłe dni.

Zdjęcie: Envato Elements

Autor: Kamila Zalińska-Woźny