Data modyfikacji:

Selektory odpadków – jaki wybrać i gdzie umieścić?

Selekcja odpadów to obowiązek, który nakłada na nas prawo. Sortowanie śmieci w domu może wydawać się kłopotliwe, jednak rozwiązaniem tego problemu jest dobrze zaplanowany system selekcji. Aby poradzić sobie z całym tym zamieszaniem wokół koszy na śmieci, przekonaj się, jaki sortownik na śmieci wybrać i gdzie go umieścić.

Gdzie umieścić kosz na śmieci?

Podpowiadaliśmy wam już, jak wygląda mycie okien bez smug, dlatego tym razem skupimy się na sprzątaniu.

Kosz pod zlewem

Tradycyjnie w większości domów dla sortownika na śmieci przeznaczona jest szafka pod zlewem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w praktyce – po obraniu warzyw czy owoców lub wyciągnięciu z pojemników produktów spożywczych, wiele z nich należy umyć pod bieżącą wodą. W efekcie kosz i zlew są w jednym miejscu, a tobie odpada niepotrzebna krzątanina po kuchni. Jeśli jednak twoja kuchnia jest większa, warto wygospodarować osobną wysuwaną szafkę, w której znajdą się pojemniki na śmieci. 

Wolnostojący kosz na śmieci

Kosze na śmieci wolnostojące to z kolei rozwiązanie, które stosuje się coraz rzadziej. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, dobrym patentem jest system sortowników na odpady, które ustawia się jeden na drugim. Dzięki temu dobrze wykorzystasz dostępną przestrzeń i zapewnisz sobie wygodny system selekcji. Takie rozwiązanie sprawdza się też dobrze, jeśli w pobliżu kuchni znajduje się dodatkowe pomieszczenie gospodarcze czy spiżarka. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz wiele pojemników na odpady, które wyróżniają się naprawdę interesującym designem, więc nie obawiaj się, że wolnostojący kosz na śmieci będzie prezentować się nieestetycznie.

Jaki sortownik na śmieci wybrać?

Na początek zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany będzie sortownik na śmieci. Dobrze sprawdzają się te z tworzywa sztucznego. Są lekkie i łatwe w utrzymaniu w czystości. Jeśli zdecydujesz się na metalowy kosz na śmieci, warto sięgnąć po model wykonany ze stali nierdzewnej, ponieważ produkty tego typu są trwałe i prezentują się estetycznie. Jeśli z kolei wybierzesz kosz drewniany czy bambusowy, staraj się go systematycznie czyścić, aby uniknąć powstawania na powierzchni pojemnika trwałych zabrudzeń.

Podczas poszukiwań odpowiedniego sortownika na śmieci do swojego domu, warto zdać się na kilka sprytnych rozwiązań. Po pierwsze – pokrywka. Kosz na śmieci z pokrywką jest może nieco bardziej uciążliwy w użytkowaniu, ale wygląda estetyczniej, a pokrywka dodatkowo zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów. Po drugie – przykry aromat wydobywający się z kosza na śmieci można zminimalizować za pomocą kosza na śmieci z filtrem węglowym. Warto też postawić na kosz wyposażony we wkład z rączką, dzięki czemu wygląda on jak wiaderko. To pozwala na wygodniejsze opróżnianie jego zawartości.

Domowy kompostownik

Dobrym sposobem na selekcję odpadów w duchu zero waste, jest dodanie do domowego systemu selektorów kompostownika. To właśnie do tego pojemnika trafią wszystkie obierki z warzyw oraz ich rozdrobnione części. Przygotowany w ten sposób kompost stanie się ekologicznym nawozem do roślin, który w naturalny sposób wspomoże wzrost twoich zielonych podopiecznych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Jak założyć kompostownik ogrodowy

Kompostowanie odpadków organicznych w domowym zaciszu wymaga zaopatrzenia się w specjalny sortownik na śmieci tego typu. Kompostowniki przeznaczone do użytku w domu to najczęściej zasobniki składające się z kilku półek, na których układa się odpadki. Aby materia została przetworzona, należy spryskać odpadki specjalnym preparatem probiotycznym. Istnieje też druga metoda domowego kompostowania, ale wymaga ona zaproszenia do kompostownika kolonii dżdżownic! Zasobnik tego typu może stać na balkonie lub nawet w domu – w tym drugim przypadku wymaga to nieco więcej wprawy, ponieważ aby w pomieszczeniach nie unosił się nieprzyjemny zapach, kompost musi być przygotowany prawidłowo.