Data modyfikacji:

Bagażniki, haki i uchwyty do Skody Octavii

W wersji kombi Skoda Octavia może pomieścić nawet 610 l bagażu. Po złożeniu tylnej kanapy pojemność zwiększa się do 1740 l. To dużo, aczkolwiek nie od dziś wiadomo, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Przedstawiamy sposoby na zwiększenie możliwości bagażowych Octavii, które z pewnością przydadzą ci się podczas rodzinnego wyjazdu.

Bagażnik dachowy do Skody Octavii

Podstawowym elementem, do którego zamontujesz szereg dodatkowych akcesoriów, jest bagażnik bazowy do Skody Octavii montowany na dachu. To dwa poprzeczne (względem osi samochodu) pałąki montażowe wykonane najczęściej z lekkiego aluminium. Dopuszczalna ładowność popularnych bagażników dachowych to 75 kg, więc nadają się głównie do transportowania lekkich przedmiotów.

W zależności od wersji Skody Octavii możesz wybrać bagażnik bazowy zaczepiany za ranty dachu bądź montowany na relingach dachowych. Bagażnik dachowy do Skody Octavii montowany na relingach ma tę zaletę, że nie rysuje lakieru karoserii i jest łatwiejszy w założeniu. Aby zabezpieczyć się przed kradzieżą, wybierz model z zamkami antykradzieżowymi.

Box dachowy do Skody Octavii

Gdy bagażnik okazuje się zbyt mały, prawdziwym wybawcą staje się box dachowy. Box dachowy do Skody Octavii o pojemności od 300 do 600 litrów umożliwia spakowanie lekkich, ale sporych objętościowo pakunków (np. toreb z ubraniami). Ważny jest jednak nie tylko ciężar ładunku, ale i jego rozmieszczenie. Bagaż powinien być umieszczony centralnie, pomiędzy belkami bagażnika dachowego. Do przytwierdzenia i zabezpieczenia bagażu w czasie jazdy służą pasy oraz siatki ściągające, jakie powinny być na wyposażeniu boxu.

Podczas wyboru boxu do Skody Octavii warto zwrócić uwagę na jego długość. Kufer nie powinien zachodzić na przednią szybę, bo utrudni obserwowanie znaków oraz świateł drogowych. Zwiększy też niepotrzebne opory aerodynamiczne, a przez to również spalanie samochodu. Zbyt długi bagażnik może być też przeszkodą podczas otwierania klapy bagażnika.

Uchwyty rowerowe do Skody Octavii

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale Skoda produkuje nie tylko samochody, ale i rowery. Stąd też w przypadku tej marki połączenie motoryzacji i kolarstwa nasuwa się wręcz samoczynnie. Jak to zrobić? Mimo iż wnętrze Skody Octavii jest na tyle przestronne, że bez trudu zmieścisz do niego rower, lepszym sposobem na transport jednośladów jest bagażnik rowerowy do Skody Octavii.

Podstawowy uchwyt rowerowy do Skody Octavii możesz zamontować na bagażniku dachowym. To niewielka rynna na koła jednośladu oraz pałąk utrzymujący sztywno ramę roweru. Założenie i korzystanie z dachowego uchwytu rowerowego jest proste, ale ma kilka wad. Wymaga uniesienia rowerów na dużą wysokość, co w przypadku np. ciężkich rowerów elektrycznych może być nie lada problemem. Dodatkowo zwiększa wysokość pojazdu i wpływa na jego aerodynamikę. To zarówno większe koszty na stacji benzynowej, jak i utrudnienia na podziemnych parkingach.

Alternatywą są bagażniki na hak oraz na klapę. Te pierwsze są zazwyczaj uniwersalne, dlatego przyjrzymy się bagażnikom na klapę. Bagażniki rowerowe na klapę są najczęściej dedykowane, a zatem stworzone z myślą o konkretnym modelu. Z tego względu należy je dobrać nie tylko do modelu, ale i generacji Skody Octavii. Co ważne, bagażniki pasują tylko do wersji kombi.

Hak do Skody Octavii

Jeżeli zamierzasz kupić bagażnik rowerowy na hak lub ciągnąć przyczepę, konieczne będzie zamontowanie haka holowniczego do Skody Octavii. Kosz pełnego zestawu, czyli belki, kuli oraz wiązki elektrycznej waha się od ok. 400 do 1000 zł. Dobrym pomysłem jest zakup haka automatycznego, czyli wypinanego za pomocą kluczyka. Taki system jest łatwiejszy w obsłudze i nie grozi dostaniem się w niepowołane ręce kuli przykręconej na dwie śruby. Warte polecenia firmy produkujące haki holownicze do Skody Octavii to m.in. Steinhof, Westfalia, Thule czy Auto-Hak.

Autor: Szymon Sonik