Data publikacji:

Skóra naturalna i eko skóra pod lupą. Czym się różnią? Jak rozpoznać prawdziwą?

W świecie mody często wykorzystywanymi materiałami są: skóra naturalna i jej ekologiczny odpowiednik, czyli eko skóra. To właśnie je bierzemy dziś pod lupę i sprawdzamy, czym się od siebie różnią i w produkcji jakich akcesoriów oraz ubrań warto je stosować.
W tym artykule opowiemy wam nieco więcej o samej skórze naturalnej, a także eko skórze, która jest równie chętnie wybierana. Sprawdź najważniejsze zalety obu materiałów oraz największe różnice, jakie ich dzielą. 

Zalety skóry naturalnej

Skóra naturalna nie bez powodu cieszy się od wielu lat tak ogromną popularnością – materiał może pochwalić się licznymi zaletami, dzięki którym jest zdecydowanie wart swojej ceny.

Najważniejszą z nich jest trwałość i odporność na uszkodzenia. Zakupione akcesoria, obuwie lub ubrania wykonane właśnie z tego tworzywa są inwestycją na lata, która zaskoczy cię swoją wytrzymałością.

Właśnie dlatego produkty ze skóry naturalnej, które posłużą ci przez wiele sezonów, sprawdzają się najlepiej w odsłonie uniwersalnej i ponadczasowej – idealnym zakupem będzie np. czarna ramoneska, która nigdy nie wychodzi z mody.

Nie bez znaczenia jest również wygoda, jaką zapewniają ubrania i buty ze skóry naturalnej. Materiał jest przewiewny i pozwala naszej skórze swobodnie oddychać, a tym samym skutecznie chroni ją przed przegrzaniem i nadmiernym poceniem się.

Dzięki temu tworzywo jest doskonałym wyborem zarówno na letnie, jak i zimowe miesiące – w trakcie chłodnych dni zapewni ci komfort termiczny i zabezpieczy przed mroźnym powietrzem.

Co więcej, skóra naturalna nie zawiera żadnych chemikaliów, które mogłyby powodować reakcje alergiczne, co czyni ją całkowicie bezpieczną nawet dla osób z wrażliwą skórą. Na tym jednak nie koniec.

Wykonane z tworzywa obuwie nie powoduje bolesnych podrażnień i otarć – to właśnie je warto wybierać, jeśli szukasz i pięknych, i wygodnych butów.

Zalety eko skóry

Choć skóra naturalna nie może narzekać na brak popularności, to w ostatnich latach musi rywalizować z równie chętnie wybieranym konkurentem. Mowa oczywiście o eko skórze, zwanej także skajem.

Materiał, choć z wyglądu przypomina swój naturalny odpowiednik, to tak naprawdę nie ma z nim nic wspólnego. Do jego produkcji wykorzystuje się polipropylen lub poliuretan, jednak odpowiednio wykonane obuwie czy element garderoby może do złudzenia imitować skórę naturalną! Jeśli więc szukasz zamiennika dla tego tworzywa, to eko skóra jest najlepszym wyborem.

Jakie zalety ma eko skóra? Najważniejszą z nich może być sam proces produkcji, w trakcie którego nie wykorzystuje się materiałów odzwierzęcych, co czyni ją atrakcyjną propozycją dla wegan.

Na tym jednak nie koniec – tworzywo wyróżnia się elastycznością i wytrzymałością, a zachowanie jego estetycznego wyglądu jest banalnie proste, ponieważ nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Nie możemy również zapomnieć o cenie, która jest naprawdę atrakcyjna! Produkty z eko skóry kosztują nawet kilkukrotnie mniej niż ich odpowiedniki wykonane ze skóry naturalnej. Znakomitym pomysłem jest zakup torebki ze skaju i innych akcesoriów, które wymieniasz z każdym kolejnym sezonem.

Różnice między skórą naturalną a ekologiczną

Znasz już zalety każdego z materiałów. Jakie w takim razie są różnice między skórą naturalną a ekologiczną? Przede wszystkim proces produkcji, a tym samym skład tworzywa – w pierwszym przypadku ubrania i akcesoria zawierają 100% naturalnych włókien, podczas gdy produkty ze skaju powstają z syntetyków, najczęściej tkanin poliestrowych.

Jednak to właśnie dzięki temu eko skóra może przybierać setki modnych kolorów i wzorów. Co ciekawe, skóra naturalna ma również specyficzny zapach i unikalną teksturę – materiał zmienia swój kształt, oddycha i nieustannie dopasowuje się do pozycji ciała swojego właściciela.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.