Sodę oczyszczoną pozyskuje się ze złóż mineralnych, wód gruntowych i osadów wód słodkich. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że występuje ona naturalnie również w naszych organizmach. Nie bez powodu – związek chemiczny jest odpowiedzialny za utrzymanie w krwiobiegu właściwego pH, czyli stopnia kwasowości.
Wszechstronne zastosowanie sody oczyszczonej sprawiło, że jej właściwości wykorzystuje się w kuchni, medycynie, kosmetyce, a nawet w trakcie sprzątania. Sprawdź także jakie jest wszechstronne zastosowanie oleju konopnego.
Na tym jednak właściwości sody oczyszczonej się nie kończą! Bez obaw możesz zastąpić nią proszek do pieczenia, zmniejszyć wzdęcia po zjedzeniu fasoli, dodając jej szczyptę w trakcie gotowania, a także przygotować z niej panierkę do kotletów. W tym celu wsyp odrobinę sody na tłuszcz rozgrzewany na patelni, a mięso stanie się jeszcze bardziej chrupiące.
W kuchni jest wyczuwalny nieprzyjemny zapach? Jeśli smażyłaś chwilę wcześniej ryby, to następnym razem przed obróbką termiczną wrzuć je do mieszanki litra wody i 2 łyżek sody oczyszczonej.
Gwarantujemy, że różnica cię zaskoczy! Wielbiciele kalafiorów, którzy nie przepadają jednak za jego aromatem, powinni gotować go z dodatkiem łyżeczki białego proszku.
Powszechnie wiadomo, że wszystkie owoce i warzywa należy dokładnie umyć przed zjedzeniem. Czasami jednak zwykła woda nie wystarczy, a specjalne i bezpieczne dla zdrowia preparaty mogą być drogie.
I tu soda oczyszczona znalazła zastosowanie. Wystarczy wypłukać świeże produkty w zimnej wody z jej dodatkiem, a następnie opłukać pod bieżącą wodą.
Choć nie powinna być stosowana każdego dnia, to sporadycznie można wykorzystać związek chemiczny do zmniejszenia uczucia podchodzenia do gardła kwasów żołądkowych. W tym celu rozpuść jedną łyżeczkę sody w zimnej wodzie i pij dwa razy dziennie do momentu ustąpienia dolegliwości.
Soda oczyszczona znalazła również swoje zastosowanie w likwidowaniu swędzenia po ukąszeniach przez komary. Kąpiele w wodzie zmieszanej z białym proszkiem lub samodzielnie przygotowana pasta sprawią, że dyskomfort szybko zniknie.
Związek chemiczny można także stosować do zmiękczania skóry oraz wybielania zębów. Ostatnie zastosowanie ma swoich zwolenników i przeciwników, dlatego przed użyciem sody oczyszczonej skonsultuj się ze swoim dentystą.
Świetnym pomysłem jest zmieszanie ulubionego szamponu z odrobiną proszku – dzięki temu nie tylko odświeżysz kosmyki, ale także umożliwisz im lepsze wchłanianie cennych składników aktywnych.
Z sody oczyszczonej możesz również przygotować domowy peeling, dzięki któremu usuniesz martwy naskórek, oraz preparat do usuwania skórek wokół paznokci.
Jeśli szukasz alternatywy dla dezodorantów zawierających szkodliwe substancje, to i w tym przypadku biały produkt będzie strzałem w dziesiątkę! Wystarczy, że wymieszasz sodę z odrobiną wody, a następnie delikatnie naniesiesz i wmasujesz w skórę pod pachami.
Zacznijmy od kuchni – soda oczyszczona znalazła swoje zastosowanie w myciu naczyń i usuwaniu z nich resztek przypalonego jedzenia, z którymi nie poradzi sobie tradycyjny płyn.
Jeśli chcesz pozbyć się przypalonego jedzenia w garnku, to wsyp do niego biały proszek i wodę, a następnie zagotuj. Zostaw wszystko na noc, a rano umyj i gotowe!
Produktu możesz również użyć do sprzątania piekarnika oraz armatury łazienkowej – soda sprawi, że wanna i fugi na nowo będą lśnić.