Data publikacji:

Sokowirówka czy wyciskarka? Co wybrać?

Chcesz zainwestować w urządzenie, które umożliwi ci samodzielne przygotowywanie świeżych, pełnych witamin i minerałów soków? W takim razie masz dwie możliwości – sokowirówkę lub wyciskarkę. Różni je działanie i możliwości, a do tego każdy ze sprzętów ma swoje zalety. Który z nich będzie strzałem w dziesiątkę? Sprawdzamy, czy lepiej sprawdzi się sokowirówka czy wyciskarka!

naturalne soki

Sokowirówka czy wyciskarka? Czym są te dwa typy urządzeń?

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki? Zacznijmy od samego początku. Jak działa sokowirówka? Urządzenie to tani, ale skuteczny sposób na przygotowanie domowych soków.

Sprzęt rozdrabnia warzywa i owoce – w tym celu jest wyposażony w specjalne ostrza. Co istotne, w przypadku tego typu modeli cały miąższ jest dociskany do sita, przez co gotowy sok ma klarowną konsystencję.

Sokowirówka jest przeznaczona przede wszystkim do twardych warzyw i owoców. Z powodzeniem możesz przygotowywać w niej soki z jabłek, pietruszki, buraków czy marchwi.

Z kolei wyciskarka, jak sama nazwa wskazuje, wyciska sok z warzyw i owoców, zamiast je rozdrabniać. W trakcie swojej pracy dokładnie i wolno je obrabia, miażdżąc każdy kawałek. Na zakończenie sok przepływa przez sitko, a następnie do specjalnego pojemnika. W przypadku napoju z wyciskarki otrzymujesz gęsty płyn.

Wyciskarka jest świetnym wyborem, jeśli zależy ci na sokach z warzyw liściastych, twardych składników oraz miękkich produktów spożywczych. Planujesz przygotowywać napoje na bazie jarmużu, marchwi czy borówki? W takim razie to urządzenie sprawdzi się doskonale.

Sprawdź również: Wyciskarki do soków – ranking.

Sokowirówka a wyciskarka. Najaważniejsze różnice

Czym się różni sokowirówka od wyciskarki? Urządzenia mają inne możliwości i pozwalają uzyskać odmienny efekt. Oto najważniejsze różnice między sprzętami:

  • Konsystencja soku – wyciskarka pozwala na przygotowanie gęstych i mętnych napojów, podczas gdy w przypadku sokowirówki jest on dość klarowny.
  • Wartości odżywcze – w tej kategorii zdecydowanie wygrywa wyciskarka, bo to właśnie dzięki niej możesz wydobyć z owoców oraz warzyw maksimum witamin i minerałów.
  • Szybkość – sokowirówka umożliwia ekspresowe przygotowanie ulubionego soku. Wystarczy wrzucić ulubione produkty, aby po chwili móc cieszyć się smakiem płynnej bomby witaminowej. W przypadku wyciskarki potrzeba trochę więcej czasu i zaangażowania. Przed wrzuceniem owoców i warzyw do urządzenia należy je najpierw pokroić. Samo wyciskanie trwa także dłużej.
  • Możliwości – dla wyciskarki nie ma zadań niemożliwych. Dzięki temu możesz dodawać do soków zioła czy przygotowywać napoje z liści i miękkich produktów. Sokowirówka może niestety sobie z nimi nie poradzić.

Sokowirówka czy wyciskarka? Poznaj zalety i wady urządzeń

Zastanawiasz się, które urządzenie będzie lepsze – czy sokowirówka, czy wyciskarka? W takim razie czas sprawdzić, jakie zalety i wady ma każde z urządzeń.

Decydując się na zafundowanie sobie sokowirówki, możesz liczyć na szybką pracę, bezproblemową obróbkę nawet twardych składników oraz atrakcyjną cenę. Wysokie obroty pozwalają na jednorazowe przygotowanie bardzo dużej ilości soku, a duży otwór nie wymaga wcześniejszego krojenia warzyw i owoców na małe kawałki.

Co można zaliczyć do wad sokowirówek? Z reguły pracują one głośniej niż wyciskarki i nie zapewniają tak dużej wartości odżywczej gotowych napojów, które szybciej tracą świeżość. Dodatkowo urządzenia przygotowują sok, w którym jest więcej piany. Może także nie poradzić sobie z miękkimi składnikami.

Jak wyglądają zalety i wady w przypadku wyciskarki? Do korzyści płynących z zakupu urządzenia można zaliczyć cichą pracę, niskie obroty, wysoką zawartość składników odżywczych w przygotowywanych sokach, a także możliwość obróbki nawet liści i miękkich produktów. Co więcej, gotowy napój na dłużej zachowuje świeżość niż w przypadku tego z sokowirówki.

Jeśli chodzi o wady, to nie ma ich zbyt wiele. Wyciskarka jest przede wszystkim droższa niż sokowirówka, dlatego jej zakup może być trudny w przypadku ograniczonego budżetu. Poza tym urządzenie pracuje wolniej, a co za tym idzie – dłużej. I tyle, na tym wady sprzętu się kończą.

Kiedy sokowirówka, a kiedy wyciskarka?

Które urządzenie będzie lepszym wyborem – sokowirówka czy wyciskarka? Tak naprawdę nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od twojego budżetu i potrzeb. Jeśli możesz wydać więcej pieniędzy, to zdecydowanie polecamy zakup drugiego sprzętu, najlepiej wyciskarki wolnoobrotowej. Ranking polecanych produktów ułatwi ci to zadanie. Wyciskarka będzie także lepszym wyborem, jeśli chcesz, aby świeżo przyrządzony sok był gęsty i pełen cennych dla zdrowia składników odżywczych.

Kiedy wybrać sokowirówkę? Urządzenie jest strzałem w dziesiątkę dla osób, które mają ograniczony budżet i wolą klarowne, wolne od miąższu soki. Sprzęt sprawdzi się lepiej w przypadku twardych składników. Co więcej, jeśli codziennie rano przygotowujesz się do wyjścia w pospiechu i zależy ci na szybkości pracy, to właśnie sokowirówka będzie dobrym wyborem.

Polecane modele sokowirówek

Planujesz kupić sokowirówkę? Świetny wybór! Mamy dla ciebie kilka propozycji, wśród których z pewnością znajdziesz sprzęt, który idealnie dopełni wyposażenie w twojej kuchni.

ZELMER ZJE1200G (JE1200)

Sokowirówka o mocy 500 W, dwóch prędkościach obrotów i dołączonym pojemniku na sok, którego pojemność wynosi 0,9 l. Wśród funkcji urządzenia nie zabrakło trybu pulsacyjnego, odwirowywania soku oraz automatycznego oddzielania miąższu.

PHILIPS VIVA COLLECTION HR1832/02

Ma moc wynoszącą 500 W, pojemnik na sok o pojemności 0,5 l oraz jedną dostępną prędkość obrotów. Oprócz funkcji odwirowywania soku i automatycznego oddzielania miąższu, sokowirówka została także wzbogacona o blokadę kapania oraz technologię QuickClean. Z jej pomocą możesz jednorazowo przygotować aż 1,5 l soku!

SILVERCREST SSJ 300W

Zaskoczy cię swoim kompaktowym kształtem, w którym ukryto szereg funkcji i moc na poziomie 300 W. Urządzenie wykonujące 60 obrotów na minutę, ma blokadę kapania, funkcję biegu wstecznego oraz dodatkową nakładkę do przyrządzania sorbetów. Sokowirówka bez problemu poradzi sobie z miękkimi składnikami.

Polecane modele wyciskarek

Uważasz, że to wyciskarka będzie lepszym wyborem? Nie kupuj kota w worku! Przygotowaliśmy listę polecanych modeli, które znajdziesz na Ceneo.pl.

OMEGA SANA EUJ-707 CZERWONA 

Dzięki temu urządzeniu nie będziesz się zastanawiać, czy lepsza jest sokowirówka czy może wyciskarka. Automatyczny model o mocy 200 W to wszechstronne i uniwersalne urządzenie, dzięki któremu przygotujesz nie tylko soki.

Sprzęt jest polecany także do dżemów, masła orzechowego, musów czy sorbetów. Wśród funkcji wyciskarki znajdziesz między innymi opcję wstecznego biegu.

PHILIPS VIVA COLLECTION HR1889/70 

Sprzęt o mocy 150 W, który został wyposażony w szeroki otwór na produkty oraz możliwość czyszczenia jedynie w ciągu 90 sekund. Na tym nie koniec! Wyciskarka wolnoobrotowa wykorzystuje technologię MicroMasticating, dzięki której jest w stanie wydobyć aż 80% składników odżywczych zawartych w obrabianych produktach.

KUVINGS EVO820 PLUS

Ma moc wynoszącą 240 W, trzy sitka deserowe w zestawie, a do tego została wykonana z wytrzymałych i wolnych od BPA materiałów. Model został wyposażony również w korek niekapek, niezawodny i cichy silnik oraz szeroki otwór wsadowy.