Data modyfikacji:

Spacer z psem. O czym pamiętać, co kupić?

Spacer z psem jest dla czworonoga nie tylko okazją do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. To także doskonały moment, by zaspokoić inne, podstawowe potrzeby, takie jak węszenie, gryzienie, rzucie, zabawa czy socjalizacja z innymi zwierzętami. Sprawdź, co kupić na spacer z psem i jak często wychodzić z psem na spacer.

spacer z psem

Co zabrać na spacer z psem?

Jak dbać o psa? Jednym z ważnym aspektów są spacery z psem. Co powinieneś ze sobą zabrać?

Obowiązkowo weź ze sobą smycz, obrożę lub szelki dla psa oraz woreczki na psie odchody. Możesz też wziąć kaganiec, miskę i wodę w upalne dni lub ubranko dla psa, jeśli za zewnątrz jest bardzo zimno.

Pies na spacerze nie tylko załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. To także doskonała okazja, by zaspokoić inne podstawowe psie potrzeby. Zwierzę na spacerze węszy oraz socjalizuje się z innymi psami.

Dodatkowo psy wolą bawić się na zewnątrz niż w domu. W mieszkaniu przede wszystkim odpoczywają i spożywają pokarm, dlatego to właśnie na spacerze powinny mieć okazję zaspokoić potrzebę zabawy. Rodzaj zabaw i zabawek dla psa zależy od upodobań pupila.

Niektóre czworonogi uwielbiają zabawę szarpakiem, inne wolą frisbee lub ringo, a jeszcze inne bieganie za piłką. Znajdź taką zabawę, która będzie odpowiadała zarówno twojemu psu, jak i tobie. Pamiętaj, powinna być przede wszystkim bezpieczna.

Szarpak lub gryzaki dodatkowo zaspokajają potrzebę gryzienia i żucia. Warto zabrać je ze sobą na spacer z psem, by móc odwracać uwagę za ich pomocą od jakiegoś zagrożenia, które mogłoby psa nadmiernie rozproszyć.

Jeśli szkolisz psa, nie zapomnij o psich smakołykach. Nauka komend i utrwalanie pozytywnych zachowań powinny być wzmacniane za pomocą przysmaków lub innych atrakcyjnych nagród, np. ulubionej zabawki.

Kiedy pierwszy spacer z psem?

Decyzję o tym, że pupil może już wychodzić na zewnątrz, zawsze powinien podejmować lekarz weterynarii. Większość szczeniąt może już wychodzić na spacery po ukończeniu 10. tygodnia życia, niektóre już w 8. tygodniu, a szczenięta, które zostały późno zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym lub mają niedobory odporności, swój pierwszy spacer powinny odbyć później.

Ile powinien trwać spacer z psem?

To wszystko zależy od indywidualnych potrzeb psa. Rasy psów, takie jak posokowiec, jack russel terrier czy beagle mają dużą potrzebę aktywności, dlatego potrzebują przynajmniej jednego spaceru w ciągu dnia, który będzie trwał około godziny. W tym czasie czworonogi mają szansę się wybiegać, węszyć, bawić, a także socjalizować z innymi psami.

Dawkę ruchu należy też dostosować do możliwości zwierzęcia. Starszy piesek, który cierpi na problemy ze stawami, może już nie mieć sił ochoczo biegać po trawie.

Jak często wychodzić z psem na spacer?

Szczenięta, które dopiero uczą się czystości, należy wyprowadzać często, nawet 6-8 razy dziennie. Starsze pieski można wyprowadzać rzadziej, tzn. 3-5 razy w ciągu doby, z czego jeden spacer powinien być dłuższy, aby zaspokoić między innymi potrzebę węszenia i aktywności fizycznej.

Wbrew pozorom psy, które mieszkają na dworze, też powinny wychodzić na spacery. Zaleca się, by takie zwierzęta miały możliwość przynajmniej raz dziennie wyjść na spacer wraz ze swoim opiekunem poza posesję.

Spacer z psem w deszczu

Wychodzić z psem na deszcz czy nie? Przed tym wyborem stoją wszyscy opiekunowie psów. Jeśli masz możliwość poczekać, aż się wypogodzi – zrób to. Musisz mieć jednak na uwadze, że pupil nie może czekać kilku godzin. Szczególnie jeśli jest przyzwyczajony do regularnych spacerów w tych samych godzinach.

Możesz też zabrać parasolkę i wyjść z czworonogiem na krótki spacer, który powinien trwać tak długo, by pies mógł załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Udasz się z nim na dłuższy spacer, gdy się wypogodzi. Podczas mroźnych czy deszczowych dni dobrym pomysłem jest założenie specjalnych ubranek dla psa.

Czy pies na spacerze musi mieć kaganiec?

Kaganiec – obowiązkowy czy zbędny? I tak, i nie. Według polskiego prawa pies musi mieć założony kaganiec, jeśli w jakiś sposób może stanowić zagrożenie dla przechodniów. Nie wiadomo jednak, o jakie sytuacje dokładnie chodzi.

Poczucie bezpieczeństwa przechodniów to kwestia indywidualna – niektórzy mogą odczuwać lęk przed psami, a inni nie zwrócą na czworonoga uwagi. Dlatego najlepiej jest trzymać psa na krótkiej smyczy, gdy przechodzisz obok człowieka na ulicy.

Kaganiec jest obowiązkowym wyposażeniem spaceru, jeśli rasa twojego psa jest uznawana za agresywną. Do takich ras w Polsce można zaliczyć między innymi:

  • tosa
  • rottweilera
  • doga z Majorki
  • doga argentyńskiego
  • doga kanaryjskiego
  • anatoliana
  • moskiewskiego psa stróżującego
  • owczarka kaukaskiego
  • buldoga amerykańskiego
  • akbash doga
  • amerykańskiego pitbulteriera

W komunikacji miejskiej, pociągach i autobusach przewoźnicy zazwyczaj także wymagają, by psy podróżowały w kagańcu, choć to zależy od regulaminu dotyczącego transportu psów danych linii przewozowych.

Gdzie na spacer z psem?

Możesz zabrać psa na spacer wszędzie tam, gdzie nie ma zakazu wprowadzania zwierząt. Może to być park, trawnik za blokiem, polana lub każde inne miejsce, które jest dla czworonogów bezpieczne. W miejscach publicznych należy trzymać psa na smyczy, a także w kagańcu (jeśli jest taka potrzeba).

Najlepszym miejscem będzie na pewno park zabaw dla psów, który jest ogrodzony z każdej strony i dostarcza psu wielu interesujących bodźców.