Sposób na kocie pazurki — drapaki, nożyczki czy tipsy?

Problem kociego drapania w niewłaściwych miejscach spędza sen z powiek wielu właścicielom tych zwierząt. Często bywa tak, że kiedy zdecydujemy się zaopiekować kotem, który nie został w dzieciństwie nauczony korzystania z drapaka, problem zniszczonych mebli, dywanów czy firanek staje się i naszym problemem.

Drapanie jest dla
 kotów naturalną czynnością i nie da się jej wyeliminować. W ten sposób zwierzęta się relaksują i zaznaczają swoim zapachem terytorium. Zamiast walczyć z czymś, czego pozbyć się nie da, lepiej pokazać swojemu kotu, że są miejsca, gdzie może drapać, oraz takie, gdzie tego robić nie wolno. Najważniejsze są konsekwencja, cierpliwość oraz akcesoria
które pomogą kotu zaspokoić jego instynkt drapania. Dobór odpowiedniego drapaka, a także zadbanie o kocie pazurki także pomoże rozwiązać problem.

Jaki jest najlepszy drapak dla kota?

W domu, w którym mieszka kot, nie może zabraknąć drapaka. To podstawowy mebel dla tego zwierzęcia, miejsce, gdzie bez oporów będzie mógł zaspokoić swoją potrzebę drapania. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów drapaków — pionowe, poziome, z powierzchnią do drapania ze sznurka sizalowego, maty sizalowej lub kokosowej, tekturowe lub z wykładziny dywanowej.

A nie są to wszystkie możliwe opcje. Dla każdego kota można dobrać odpowiedni drapak, a przy odrobinie cierpliwości i uporu uda się także nauczyć pupila, że tylko to miejsce służy do drapania.

Wybierając duży, wolnostojący drapak dla kota należy zwrócić uwagę na wielkość i wagę pupila. Dla kotów dużych ras potrzebne są odpowiednio długie i grube słupki drapaka, tak aby zwierzę mogło swobodnie się po nim wspinać i na nim rozciągać.

Mniejszym kotom wystarczą drapaki ze średnim obwodem słupka, jednak nadal należy zwracać uwagę na jego długość. Odpowiednio wysoki i długi drapak będzie bardziej zachęcający dla kota, a im drapak atrakcyjniejszy, tym kot ma mniejszą ochotę na ostrzenie pazurków w niewłaściwych miejscach.

W zależności od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na drapak, możemy zainwestować więcej i kupić solidny, stabilny mebel, który wystarczy na lata, albo coś tańszego, często gorszej jakości, ale w atrakcyjnej cenie.

Oprócz tak oczywistej rzeczy jak drapanie duży, wolnostojący drapak może także służyć jako miejsce , jeśli dobierzemy do niego dodatkowe akcesoria, takie jak rozety, budki czy hamaki. Dobierając dodatki do drapaka, najlepiej zwrócić uwagę na osobiste preferencje kota — gdzie najchętniej się wyleguje, na jakiej wysokości, czy lubi chować się w ciasnych miejscach, czy raczej swobodnie się rozciągnąć i w takiej pozycji drzemać.

Dużą popularnością wśród kotów cieszą się drapaki pionowe i poziome. Są idealnym uzupełnieniem dużego, stabilnego drapaka. Poziome drapaki wykonane z maty tekturowej często są połączone z legowiskiem lub inną dodatkową formą zabawy dla kota — dostępne są modele w kształcie pudełka, mające powierzchnię do drapania na górze, a po bokach otwory, przez które kot może wyciągać schowane w pudełku piłeczki. Istnieje bardzo duży wybór tekturowych drapaków w różnych kształtach i rozmiarach, a jako że mają one przy tym niskie ceny, warto na próbę kupić jeden z nich dla swojego kota i przekonać się, czy drapanie w poziomie mu się spodoba.

Drapaki poziome są szczególnie polecane, kiedy kot lubi drapać obicia kanap i krzeseł. Poziomy drapak pomoże mu zaspokoić jego instynkt i zapobiegnie niszczeniu przez niego mebli. Jeśli chodzi o pionowe drapaki, to istnieje wiele gotowych mat, które można zamocować do ściany lub innych pionowych powierzchni. Oprócz mat można także przymocować po prostu kawałek wykładziny dywanowej. Kot nauczony drapania poziomych i pionowych dywanów powinien przestać niszczyć dywany i zasłony.

Drapak dla kota można też zrobić samemu. Co prawda wymaga to samodzielnego zakupu wszystkich materiałów i narzędzi, lecz na pewno da wiele satysfakcji. Taki drapak można w całości zaprojektować i dopasować do swoich potrzeb. Dla majsterkowiczów będzie to ciekawa opcja.


Czy warto obcinać kotu pazury?

Obcinanie pazurów u kota jest bardzo ważne. Pazurki u kota odnawiają się regularnie co kilka tygodni. W tym czasie wierzchnia część pazura złuszcza się i odpada, a na jej miejscu pojawia się nowy naostrzony pazur. Dobrym nawykiem właściciela jest sprawdzanie co kilka dni, jak wyglądają pazury u kota. Każdy pazur odnawia się w swoim tempie, więc może się , że jednego dnia odnowi się kilka pazurów, a reszta dopiera za parę dni.

Bardzo ważne jest, żeby pazurki obcinać tylko w ich białej części. Różowa część jest unerwiona i jej nacięcie sprawiłoby kotu ból. Krótkie pazury eliminują jeden problem z drapaniem — zwierzę nie musi ich tępić ani ścierać. Istnieje bardzo wiele akcesoriów, które pomagają przy skracaniu pazurów — specjalne cążki, nożyczki, obcinaczki czy gilotynki. Każdy dobierze coś wygodnego dla siebie i swojego kota.

Wielu właścicieli boi się skracać pazurki swoim podopiecznym. Niesłusznie. Obcinanie pazurów u kota nie musi być stresujące ani trudne. Należy przyzwyczajać pupila do dotykania jego łapek. W czasie zabawy czy pieszczot warto pogłaskać także łapki kota, a jeśli zwierzę jest spokojnie i nie wyrywa się, można chwycić delikatnie łapkę i lekko naciskać, tak aby pazurki pojawiały się i chowały. Regularny dotyk przyzwyczaja kota, że takie gesty są naturalne i wiążą się z czymś miłym. Po obcięciu pazurków warto też dać pupilowi ulubiony smakołyk, tak aby kojarzył tę czynność z czymś pozytywnym i miłym.

Tipsy dla kota — wygodne rozwiązanie czy niebezpieczna moda?

Coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się tipsy dla kotów. Są to winylowe nakładki przyklejane do kocich pazurów, dzięki którym zwierzę nawet drapiąc meble czy dywany, nie jest w stanie ich zniszczyć. Brzmi obiecująco, jednak nie z kociego punktu widzenia.

Kot, któremu nałoży się kocie tipsy, musi przez cały czas utrzymywać pazury w nienaturalnej pozycji, nie może ich schować, więc potrzeba drapania może stać się jeszcze silniejsza. Tipsy nie uczą też dobrych nawyków, po ich zdjęciu kot nadal będzie niszczył meble, skoro do tej pory mógł to robić bez konsekwencji.

Dodatkowo tipsy należy regularnie uzupełniać, wszystkie kocie pazurki nie złuszczają się w tym samym czasie, a częste wyjazdy, aby uzupełnić kocie tipsy, mogą być dla zwierzęcia bardzo stresujące.

Kocie tipsy wymyślono jako alternatywę dla okrutnego zabiegu, jakim jest usuwanie kocich pazurów, który jest legalny w niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych. W Polsce taki zabieg jest zakazany i żaden weterynarz nie może go przeprowadzić.

Kocie tipsy można traktować jako ostateczność w sytuacjach, kiedy zawiodły drapaki, podcinanie pazurków oraz pomoc kociego behawiorysty. Mogą być też przydatne podczas wygajania zranień po zabiegach lub wypadkach, jeśli kot natrętnie rozdrapuje ranę pazurami. Wtedy nakładki na pazury spełniają funkcję ochronną.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to metoda, którą można stosować w uzasadnionych przypadkach, a nie jako codzienne rozwiązanie. Pazury u kotów naturalnie się chowają, więc tipsy dla kota nie będą dla niego wygodne. Używajmy ich tylko, jeśli nie zadziała żaden z tradycyjnych sposobów radzenia sobie z drapaniem.

 

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły