Sprawdzone sposoby na białe zęby

Zadbane zęby to podstawa pięknego uśmiechu, który może znacząco wpłynąć na poczucie pewności siebie. Niestety w dobie niezdrowej żywności, używek i małej ilości czasu utrzymanie zniewalającego uśmiechu nie należy do łatwych osiągnięć. Sprawdź, jak mieć białe zęby, poznaj zróżnicowane metody, aby osiągnąć cel w krótkim czasie — wśród nich z pewnością znajdziesz sposób odpowiedni dla ciebie.

Jak mieć białe zęby — dylemat wpływający na samoocenę

Uśmiech to jeden z podstawowych sygnałów niewerbalnych, który pozwala nam na uznanie danego człowieka za sympatycznego i godnego nawiązania relacji. I choć sposób uśmiechania się może nieść z sobą różne — niekoniecznie dobre — komunikaty, to pewne jest jedno: oczekujemy go od większości osób, z którymi na co dzień nawiązujemy kontakt, a także sami pragniemy obdarowywać nim innych. Niestety uzębienie wielu z nas nie należy do idealnych, czego powodem jest przede wszystkim nieodpowiedni tryb życia i odżywiania. Z tego względu wiele osób szuka sposobu na to, jak mieć białe zęby w jak najszybszym czasie.

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Wielu z nas boryka się z problemem, jakim jest nieestetyczny odcień zębów lub ich punktowe przebarwienia. Dentyści wyróżniają dwa rodzaje czynników, które mogą być przyczyną tej przykrej dolegliwości: zależności wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Wśród czynników wewnętrznych należy wymienić wszystkie te powody, które wynikają z ogólnego stanu organizmu oraz zachodzących w nim procesów. Zaliczamy do nich m.in. przyjmowanie leków (zwłaszcza antybiotyków, takich jak tetracyklina) w okresie rozwoju zębów, przyjmowanie nadmiernej ilości fluoru, naturalne procesy starzenia się zębów oraz rozwój różnego rodzaju chorób. Aby zniwelować zmiany barwnikowe zębów wynikające z przyczyn wewnętrznych, należy przede wszystkim zlikwidować ich źródło — w odpowiednim czasie zakończyć kurację antybiotykową lub podjąć się skutecznego leczenia chorób, które je powodują.

Czynniki zewnętrzne powstawania przebarwień to z kolei te działania, na które każdy z nas ma wpływ, obejmujące zwykle używki i spożywanie określonych produktów w nadmiarze. Na żółknięcie zębów wpływ ma przede wszystkim palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, czarnej herbaty i czerwonego wina, a także jedzenie owoców i warzyw nasyconych dużymi ilościami barwnika (np. buraków, jagód czy porzeczek). W przypadku zależności zewnętrznych przebarwień na zębach jesteśmy w stanie uniknąć, jeśli ograniczymy produkty je wywołujące lub każdorazowo po ich spożyciu będziemy pamiętali o dokładnym wyszczotkowaniu zębów.

Najlepsza pasta wybielająca, czyli jaka?

Najpopularniejszą metodą na wybielanie zębów jest używanie pasty wybielającej. Na rynku dostępnych jest wiele marek i rodzajów past przeznaczonych do codziennej pielęgnacji zębów skłonnych do przebarwień. Jakie składniki powinna zawierać najlepsza pasta wybielająca?

Pasty do wybielania zębów w swoim składzie powinny mieć składniki chemiczne o właściwościach rozjaśniających, takie jak nadtlenek wodoru i wodorowęglan sodu. Skuteczność wybielania wzmoże także fluor, jednak niezwykle istotne jest, aby ilości tego intensywnego w działaniu pierwiastka nie były zbyt duże.

Istotną kwestią jest także zróżnicowane działanie różnych past wybielających. Działanie większości z nich polega na ścieraniu (dosłownie) przebarwień z powierzchni zębów. Związki zawarte w tego rodzaju preparatach cechują się silnym działaniem, dzięki czemu ich używanie będzie bardziej skuteczne niż w przypadku tradycyjnych past. Siłę ścierania pasty określa wskaźnik RDA, który możemy sprawdzić na opakowaniu. Maksymalna wartość wskaźnika RDA do codziennego stosowania pasty do wybielania zębów nie powinna przekraczać 45. Najlepsze pasty wybielające to te, których wskaźnik sięga wartości 80, jednak mogą one być stosowane wyłącznie po konsultacji dentystycznej.

Paski wybielające dla ekspresowego efektu

Nawet najlepsza pasta wybielająca nie zapewni ci natychmiastowej poprawy kolorytu zębów. Jeśli zależy ci na ekspresowym efekcie uzyskanym w domu, możesz zdecydować się na inną metodę, jaką są paski wybielające.

Paski rozjaśniające do zębów, podobnie jak pasty, opierają się na działaniu nadtlenku wodoru. Należy raz dziennie aplikować je na zęby na ok. 25 min. Efekt delikatnego wybielenia jest zauważalny niemal natychmiast po ich zastosowaniu, jednak paski większości firm wymagają zastosowania kilkutygodniowej kuracji dla spektakularnego efektu.

Natychmiastowość efektu, jaki gwarantuje wybielanie zębów paskami wybielającymi, jest niewątpliwie ich zaletą — to metoda idealna dla osób, które zastanawiają się, jak mieć białe zęby, a jednocześnie nie mają czasu na specjalistyczne zabiegi dentystyczne lub zapominają o regularnym stosowaniu pasty wybielającej. Wadą tej metody jest to, że działanie pasków wybielających odbywa się powierzchniowo — nadtlenek wodoru nie wnika w głąb kości, wskutek czego rozjaśnieniu ulega tylko najpłytsza warstwa zębów. Po zakończeniu kuracji należy szczególnie dbać o zęby, aby nie dopuścić do powrotu przebarwień.

Piaskowanie zębów — usunięcie przebarwień i kamienia

Jeśli twoim problemem są wyjątkowo uporczywe przebarwienia i osad nazębny, nawet najlepsza pasta wybielająca może nie zdać egzaminu. Rozwiązaniem może być zabieg, jakim jest piaskowanie zębów — obecnie wykonasz go w większości gabinetów stomatologicznych.

Metoda piaskowania zębów polega na usunięciu głębokich przebarwień wywołanych czynnikami zewnętrznymi oraz osadu nazębnego przy użyciu specjalnego urządzenia, które za pomocą sprężonego powietrza emituje ścierający proszek wraz z wodą. Cząsteczki proszku, uderzając w powierzchnię szkliwa, ścierają uporczywy osad oraz eliminują przebarwienia, czego skutkiem jest natychmiastowa poprawa kolorytu zębów.

Piaskowania zębów nie zaleca się osobom, które borykają się z drobnymi problemami estetycznymi zębów. Podstawowym wskazaniem do wykonania zabiegu są nie przebarwienia, lecz obecność kłopotliwego osadu, którego nie da się usunąć inaczej niż przez interwencję dentystyczną. Przed wykonaniem piaskowania zębów upewnij się też, czy nie dotyczą cię żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, w tym celu najlepiej odbyć konsultację ze swoim dentystą.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Jeśli poszukujesz rozwiązania problemu, jak mieć śnieżnobiałe zęby w najkrótszym czasie, możesz skorzystać z metod wybielających dostępnych w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. To zdecydowanie najdroższy sposób na wybielanie zębów, jednak cechuje się najtrwalszym i najbardziej zauważalnym efektem.

Najpopularniejszym zabiegiem wybielania z zakresu stomatologii estetycznej, jaki możesz wykonać, jest pokrycie zębów nadtlenkiem wodoru oraz naświetlanie go lampą halogenową lub LED. Zabieg zapewnia wybielenie zębów nawet o kilka odcieni, oczywiście przy starannej dbałości o odpowiednią dietę i pielęgnację. Jego bezsprzeczną zaletą jest natychmiastowość efektu, jakiego nie uzyskamy, stosując paski wybielające czy nawet najlepszą pastę wybielającą.


Sposobów na zyskanie lśniących zębów w ekspresowym czasie jest wiele — dzięki rozwojowi medycyny przeszkody nie stanowią już predyspozycje genetyczne czy prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia. Pamiętajmy jednak, że podstawą estetycznego uzębienia jest przede wszystkim codzienna domowa pielęgnacja. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły