Data modyfikacji:

Straszne historie, czyli najlepsze horrory

Uwielbiasz się bać? Lubisz to uczucie, kiedy dostajesz gęsiej skórki? Dla takich właśnie ludzi jak ty przygotowaliśmy zestawienie najlepszych strasznych historii zarówno w formie pisanej, jak i filmowej.
Historia horrorów sięga daleko wstecz, do czasów, w których nasi pradziadowie opowiadali sobie straszne historie oparte na faktach przy ognisku, kiedy już zmrok zapadł i czas pracy zakończył się. Historie te ewoluowały przez lata i mało kto wierzy już w autentyczność horrorów, ale wciąż są w stanie napędzić nam one solidnego stracha. Poznajcie najciekawsze opowieści wszech czasów.

Filmy

Zacznijmy zatem od strasznych historii, które wydarzyły się na ekranach kin całego świata.

Koszmar z ulicy Wiązów – klasyczny horror z roku 1984 opowiada o bestialskim Freddym Kruegerze, który po swojej śmierci nie tylko straszy w snach, ale nadal jest niebezpieczny. Jest to jeden z najpopularniejszych do tej pory slasherów – filmów opartych na przemocy, w których ginie duża ilość osób.

Lśnienie – film oparty na książce Stephena Kinga, uznawanego za mistrza horrorów. Za reżyserię zabrał się genialny Stanley Kubrick i połączenie tych dwóch nazwisk zaowocowało jednym z najlepszych thirllerów psychologicznych jakie kiedykolwiek powstały. Poznajemy historię pewnej rodziny, która zamieszkuje w pustym hotelu, aby spędzić tam kilka miesięcy z dala od cywilizacji.

Blair Witch Project – to z kolei jeden z pierwszych popularniejszych filmów, który został nakręcony metodą „z ręki”, dzięki której wielu ludzi po wizycie w kinie myślało, że jest to straszna historia oparta na faktach, a wydarzenia miały miejsce naprawdę. W tym filmie grupa studentów udaje się do lasu, aby zbadać pewną mroczną historię.

Książki


Stephen King „To” – zestawienie książek rozpoczynamy od mistrza horroru. „To” jest opowieścią o morderczym klaunie, który terroryzuje małe miasteczko gdzieś w Stanach. W tym roku doczeka się kolejnej ekranizacji, dlatego nie możemy się doczekać!

Edgar Allan Poe - opowiadania – wierzcie lub nie, ale opowiadania Poe straszą nadal, po tylu latach, a jego wiersz o kruku dalej potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Jeżeli nie wierzycie, że straszne historie z XIX wieku nadal straszą, to sięgnijcie po zbiór opowiadań tego amerykańskiego poety.
Wendy Webb „Duchy przeszłości” – to z kolei propozycja dla tych, którzy uwielbiają historie o duchach. Mamy tutaj klasyczną opowieść ze śmiercią, porwaniem i śledztwem w roli głównej. Wraz z rozwojem fabuły pojawia się coraz więcej strasznych i nierealnych wątków. Zdecydowanie pozycja warta sprawdzenia.
Tekst: Jakub Spiryn
 dieta gaps

Dieta GAPS - zastosowanie, przeciwwskazania, zasady

2021-07-26
Dieta GAPS, czyli zespół psychologiczno-jelitowy, to sposób żywienia, którego grupa zwolenników wciąż rośnie. GAPS polecany jest w przypadku stwierdzonych zespołów psychologicznych, autyzmu czy depresji. Jej celem jest poprawa życia osoby dotkniętej konkretną przypadłością. Podstawowymi produktami w diecie GAPS jest rosół, kiszonki, warzywa oraz owoce.
regina brett ksiazki

Regina Brett. Książki motywacyjne dla każdego

2021-07-25
Przeżywasz kryzys w życiu osobistym, zmagasz się z chorobą, szukasz pracy lub czujesz, że przyszedł czas na ważne zmiany? Poznaj Reginę Brett – książki motywacyjne, które pisze, są pełne ciepła i mądrych słów, koją oraz pomagają znaleźć i mówić prawdę. Nie rozwiążą problemów, ale dają nadzieję, chęć do życia i wiarę we własne siły.
stare polskie bajki

Najlepsze stare polskie bajki dla dzieci

2021-07-25
Te bajki oglądał w dzieciństwie każdy nas. Kto nie pamięta przygód Bolka i Lolka, profesora Baltazara Gąbki czy zabawnego Koziołka Matołka? Wiele z tych postaci ma już ponad 50 lat! Stare bajki dla dzieci mają swój niepowtarzalny klimat i przywołują wiele miłych wspomnień. Są ponadczasowe, a dzieci nadal chętnie oglądają przygody bohaterów polskich bajek. Stare polskie bajki dla dzieci to źródło humoru, zabawy, ale też dobrych przykładów - dlatego nadal warto oglądać je ze swoimi dziećmi. Oto lista najlepszych polskich bajek dla dzieci.
urban fantasy

Najlepsze książki urban fantasy

2021-07-23
Czytelnicy bardzo często szukają książek wpisujących się w konkretny nurt danego gatunku literackiego, który uważają za atrakcyjny. Może się więc okazać, że miłośnicy fantasy nie będą zainteresowani takimi dziełami, jak „Władca Pierścieni” czy „Wiedźmin”, co jednoznacznie pokazuje, jak rozległy jest to gatunek. Jeśli nie kręcą was bitwy wielkich armii czy quasi-średniowieczny setting, to koniecznie powinniście zainteresować się powieściami urban fantasy, które znacząco wyłamują się z utartych schematów.