Data publikacji:

Straszne historie, czyli najlepsze horrory

Uwielbiasz się bać? Lubisz to uczucie, kiedy dostajesz gęsiej skórki? Dla takich właśnie ludzi jak ty przygotowaliśmy zestawienie najlepszych strasznych historii zarówno w formie pisanej, jak i filmowej.
Historia horrorów sięga daleko wstecz, do czasów, w których nasi pradziadowie opowiadali sobie straszne historie oparte na faktach przy ognisku, kiedy już zmrok zapadł i czas pracy zakończył się. Historie te ewoluowały przez lata i mało kto wierzy już w autentyczność horrorów, ale wciąż są w stanie napędzić nam one solidnego stracha. Poznajcie najciekawsze opowieści wszech czasów.

Filmy

Zacznijmy zatem od strasznych historii, które wydarzyły się na ekranach kin całego świata.

Koszmar z ulicy Wiązów – klasyczny horror z roku 1984 opowiada o bestialskim Freddym Kruegerze, który po swojej śmierci nie tylko straszy w snach, ale nadal jest niebezpieczny. Jest to jeden z najpopularniejszych do tej pory slasherów – filmów opartych na przemocy, w których ginie duża ilość osób.

Lśnienie – film oparty na książce Stephena Kinga, uznawanego za mistrza horrorów. Za reżyserię zabrał się genialny Stanley Kubrick i połączenie tych dwóch nazwisk zaowocowało jednym z najlepszych thirllerów psychologicznych jakie kiedykolwiek powstały. Poznajemy historię pewnej rodziny, która zamieszkuje w pustym hotelu, aby spędzić tam kilka miesięcy z dala od cywilizacji.

Blair Witch Project – to z kolei jeden z pierwszych popularniejszych filmów, który został nakręcony metodą „z ręki”, dzięki której wielu ludzi po wizycie w kinie myślało, że jest to straszna historia oparta na faktach, a wydarzenia miały miejsce naprawdę. W tym filmie grupa studentów udaje się do lasu, aby zbadać pewną mroczną historię.
Sprawdź także listę top 10 horrorów na pc.
(Blair Witch Project)

Książki


Stephen King „To” – zestawienie książek rozpoczynamy od mistrza horroru. „To” jest opowieścią o morderczym klaunie, który terroryzuje małe miasteczko gdzieś w Stanach. W tym roku doczeka się kolejnej ekranizacji, dlatego nie możemy się doczekać!

Edgar Allan Poe - opowiadania – wierzcie lub nie, ale opowiadania Poe straszą nadal, po tylu latach, a jego wiersz o kruku dalej potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Jeżeli nie wierzycie, że straszne historie z XIX wieku nadal straszą, to sięgnijcie po zbiór opowiadań tego amerykańskiego poety.
(Edgar Allan Poe)

Wendy Webb „Duchy przeszłości”
– to z kolei propozycja dla tych, którzy uwielbiają historie o duchach. Mamy tutaj klasyczną opowieść ze śmiercią, porwaniem i śledztwem w roli głównej. Wraz z rozwojem fabuły pojawia się coraz więcej strasznych i nierealnych wątków. Zdecydowanie pozycja warta sprawdzenia.
Tekst: Jakub Spiryn

Przeczytaj również