Za pomocą stroika mikrofonowego można nastroić każdy rodzaj gitary, w dowolnym stroju. Niemniej jednak ma on kilka ograniczeń. Główną wadą jest to, że wymaga on całkowitej ciszy, a wbudowany mikrofon jest naprawdę czuły. Jeżeli chcesz nastroić gitarę przy ognisku, na głośnej imprezie lub w trakcie koncertu, może się to okazać niemożliwe.
Montuje się go za pomocą klipsa na główce gitary, czyli części, w której znajdują się klucze do strojenia. Stroik na główkę gitary zbiera nie tylko dźwięki, ale i drgania strun, dzięki czemu działa nawet w głośnym pomieszczeniu.
Wystarczy podpiąć gitarę elektryczną, by precyzyjnie nastroić gitarę. Stroik ten jest niewrażliwy na inne dźwięki i świetnie nadaje się do strojenia w hałaśliwych warunkach. Wadą tego rodzaju stroika jest to, że aby nastroić gitarę, trzeba każdorazowo wypiąć kabel ze wzmacniacza.
Wyposażony jest w czytelny, podświetlany wyświetlacz, widoczny nawet w ciemnych warunkach. Stroik uruchamia się nogą, podobnie jak pozostałe kostki gitarowe.
Główną zaletą tunera podłogowego jest to, że nie wymaga on przepinania kabli. Jest wpięty na stałe, a więc można korygować strój gitary na bieżąco, nawet w trakcie grania utworu.
Tunery podłogowe są znacznie droższe od innych typów stroików, jednak ich konstrukcja jest na tyle wytrzymała, że posłużą przez wiele lat grania.
Aplikacja do strojenia gitary przyda się tylko w trakcie domowych treningów, gdy przebywasz w ciszy. Jeżeli zamierzasz występować na żywo lub wybierasz się na próby zespołu, warto sięgnąć po profesjonalny stroik do gitary.