Data modyfikacji:

Stroik do gitary: jaki wybrać?

Umiejętność nastrojenia gitary „na słuch” to podstawa. Warto jednak ułatwiać sobie życie, a jednym z pomocnych akcesoriów gitarzysty jest stroik gitarowy. Dzięki niemu nastroisz gitarę szybko i precyzyjnie, nawet w hałaśliwych warunkach. Jaki stroik do gitary wybrać? Porównujemy najpopularniejsze modele stroików dla początkujących.
stroik do gitary

Stroiki mikrofonowe

Do najprostszych i najtańszych stroików należą stroiki mikrofonowe. Zasada ich działania jest prosta: mikrofon rejestruje dźwięk, a stroik analizuje jego ton. Wyświetlacz elektronicznego stroika wskaże grany przez gitarę dźwięk, a wskazówka (lub kolorowe diody) podpowie, w którą stronę należy kręcić kluczami gitary.

Za pomocą stroika mikrofonowego można nastroić każdy rodzaj gitary, w dowolnym stroju. Niemniej jednak ma on kilka ograniczeń. Główną wadą jest to, że wymaga on całkowitej ciszy, a wbudowany mikrofon jest naprawdę czuły. Jeżeli chcesz nastroić gitarę przy ognisku, na głośnej imprezie lub w trakcie koncertu, może się to okazać niemożliwe. 

Stroiki na główkę gitary

Rozwiązaniem powyższego problemy jest stroik montowany na główkę gitary. Choć również najczęściej wyposażony jest w mikrofon, może działać przy okazji w inny sposób.

Montuje się go za pomocą klipsa na główce gitary, czyli części, w której znajdują się klucze do strojenia. Stroik na główkę gitary zbiera nie tylko dźwięki, ale i drgania strun, dzięki czemu działa nawet w głośnym pomieszczeniu.

Dodatkową zaletą jest to, że nie trzeba ustawiać go na półce czy trzymać w dłoni. Może znajdować się cały czas na główce gitary i w żaden sposób nie utrudni drgania. Umożliwi natomiast regularne sprawdzanie stroju i dostrajanie gitary np. w czasie wystąpienia. To popularny stroik do gitary klasycznej oraz akustycznej.

Stroiki do gitary elektrycznej

Gitara elektryczna, basowa czy elektroakustyczna daje dodatkową możliwość. Jest wyposażona w przetwornik elektryczny, a zatem można ją nastroić za pomocą kabla. Służy do tego stroik do gitary elektrycznej, który ma wbudowane gniazdo na kabel gitarowy.

Wystarczy podpiąć gitarę elektryczną, by precyzyjnie nastroić gitarę. Stroik ten jest niewrażliwy na inne dźwięki i świetnie nadaje się do strojenia w hałaśliwych warunkach. Wadą tego rodzaju stroika jest to, że aby nastroić gitarę, trzeba każdorazowo wypiąć kabel ze wzmacniacza.

Tunery podłogowe do gitary elektrycznej

Najwygodniejszym stroikiem, idealnym do użytku w trakcie koncertu lub prób z zespołem, jest tuner podłogowy. Montuje się go w pedalboardzie wraz z innymi efektami gitarowymi.

Wyposażony jest w czytelny, podświetlany wyświetlacz, widoczny nawet w ciemnych warunkach. Stroik uruchamia się nogą, podobnie jak pozostałe kostki gitarowe.

Główną zaletą tunera podłogowego jest to, że nie wymaga on przepinania kabli. Jest wpięty na stałe, a więc można korygować strój gitary na bieżąco, nawet w trakcie grania utworu.

Tunery podłogowe są znacznie droższe od innych typów stroików, jednak ich konstrukcja jest na tyle wytrzymała, że posłużą przez wiele lat grania.

Aplikacje do strojenia gitary

Chcesz szybko nastroić gitarę, a nie masz pod ręką stroika? Wystarczy zwykły smartfon. Pobierając aplikację do strojenia gitary, zyskujesz stroik mikrofonowy absolutnie za darmo. Niestety, wraz z jego wadami.

Aplikacja do strojenia gitary przyda się tylko w trakcie domowych treningów, gdy przebywasz w ciszy. Jeżeli zamierzasz występować na żywo lub wybierasz się na próby zespołu, warto sięgnąć po profesjonalny stroik do gitary.

Autor: Szymon Sonik