Data modyfikacji:

Sumliński. Książki historyczne i polityczne

Czasami prawdziwe historie potrafią być o wiele bardziej przejmujące i przerażające od beletrystyki. Wojciech Sumliński w swoich książkach w odważny, a zarazem celny sposób relacjonują sytuację polityczną (i nie tylko) w Polsce. Jeśli chcecie dowiedzieć się o tajnych operacjach służb specjalnych PRL-u, przeczytać akta świadka koronnego znanego jako Masa czy dowiedzieć się istotnych rzeczy o najważniejszych politykach kraju, to koniecznie zapoznajcie się z książkami Sumlińskiego.

sumliński książki

Sumliński: książki o polskiej polityce

Książki historyczne czy polityczne potrafią wciągać niczym najlepsza beletrystyka. Książki Wojciecha Sumlińskiego poruszają ważne wydarzenia polskiej sceny politycznej. Po które pozycje warto sięgnąć?

  1. Cykl „Sprawa zabójstwa ks. Popiełuszki”
  2. Cykl „Masa”
  3. Cykl „Niebezpieczne związki”
  4. Cykl „Niepokonani”

Cykl „Sprawa zabójstwa ks. Popiełuszki”

Jerzy Popiełuszko był polskim duchownym rzymskokatolickim, który aktywnie walczył o prawa człowieka w czasach PRL. Jako że ówczesna władza nie mogła pozwolić sobie na zbyt głośne wykrzykiwanie prawdy, to niestety na księdza został wydany wyrok. Sprawa jego morderstwa przez lata owiana była aurą tajemniczości, którą postanowił zbadać Sumliński w swoich książkach.

W tym celu przeprowadził własne śledztwo, co zaowocowało trzema obszernymi książkami poświęconymi zabójstwu Popiełuszki – „Kto naprawdę Go zabił?”, „Teresa, Trawa, Robot” oraz „Lobotomia 3.0”. Autor w swoich publikacjach zaprezentował wcześniej nieznane ustalenia pozwalające spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.

Cykl „Masa”

Jarosław Sokołowski w latach dziewięćdziesiątych zajmował wysoką pozycję w szeregach gangu pruszkowskiego. Pod koniec 1999 roku został zatrzymany przez policję, a pół roku później przyjął ofertę zostania świadkiem koronnym.

Od tamtej pory Masa podzielił się wieloma szczegółami dotyczącymi świata przestępczego w Polsce, który wykraczał poza blokowiska i dotykał nawet czołowych polityków oraz biznesmenów RP.

Wojciech Sumliński w książce „Czego nie powie Masa o polskiej mafii” zawarł swoją rozmowę z tytułowym przestępcą. Po trzech latach do sprzedaży trafiła kolejna publikacja zatytułowana „To tylko Mafia”, nad którą pracował również główny bohater, czyli Jarosław Sokołowski. Najważniejszy polski świadek koronny po raz kolejny nie omieszkał podzielić się nieprawdopodobnymi historiami, o jakich dotychczas można było czytać wyłącznie w kryminałach lub thrillerach politycznych.

Przeczytaj także: Piotr Kościelny - książki. Kolejność czytania

Cykl „Niebezpieczne związki”

Stworzony przez Sumlińskiego cykl książek „Niebezpieczne związki” skupia się na konkretnych bohaterach dobrze znanych wszystkim Polakom. Dziennikarz śledczy opublikował na łamach swoich publikacji wiele niewygodnych faktów, które jak zapewnia, są w pełni potwierdzone przez wiarygodne źródła.

Seria Sumlińskiego składa się z książek o Donaldzie Tusku, Bronisławie Komorowskim, Andrzeju Lepperze oraz Sławomirze Peteleckim. W przypadku Tuska autor przedstawia powiązania polityka z niemieckim wywiadem, służbami specjalnymi oraz mafijnym półświatkiem. Podobne wątki pojawiają się w książce poświęconej byłemu prezydentowi Polski.

„Niebezpieczne związki Andrzeja Leppera” próbują natomiast odpowiedzieć na pytanie „Kto naprawdę go zabił?”. Dziennikarz powątpienia w samobójstwo polityka, dlatego postanowił odkryć, jak było naprawdę. Podobny wątek przewija się w publikacji o Peteleckim – w tym przypadku Sumliński także nie wierzy w samobójstwo pierwszego dowódcy jednostki GROM.

Cykl „Niepokonani”

W „Rozprawie o zabijaniu i zmartwychwstaniu” Wojciech Sumliński połączył siły z majorem ABW i dwoma policjantami CBŚ, żeby ustalić fakty o układzie gdańskim i innych szokujących faktach ze świata polityki i show-biznesu.

„Powrót do Jedwabnego” to z kolei poruszający reportaż odsłaniający tajne akta dotyczące relacji polsko-żydowskiej sięgającej czasów pogromu w Jedwabnem. To właśnie wtedy grupa czterdziestu Polaków zamordowała kilkuset Żydów. Sumliński w książce pokazuje, jak pewne organizacje próbowały zarobić po latach na tej tragedii, a całość kręci się wokół wielomilionowych roszczeń.

W pozycji „Ksiądz. Historia zawierzenia silniejszego niż nienawiść i śmierć” głównym bohaterem jest ks. Stanisław Małkowski. Mężczyzna pomimo prześladowań przez władzę III RP nie zrezygnował z odprawiania Mszy Świętej ani z wygłaszania niewygodnych dla rządu poglądów.

„Komisarz. Pomiędzy niebem a piekłem” pozwala przyjrzeć się bliżej sylwetce komisarza Jacka Wrony, który chciał być księdzem, a został oficerem Centralnego Biura Śledczego. Wojciech Sumliński w swojej książce opowiedział m.in. o brutalnym świecie mafii rosyjskiej, włoskiej i polskiej, z jaką główny bohater książki miał do czynienia.

Kim jest Wojciech Sumliński?

Wojciech Sumliński urodził się 15 kwietnia 1969 roku. Dziennikarz śledczy wychował się w Warszawie, lecz po latach przeprowadził się na Podlasie, skąd pochodzi jego żona. Z wykształcenia jest magistrem psychologii – ukończył Akademię Teologii Katolickiej, obecnie funkcjonującą pod nazwą Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przez wiele lat pracował jako psycholog (m.in. w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Dziekanowie lub warszawskim Przedszkolu Integracyjnym), a jego kariera dziennikarska zaczęła się klarować w 1995 roku, kiedy został zatrudniony przez redakcję „Słowa Podlasia”. Następnie pisał dla „Życia”, „Gazety Polskiej”, „Życia Warszawy”, „Wprost” a także w latach 2005-2008 współpracował z Telewizją Polską.

W 2008 roku Wojciech Sumliński został aresztowany pod zarzutem oferowania oficerowi WSI pozytywnej weryfikacji w zamian za pieniądze. Dzień później próbował podciąć sobie żyły, a psychiatrzy stwierdzili, że nie może zostać osadzony w więzieniu. Po kilku latach sąd wydał wyrok uniewinniający, ponieważ okazało się, że Sumliński był ofiarą prowokacji oficerów WSI – jeden z nich dostał cztery lata więzienia.

Zdjęcie: Envato Elements