Data publikacji:

Szezlong – trochę fotel, a trochę kanapa

Kanapa czy fotel? Szezlong, mebel o nieco onieśmielającej nazwie, ma francuskie korzenie (chaise longue to po francusku „długie krzesło”), pałacowe tradycje oraz długą historię sięgającą XVII wieku. Przez lata zapomniany ostatnio stał się niezwykle modny.

szezlong

Szezlong – co to jest?

Można go zobaczyć, przeglądając zdjęcia w czasopismach wnętrzarskich. Trafił do poczekalni w luksusowych placówkach, które dbają o to, by być na czasie. Może znaleźć też swoje miejsce w salonie państwa Kowalskich. To dlatego, że szezlong ma wiele zalet.

Pierwszą i podstawową jest jego wygoda. Szezlong zapewnia ergonomiczną, półleżącą pozycję ciała. Taka leżanka daje podparcie wszystkich odcinków kręgosłupa oraz nóg na całej ich długości. Dzięki temu nadaje się do wypoczynku przy książce, muzyce, filiżance herbaty czy kieliszku czegoś mocniejszego.

Do jakich wnętrz pasuje szezlong?

Jeśli zdecydujemy się na szezlong o oryginalnych kształtach, czy to w wersji klasycznej – pikowanej, z wygiętymi nóżkami i rzeźbionym oparciem, czy też w wersji nowoczesnej o futurystycznych kształtach, konieczne jest obszerne wnętrze, które pozwoli wyeksponować jego urodę.

Ważne, aby nie zasłaniać go innymi meblami. W końcu szezlong to supermodny gadżet i jeśli go mamy, to warto się nim pochwalić. Obok przyda się tylko stojąca lampa do czytania i mały stoliczek kawowy – w ten sposób stworzymy doskonały, królewski wręcz kącik do wypoczynku.

Nie ma co liczyć jednak na to, że szezlong pomieści całą rodzinę tak jak kanapa. Nie bez powodu był i jest to symbol luksusu. Ponieważ jest to mebel dla jednej osoby, coś więcej niż fotel do kącika czytelniczego, ale jednak coś mniej niż sofa.

Szezlong tradycyjny czy nowoczesny?

Przestrzeń to właściwie jedyny warunek, jaki trzeba spełnić, chcąc mieć w domu wolnostojący szezlong. Można go postawić na środku pokoju, w kącie albo pod ścianą, tu nie ma reguł.

Także styl, jaki wybierzemy, zależy od naszych upodobań i umeblowania pomieszczenia. Można stworzyć całość w stylu barokowym albo postawić jeden tradycyjny szezlong we współczesnym skandynawskim wnętrzu. Podobnie z szezlongiem ultranowoczesnym – odpowiednio dobrany będzie stanowił ozdobę wnętrza w każdym stylu.

Szezlong rozkładany

Pamiętajmy jednak, że szezlong może być też całkiem praktyczny. Rozkładany szezlong łączy w sobie dwie funkcje – w ciągu dnia może służyć jako fotel czy leżanka, na noc można go rozłożyć i uzyskać miejsce do spania, zwykle dla jednej osoby.

Taki szezlong z funkcją spania może okazać się przydatnym meblem w salonie, w którym od czasu do czasu trzeba położyć gościa, który za bardzo się zasiedział.

Przeczytaj także: Pomysł na aranżację salonu

Są też inne wersje rozkładanych szezlongów, np. takie, w których można z jednego mebla zrobić błyskawicznie osobny fotel i osobny podnóżek.

Kanapa szezlong

Kilkuosobowa sofa połączona z szezlongiem to rozwiązanie najbardziej dostosowane do współczesnych mieszkań. Wielu z nas ją ma, nawet nie wiedząc o tym, że jeden z końców sofy można nazwać szezlongiem. Chodzi o ten, który jest wydłużony tak, by można było się na nim wygodnie wyciągnąć.

To jest zwykle to miejsce na kanapie, o które walczy cała rodzina. Taką kanapę-szezlong można rozłożyć, by stworzyć dwuosobowe miejsce do spania, a pod szezlongiem znajduje się pojemnik na pościel.

Szezlong do przedpokoju

Nazwa szezlong może być w tym przypadku nieco myląca. Szezlong do przedpokoju nie ma funkcji wypoczynkowej, to raczej stylizowana ławeczka do ubierania butów.

Jeżeli metraż przedpokoju pozwala na ustawienie ławeczki, warto się zastanowić. Może to właśnie szezlong będzie stanowił idealne uzupełnienie tego miejsca?

Autorka: Katarzyna Wachowiak