Data publikacji:

Szybkie i ciche sprzątanie

Sprzątanie nie jest zbyt lubianą, lecz za to konieczną w każdym domu czynnością. Dzięki odpowiednim urządzeniom możemy jednak znacznie ułatwić i przyspieszyć robienie domowych porządków, unikając przy tym zbyt dużego hałasu. Sprawdźmy, jak cicho i szybko sprzątać.
Badanie przeprowadzone przez firmę analityczną ICAN Research pokazuje, że sprzątanie, zaraz po prasowaniu, jest najbardziej nielubianą przez Polaków czynnością, jaką wykonują w domu. Jednak zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia i urządzenia możne znacznie ułatwić utrzymanie czystości bez konieczności poświęcania na to dużej ilości czasu lub wykonywania znacznego wysiłku. Jedną z podstawowych czynności w sprzątaniu jest odkurzanie. Dlatego w naszym poradniku sprawdzamy, jaki odkurzacz kupić i na jakie jego parametry zwracać uwagę (przy okazji przedstawimy krótki ranking odkurzaczy i przekonamy się, dlaczego tak popularny jest odkurzacz Zelmer Odyssey). Sprawdzimy też, do czego służy mop parowy i czy warto się w niego wyposażyć oraz zastanowimy się, jakie jeszcze inne maszyny czyszczące mogą być przydatne w domowych porządkach.

Jaki odkurzacz kupić?

Zanim przejdziemy do naszego rankingu odkurzaczy i poznamy modele godne uwagi warto poświęcić kilka zdań temu, jakiego rodzaju odkurzacz kupić i na jakie parametry warto zwracać uwagę. Oczywiście punktem wyjścia jest tutaj określenie własnych potrzeb, czyli głównie tego, jakiego rodzaju powierzchnie będą odkurzane i czy są one duże.

Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj urządzenia. Do wyboru mamy odkurzacze workowe i bezworkowe, z filtrem wodnym oraz piorące. Te pierwsze są z reguły tańsze w zakupie, lecz droższe w eksploatacji (konieczność kupowania worków), moc ssania takich odkurzaczy zmniejsza się w miarę zapełniania się worka. Odkurzacze bezworkowe nie wymagają kupowania worków, lecz trzeba czyścić pojemnik, są lepsze dla alergików, często mają większe rozmiary. Odkurzacze z filtrem wodnym nie tylko dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, lecz także lepiej zatrzymują kurz, a zatem na takie modele powinny stawiać alergicy. Odkurzacze piorące to zaś dobre rozwiązanie dla tych osób, które chcą dodatkowo prać dywany czy tapicerkę.

Gdy już wiadomo, jakiego rodzaju odkurzacz kupić, należy teraz zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim moc silnika — większa przyda się w przypadku dużych powierzchni do odkurzania, istotna jest też moc ssania (najlepiej jeśli można ją regulować). Odkurzacz powinien mieć także dobre filtry, które zatrzymają kurz i roztocze. Warto też zwrócić uwagę na długość kabla, głośność odkurzacza i jego wagę. Należy dobierać model pod kątem jego wyposażenia w odpowiednie końcówki i ssawki. Teraz nadszedł czas na nasz krótki ranking odkurzaczy godnych polecenia.

Ranking odkurzaczy

Oto nasz ranking odkurzaczy, na jakie warto zwrócić uwagę, jeśli poszukujemy niezawodnej maszyny czyszczącej do naszego domu:

  1. Odkurzacz Zelmer Odyssey ZVC305ST (w dalszej części artykułu przygotowaliśmy szczegółową charakterystykę tego modelu).
  2. Odkurzacz Amica Bagio VM 3021 — model bezrowkowy, moc silnika — 1600 W, moc ssania — 240 W, filtr wylotowy HEPA12, miękkie koła (nie rysują parkietu, nie hałasują), w zestawie znajdują się ssawki do tapicerki i szczotka do parkietu oraz do odkurzania książek, zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  3. Odkurzacz Zelmer Jupiter ZVC425HT — model workowy, moc silnika — 1000 W, zawiera filtr antyalergiczny i filtr HEPA13, specjalną szczotkę do twardych powierzchni i do parkietu oraz małą końcówkę do tapicerki oraz do odkurzania książek, możliwość podłączenia turboszczotki.
  4. Odkurzacz Zelmer Aquawelt ZVC752ST (919.0 ST) — model piorący, moc silnika — 1600 W, wielofunkcyjny, odkurzanie na mokro i na sucho, pierze dywany i tapicerkę, ma podwójny system filtracji, zmywalny filtr HEPA, duży wybór szczotek w zestawie.
  5. Odkurzacz Amica VM 1041 — workowy, moc silnika — 1400 W, moc ssania — 220 W, zabezpieczenie przed odkurzaniem bez worka, sygnalizacja pełnego worka, ssawka do tapicerki, szczotka do książek.
Przyjrzyjmy się teraz nieco bliżej liderowi naszego rankingu odkurzaczy, czyli odkurzaczowi Zelmer Odyssey ZVC305ST. Sprawdźmy, jakie funkcje i wyposażenie zawiera oraz dlaczego warto go kupić.

Odkurzacz Zelmer Odyssey ZVC305ST — krótka charakterystyka

Dlaczego odkurzacz Zelmer Odyssey ZVC305ST od dłuższego czasu cieszy się bardzo dużą popularnością wśród klientów? Przede wszystkim jest bardzo poręczny. Mała kompaktowa obudowa nie tylko kryje w sobie dołączone do zestawu różne końcówki, lecz przede wszystkim nie zajmuje dużo miejsca w mieszkaniu. To sprawia, że odkurzacz łatwo przechowywać. Dodatkowo niska waga odkurzacza Zelmer Odyssey ZVC305ST (tylko 4,3 kg) sprawia, że jest wygodny w przenoszeniu. To model przeznaczony głównie do średnich i małych powierzchni (moc silnika 950 W), lecz za to zużywa mało prądu i jest skuteczny w usuwaniu zabrudzeń. Zastanawiając się, jaki odkurzacz kupić, warto zwrócić uwagę na ten model Zelmera take ze względu na jego wyposażenie — ma w zestawie turboszczotkę, która doskonale usuwa wszelką sierść i włosy oraz inne zanieczyszczenia, a do tego odkurzacz wyposażony został w filtr HEPA13. Należy również dodać, że model ten zdobył liczne nagrody, jak tytuł „Dobry Produkt” czy „Laur Konsumenta”. Jeśli jednak ktoś szuka dodatkowych urządzeń do sprzątania, powinien zainteresować się mopami parowymi. Warto poświęcić im nieco uwagi.

Do czego przydaje się mop parowy?

Produkt nazywany mopem parowym to nic innego, jak urządzenie mające grzałkę podgrzewającą wodę oraz pompkę, które podłącza się do prądu. Z wyglądu przypomina zwykły mop, ale bardzo skutecznie ułatwia sprzątanie. To właśnie podgrzewanie wody wytwarza parę. Do użytku domowego wystarczy mop z płaską końcówką.

Za pomocą mopa parowego można czyścić podłogi z płytek, a także ściany, fugi, powierzchnie szklane i okna, tapicerkę w samochodzie, meble tapicerowane. Przy użyciu takiego mopa można też skutecznie usuwać plamy z dywanów. Sprawdźmy na koniec, jaki jeszcze rodzaj maszyn czyszczących warto mieć w domu.

Maszyny czyszczące w naszym domu

Rynek związany z urządzeniami do sprzątania pełen jest różnych maszyn czyszczących, które mogą też przydać się w domowych porządkach, nawet jeśli będą używane tylko od czasu do czasu. Przede wszystkim można tu wymienić odkurzacze parowe, które działają podobnie jak wspomniane wcześniej mopy, lecz mają o wiele lepsze parametry i szersze zastosowanie. Za ich pomocą możemy sprzątać w domu oraz na zewnątrz (np. na tarasie). W przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń idealnie sprawdzają się wytwornice pary. Można ich używać dosłownie wszędzie i czyścić nimi każdą powierzchnię, łącznie z sanitariatami. W przypadku bardzo dużych powierzchni w domu warto też rozważyć zakup elektrycznej froterki lub napędzanej bateriami szczotki. Do mycia okien i powierzchni szklanych najlepiej używać specjalnych elektrycznych urządzeń, które są poręczne i nie pozostawiają smug.
Zaopatrzenie się w odpowiedniej jakości urządzenia do sprzątania może znacznie ułatwić i usprawnić nielubianą, a konieczną czynność. Warto jednak oprócz odkurzaczy zastanowić się nad zakupem dodatkowych maszyn czyszczących, szczególnie gdy mamy duży dom. Wtedy nie tylko przyjdzie nam czyścić wnętrze, lecz nierzadko także najbliższą okolicę budynku.

Podobne artykuły