Data modyfikacji:

Tablety graficzne z wyświetlaczem — wady i zalety

Do tej pory tablet graficzny nie miał tak rozwiniętej funkcjonalności pod względem ekranu jak tradycyjny tablet, który zastępował niekiedy laptopa. Obecnie wiodący producenci postanowili zaoferować coś znacznie więcej niż tylko surowy sprzęt do pracy dla grafików. Chcieli im dostarczyć narzędzie doskonałe, czułe, dokładne, a także designerskie. W końcu zawód zobowiązuje do posiadania estetycznych gadżetów. Zobacz zatem zupełną nowość, jaką jest tablet graficzny z wyświetlaczem!
Nieraz mówi się o tym, że tablet dla grafików musi być niezwykle czuły, a także dokładny. Naturalnie na rynku znajdą się liczne sprzęty, które są w stanie zaoferować dokładnie te same funkcjonalności oraz wymagania techniczne.

Dlatego producenci nie proponują niczego wyróżniającego się, produktu który jest tak doskonały, tak dobry, że każdy chce zmienić swój stary tablet graficzny na nowy!

Na szczęście dla osób, które podążają za nowoczesnością, powstał tablet graficzny Wacom, który być może zrewolucjonizuje zarówno rynek, jak i samą pracę grafików. Jednak tak jak w przypadku wprowadzania innowacyjnych zamienników — ma on wady i zalety.

Zamiast tworzyć standardową listę, postanowiliśmy przygotować ją na podstawie recenzji Wacom Cintiq 13HD. Zanim przejdziemy do konkretów, sprawdźmy, czym różni się tablet graficzny z wyświetlaczem od tradycyjnego z powierzchnią roboczą?

Pojedynek tabletów dla grafików

Do tej pory graficy wybierali tablety z powierzchnią roboczą, na której operowali rysikiem lub niekiedy ręką.

Wysoka czułość nacisku, wykrywanie kątów nachylenia, a także liczne klawisze dodatkowe pozwalały na sprawną i dokładną pracę specjalistów. Na rynku pojawiły się co prawda liczne tablety, jednak najpopularniejsze oferowane są przez trzech producentów — Wacom, Genius oraz Staedtler.

Wymiary poszczególnych modeli także się różniły i były przede wszystkim dostosowane do indywidualnych wymagań samych grafików. Przykładowo, tablet graficzny

A4 nadawał się dla początkujących użytkowników, którzy oczekiwali wysokiej rozdzielczości, aby uczyć się nowej techniki i doskonalić swoje umiejętności.

A5 są mobilnymi i najbardziej uniwersalnymi (a tym samym najczęściej produkowanymi i kupowanymi) tabletami graficznymi.

Natomiast najmniejsze i najprzyjemniejsze A6 zarezerwowane są dla specjalistów z branży, ilustratorów, którzy tworzą rysunki od podstaw własną ręką. Mała powierzchnia i dokładność. Dla wielu jest to temat nie do przebrnięcia.

Wydawać by się mogło, że tablety graficzne będą z sobą konkurować wyłącznie pod względem czułości, wykrywania kątów nachylenia, dodatkowych opcji.

Ekran zawsze pozostanie taki sam jako, podkładka pod rysik. Jednak wprowadzenie tabletu graficznego z wyświetlaczem, który prawdę mówiąc, nie różni się od tego, jaki ma tradycyjny tablet, spowodowało mały zamęt, a także zainteresowanie tym sprzętem.

Wiodący na rynku producent, który dodaje do swojej oferty najwięcej modeli wszelkich tabletów, Wacom, na pewno zaskoczył... ale czy pozytywnie? Zobaczcie sami!

Tablet graficzny Wacom

W sieci pojawienie się na rynku modelu Wacom Cintiq 13HD odbiło się głośnym echem. Zarówno czołowi blogerzy, jak i znawcy sprzętów otrzymali pierwsze modele do testów i wykonania recenzji.

Jak można się spodziewać, opinie były i pozytywne, i negatywne z różnych powodów. Jedni cenili sobie innowacyjność i wygodę, inni krytykowali wysoką cenę czy zbyt dużą liczbę kabli do obsługi sprzętu. Ale zanim będziemy wymieniać wady i zalety, może przejdźmy do samego sprzętu.

Tablet graficzny Wacom Cintiq 13HD wyróżnia się na tle innych, które są przeznaczone do pracy dla grafików, z kilku powodów.

Przede wszystkim jest znacznie większych rozmiarów oraz sama jego waga jest zdecydowanie większa, odczuwalna dla naszych dłoni. Ale są to zaledwie drobiazgi, które mogą przemawiać na korzyść lub wręcz przeciwnie.

Największą nowością jest wyświetlacz, taki jak w tradycyjnych tabletach, ale w HD do oglądania i pracy. Czy może to dobrze działać? Tutaj czeka nas zaskoczenie. Nie jest to roboczy sprzęt łączący się z programem, w którym będziemy operować rysikiem.

Podłączając się do komputera (kilkoma kablami), otrzymujemy… drugi wyświetlacz, który automatycznie wykrywa system Windows. Dlatego możemy wybrać wszystkie opcje, jakie kryje w sobie system operacyjny projektora, dodatkowego pulpitu, czy też rozszerzyć cały obraz. Tym samym program graficzny uruchomimy na samym tablecie, a komputer będzie tylko bazą do zapisywania gotowych plików proste? Ale to nie wszystko!

Wacom wprowadził wcześniej niejeden tablet graficzny choćby Intuosa Pro, który cieszył się bardzo dobrą opinią (wręcz najlepszą!) i osiągał doskonałe wyniki sprzedaży.

Użytkownicy korzystający ze sprzętu tego producenta uważali, że nie może on już niczym zaskoczyć po Wacom Cintiq 13HD widać, jak bardzo się mylili! Nie tylko wysoka rozdzielczość ekranu i sam wyświetlacz są tutaj atutami, producent nie oszczędzał także na dodatkach oraz parametrach.

W cenie 3459 złotych, jaką pokazują porównywarki tabletów, otrzymuje się ekran 13,3 cala do pracy za pomocą specjalnego długopisu z wymiennymi rysikami. Jest on zapakowany w eleganckie etui, które przyciąga spojrzenia, a także zabezpiecza sam sprzęt.

Wacom Cintiq 13HD — tablet graficzny z wyświetlaczem

Już sam wyświetlacz mógłby być najlepszą reklamą Wacom Cintiq 13HD, jednak to nie wszystko! Co prawda jest on na pewno dużą zmianą na rynku, ponieważ od momentu wprowadzenia tabletów graficznych z wyświetlaczem jego powierzchnia nie jest wyłącznie podkładką roboczą, lecz narzędziem, w którym możemy chociażby korzystać z maski, dokonywać różnego typu korekty czy rysować długopisem z możliwością wymieniania rysików. Mało? Jest tego więcej.

Wysoka czułość 2048 poziomów nacisku, aż 60 poziomów nachylenia takie parametry robią wrażenie na doświadczonych grafikach!

Jest to nieporównywalna jakość, dobra zmiana. Sam ekran w jakości HD gwarantuje rewelacyjną ostrość, a więc projekty, które realizuje się w Photoshopie czy Illustratorze będą jeszcze lepiej widoczne dla czujnego oka specjalisty.

Tablet graficzny Wacom ma zastosowany panel a-Si Active Matrix TFT LCD wykonany w technologii IPS, który robi wrażenie.

Rozpisujemy się tyle o zaletach, ale czy istnieją wady tabletów graficznych Wacom? Naturalnie kilka się znajdzie. Dla wielu użytkowników plątanina kabli stanowi duży problem. Mamy bowiem kabel z końcówką HDMI, który przekazuje obraz, USB pozycję rysika.

Nie możemy też zapominać o zasilaniu. Każdy tablet z wyświetlaczem będzie mieć taki właśnie zestaw. Ponadto kable te są grube, aby sprzęt działał sprawnie i szybko.

Przeszkodą może okazać się też wygórowana zdaniem niektórych cena. Dobrej jakości tradycyjny tablet zakupimy za połowę stawki, tablety graficzne nawet za 1/3 sumy.

Ale żaden z nich nie ma wyświetlacza, który będzie stanowić powierzchnię roboczą, i to tak szybko działającą. Warto też zauważyć, że w Wacom Cintiq 13HD operujemy na ekranie wyłącznie rysikiem.

Inne tablety graficzne można dodatkowo nawigować ręką, w tym modelu wyeliminowano taką funkcjonalność i kilku ekspertów w dziedzinie grafiki uznało to za duży problem. Ale czy aż tak wielki, by nie skusić się na tak doskonały sprzęt?