Tanie przewijaki — jaki najlepszy wybrać?

Opieka nad maluszkiem bywa bardzo wyczerpująca i zwykle wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Jedną z najczęstszych czynności pielęgnacyjnych, jakie wykonujemy, troszcząc się o naszego noworodka, jest przewijanie. Właśnie dlatego warto maksymalnie ułatwić sobie ten zabieg. Możemy to osiągnąć przez wybór odpowiedniego przewijaka. Przed dokonaniem zakupu tego sprzętu wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jaki powinien być dobry przewijak dla dziecka. Jeśli ty także zadajesz sobie to pytanie, zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym pokażemy ci różne rodzaje przewijaków.

Odpowiedni przewijak powinien przede wszystkim zapewnić jak największy komfort rodzicowi oraz bezpieczeństwo dziecku. Na rynku akcesoriów dziecięcych można znaleźć mnóstwo różnych modeli przewijaków.

Wybierając ten najlepszy, należy przede wszystkim ocenić go pod kątem jakości materiałów, z jakich został wykonany. Powinny one być z jednej strony przyjazne dla skóry naszej pociechy, a z drugiej umożliwiać nam łatwe czyszczenie.

Najlepiej jeśli wybierzesz przewijak o takiej wysokości, aby była ona dostosowana do twojego wzrostu. Dzięki temu unikniesz bólu pleców wynikającego z konieczności zbyt głębokiego pochylania się podczas przewijania swojej pociechy. Dobrą opcją w tym przypadku może być taki przewijak dla dziecka, który ma możliwość regulacji wysokości.

Przewijak na łóżeczko

Przewijaki tego typu najlepiej sprawdzają się w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji niewiele miejsca, które możemy przeznaczyć na aranżację kącika do przewijania. Ich kolejnym niewątpliwym atutem jest przede wszystkim cena.

Niemal każdy przewijak na łóżeczko to specjalna nakładką wykonana ze sztywnego tworzywa, na przykład z drewna pokrytego kolorową folią lub hypoalergiczną ceratką. Na wiele modeli tego typu przewijaków można nałożyć specjalne miękkie prześcieradło, które zapewni większy komfort naszemu dzidziusiowi.

Producenci tego typu przewijaków dostosowują ich wymiary do rozmiarów większości łóżeczek dziecięcych dostępnych na rynku. Możemy kupić przewijaki na łóżeczka o szerokości 60 i 70 cm.

Bezpieczny przewijak na łóżeczko musi być wyposażony w specjalne mocowanie bądź też nóżki, co zapewnia mu odpowiednią stabilność i daje nam pewność, że nie spadnie on z łóżeczka podczas przewijania naszego bobasa. Konieczny jest też odpowiedni kształt.

Przewijak na łóżeczko powinien być uformowany w taki sposób, aby miał nieco wyższe boki. Takie rozwiązanie zapewnia dziecku całkowite bezpieczeństwo i chroni je przed ryzykiem spadnięcia z przewijaka.

Z racji swoich rozmiarów przewijak nakładany na łóżeczko sprawdzi się w pierwszym roku życia dziecka. Po upływie tego czasu, kiedy nasz maluch już podrośnie, będziemy potrzebowali sprzętu o większych rozmiarach.

Często jednak bywa tak, że rodzice większych maluchów przestają korzystać z przewijaków.

Kiedy warto kupić przewijak na łóżeczko?

Tego typu przewijak dla dziecka będzie najlepszym wyborem w sytuacji, kiedy mamy niewielkie mieszkanie, w którym może brakować nam miejsca na większe przewijaki. Możemy zdecydować się na niego również wtedy, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, niepozwalającym nam na zakup droższych modeli. Jest to także bardzo dobra opcja w przypadku, gdy zakładamy, że będziemy z niego korzystać podczas przewijania dziecka do 12 miesiąca życia.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli przewijak z wanienką

Ten typ przewijaka jest niezwykle użytecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Decydując się na jego zakup, zyskujemy mebel typu dwa w jednym. Za jednym zamachem kupujemy przewijak dla dziecka i wanienkę.

Przewijak z wanienką zapewnia przede wszystkim ogromny komfort. Kupując go, możemy nie tylko zaoszczędzić sporo miejsca, lecz także znacznie ułatwić sobie kąpanie i przewijanie naszego maluszka.

Tego typu przewijak dla dziecka ma zwykle postać niewielkiej komody bądź też stelażu z zamontowanymi pod spodem użytecznymi półkami. Na górze mebla znajduje się przewijak, a tuż pod nim ukryta jest wanienka.

W zależności od modelu może ona być wysuwana bądź też dostęp do niej może wymagać zdjęcia przewijaka z góry. Zdecydowanie wygodniejszy będzie przewijak z wanienką, która ma możliwość wysuwania.

Kupując przewijak tego typu, możemy nie tylko rozwiązać problem braku miejsca na przechowywanie wanienki dziecięcej, lecz także zyskać odpowiedni mebel do przechowywania różnych kosmetyków niemowlęcych, takich jak kremy, oliwki czy różnego rodzaju zasypki. W czasie przewijania czy kąpania maluszka możemy mieć je zawsze pod ręką.

Kiedy przewijak z wanienką sprawdzi się najlepiej?

Z takiego przewijaka najbardziej zadowoleni będą ci rodzice, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w łazience i nie mieliby gdzie trzymać zwykłej wanienki. Przewijak z wanienką można z powodzeniem postawić w pokoju dziecka, gdzie doskonale zastąpi on tradycyjną komodę z przewijakiem.

Wprawdzie tego typu meble są nieco droższe niż zwykłe przewijaki nakładane na łóżeczko, jednak podczas ich zakupu zyskujemy od razu dwa akcesoria niezbędne przy opiece nad niemowlęciem.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu przewijaka?

Pierwszą, bardzo ważną informacją, jaką powinniśmy sprawdzić, kupując przewijak dla dziecka, jest jego maksymalne obciążenie. Pozwoli nam to dowiedzieć się, do jakiego wieku naszej pociechy będziemy mogli zmieniać jej pieluszki na danym przewijaku. Dzięki temu zapewnimy dziecku odpowiednie bezpieczeństwo.

Wybierając przewijak, powinniśmy też pamiętać, że zawsze musi on być większy od naszego dziecka. Podczas zmiany pieluszek żadna część ciała naszego maluszka nie może wystawać poza przewijak, gdyż zwiększa to ryzyko upadku.

Niestety w wielu tańszych modelach producenci przewijaków bardzo często stosują różnego rodzaju związki chemiczne, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego dziecka.

Potrafią one doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych naszego maluszka czy też zaburzyć funkcjonowanie jego układu odpornościowego oraz hormonalnego.

Właśnie dlatego, sprawdzając jakość materiałów, z jakich został wykonany dany przewijak, szukajmy na jego opakowaniu specjalistycznych oznaczeń. Ich obecność da nam gwarancję, że w modelu, który kupujemy, nie ma żadnych szkodliwych związków, mogących negatywnie wpłynąć na stan zdrowia naszego dziecka. Oznaczenia te zawierają się w symbolach: PE, PP, a także PVC-free.

Do każdego przewijaka powinna być też dołączona przejrzysta instrukcja obsługi, napisana w języku polskim. Dzięki niej będziemy pewni, że odpowiednio zmontujemy zakupiony przewijak, a co za tym idzie — zapewnimy naszemu dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Wybierajmy tylko modele spełniające wymagane normy. Jeśli tak jest, na ich opakowaniu znajdować się będą następujące symbole: PN- EN- 12221-1: 2002 oraz PN-EN 12221-2: 2002. Oznaczają one, że dany przewijak pozytywnie przeszedł odpowiednie próby i testy bezpieczeństwa.

Da nam to gwarancję, że możemy korzystać z niego bez obaw o zdrowie naszego dziecka.

Podobne artykuły

dziecko na plaży

Jaki krem z filtrem dla niemowląt wybrać?

2021-06-24
Czy dla trzeba zaopatrzyć się w specjalny krem z filtrem dla niemowląt? Rozwiewamy najczęstsze dylematy związane z kąpielami słonecznymi maluszków.
konflikt serologiczny druga ciąża

Druga ciąża. Kiedy po cesarce, a kiedy po poronieniu?

2021-06-23
Czy druga ciąża jest lżejsza od tej pierwszej? Trudno powiedzieć. Każda ciąża jest inna, bo potrzeby przyszłej mamy i zarodka, a potem płodu są różnie nasilone. Jedno jest pewne. Każda ciąża jest dużym obciążeniem dla przyszłej mamy, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do kolejnej, jeśli planujesz w najbliższym czasie powiększenie rodziny. Sprawdź, kiedy można zajść w ciążę po porodzie naturalnym, kiedy po poronieniu i kiedy po cesarskim cięciu. Dowiedz się, czy konflikt serologiczny jest groźny dla przebiegu drugiej ciąży i jaki wpływ na zajście w ciążę ma laktacja.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
co kupić dziecku na chrzciny

Co kupić dziecku na chrzest? Niezapomniane pamiątki na chrzciny

2021-06-22
W życiu każdego małego człowieka jest wiele ważnych momentów. Jako rodzice i bliscy najbardziej doceniamy te pierwsze - wypowiedziane słowo, postawiony krok czy pierwszy sakrament. Chrzest Święty to ważna uroczystość i jeden z fundamentów życia chrześcijańskiego. W religii katolickiej rozpoczyna on drogę wiary, w którą dziecko wkracza wraz z rodzicami i chrzestnymi. Na jego pamiątkę bliscy i uczestnicy uroczystości obdarowują malucha podarunkami i pamiątkami. Zastanawiasz się, co kupić dziecku na chrzest? W tym artykule podpowiadamy, na jakie prezenty warto zwrócić uwagę.

Ostatnio dodane artykuły