Tanie przewijaki — jaki najlepszy wybrać?

Opieka nad maluszkiem bywa bardzo wyczerpująca i zwykle wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Jedną z najczęstszych czynności pielęgnacyjnych, jakie wykonujemy, troszcząc się o naszego noworodka, jest przewijanie. Właśnie dlatego warto maksymalnie ułatwić sobie ten zabieg. Możemy to osiągnąć przez wybór odpowiedniego przewijaka. Przed dokonaniem zakupu tego sprzętu wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jaki powinien być dobry przewijak dla dziecka. Jeśli ty także zadajesz sobie to pytanie, zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym pokażemy ci różne rodzaje przewijaków.

Odpowiedni przewijak powinien przede wszystkim zapewnić jak największy komfort rodzicowi oraz bezpieczeństwo dziecku. Na rynku akcesoriów dziecięcych można znaleźć mnóstwo różnych modeli przewijaków.

Wybierając ten najlepszy, należy przede wszystkim ocenić go pod kątem jakości materiałów, z jakich został wykonany. Powinny one być z jednej strony przyjazne dla skóry naszej pociechy, a z drugiej umożliwiać nam łatwe czyszczenie.

Najlepiej jeśli wybierzesz przewijak o takiej wysokości, aby była ona dostosowana do twojego wzrostu. Dzięki temu unikniesz bólu pleców wynikającego z konieczności zbyt głębokiego pochylania się podczas przewijania swojej pociechy. Dobrą opcją w tym przypadku może być taki przewijak dla dziecka, który ma możliwość regulacji wysokości.

Przewijak na łóżeczko

Przewijaki tego typu najlepiej sprawdzają się w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji niewiele miejsca, które możemy przeznaczyć na aranżację kącika do przewijania. Ich kolejnym niewątpliwym atutem jest przede wszystkim cena.

Niemal każdy przewijak na łóżeczko to specjalna nakładką wykonana ze sztywnego tworzywa, na przykład z drewna pokrytego kolorową folią lub hypoalergiczną ceratką. Na wiele modeli tego typu przewijaków można nałożyć specjalne miękkie prześcieradło, które zapewni większy komfort naszemu dzidziusiowi.

Producenci tego typu przewijaków dostosowują ich wymiary do rozmiarów większości łóżeczek dziecięcych dostępnych na rynku. Możemy kupić przewijaki na łóżeczka o szerokości 60 i 70 cm.

Bezpieczny przewijak na łóżeczko musi być wyposażony w specjalne mocowanie bądź też nóżki, co zapewnia mu odpowiednią stabilność i daje nam pewność, że nie spadnie on z łóżeczka podczas przewijania naszego bobasa. Konieczny jest też odpowiedni kształt.

Przewijak na łóżeczko powinien być uformowany w taki sposób, aby miał nieco wyższe boki. Takie rozwiązanie zapewnia dziecku całkowite bezpieczeństwo i chroni je przed ryzykiem spadnięcia z przewijaka.

Z racji swoich rozmiarów przewijak nakładany na łóżeczko sprawdzi się w pierwszym roku życia dziecka. Po upływie tego czasu, kiedy nasz maluch już podrośnie, będziemy potrzebowali sprzętu o większych rozmiarach.

Często jednak bywa tak, że rodzice większych maluchów przestają korzystać z przewijaków.

Kiedy warto kupić przewijak na łóżeczko?

Tego typu przewijak dla dziecka będzie najlepszym wyborem w sytuacji, kiedy mamy niewielkie mieszkanie, w którym może brakować nam miejsca na większe przewijaki. Możemy zdecydować się na niego również wtedy, gdy dysponujemy ograniczonym budżetem, niepozwalającym nam na zakup droższych modeli. Jest to także bardzo dobra opcja w przypadku, gdy zakładamy, że będziemy z niego korzystać podczas przewijania dziecka do 12 miesiąca życia.

Połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli przewijak z wanienką

Ten typ przewijaka jest niezwykle użytecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Decydując się na jego zakup, zyskujemy mebel typu dwa w jednym. Za jednym zamachem kupujemy przewijak dla dziecka i wanienkę.

Przewijak z wanienką zapewnia przede wszystkim ogromny komfort. Kupując go, możemy nie tylko zaoszczędzić sporo miejsca, lecz także znacznie ułatwić sobie kąpanie i przewijanie naszego maluszka.

Tego typu przewijak dla dziecka ma zwykle postać niewielkiej komody bądź też stelażu z zamontowanymi pod spodem użytecznymi półkami. Na górze mebla znajduje się przewijak, a tuż pod nim ukryta jest wanienka.

W zależności od modelu może ona być wysuwana bądź też dostęp do niej może wymagać zdjęcia przewijaka z góry. Zdecydowanie wygodniejszy będzie przewijak z wanienką, która ma możliwość wysuwania.

Kupując przewijak tego typu, możemy nie tylko rozwiązać problem braku miejsca na przechowywanie wanienki dziecięcej, lecz także zyskać odpowiedni mebel do przechowywania różnych kosmetyków niemowlęcych, takich jak kremy, oliwki czy różnego rodzaju zasypki. W czasie przewijania czy kąpania maluszka możemy mieć je zawsze pod ręką.

Kiedy przewijak z wanienką sprawdzi się najlepiej?

Z takiego przewijaka najbardziej zadowoleni będą ci rodzice, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w łazience i nie mieliby gdzie trzymać zwykłej wanienki. Przewijak z wanienką można z powodzeniem postawić w pokoju dziecka, gdzie doskonale zastąpi on tradycyjną komodę z przewijakiem.

Wprawdzie tego typu meble są nieco droższe niż zwykłe przewijaki nakładane na łóżeczko, jednak podczas ich zakupu zyskujemy od razu dwa akcesoria niezbędne przy opiece nad niemowlęciem.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu przewijaka?

Pierwszą, bardzo ważną informacją, jaką powinniśmy sprawdzić, kupując przewijak dla dziecka, jest jego maksymalne obciążenie. Pozwoli nam to dowiedzieć się, do jakiego wieku naszej pociechy będziemy mogli zmieniać jej pieluszki na danym przewijaku. Dzięki temu zapewnimy dziecku odpowiednie bezpieczeństwo.

Wybierając przewijak, powinniśmy też pamiętać, że zawsze musi on być większy od naszego dziecka. Podczas zmiany pieluszek żadna część ciała naszego maluszka nie może wystawać poza przewijak, gdyż zwiększa to ryzyko upadku.

Niestety w wielu tańszych modelach producenci przewijaków bardzo często stosują różnego rodzaju związki chemiczne, które mogą okazać się bardzo szkodliwe dla naszego dziecka.

Potrafią one doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych naszego maluszka czy też zaburzyć funkcjonowanie jego układu odpornościowego oraz hormonalnego.

Właśnie dlatego, sprawdzając jakość materiałów, z jakich został wykonany dany przewijak, szukajmy na jego opakowaniu specjalistycznych oznaczeń. Ich obecność da nam gwarancję, że w modelu, który kupujemy, nie ma żadnych szkodliwych związków, mogących negatywnie wpłynąć na stan zdrowia naszego dziecka. Oznaczenia te zawierają się w symbolach: PE, PP, a także PVC-free.

Do każdego przewijaka powinna być też dołączona przejrzysta instrukcja obsługi, napisana w języku polskim. Dzięki niej będziemy pewni, że odpowiednio zmontujemy zakupiony przewijak, a co za tym idzie — zapewnimy naszemu dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Wybierajmy tylko modele spełniające wymagane normy. Jeśli tak jest, na ich opakowaniu znajdować się będą następujące symbole: PN- EN- 12221-1: 2002 oraz PN-EN 12221-2: 2002. Oznaczają one, że dany przewijak pozytywnie przeszedł odpowiednie próby i testy bezpieczeństwa.

Da nam to gwarancję, że możemy korzystać z niego bez obaw o zdrowie naszego dziecka.

Podobne artykuły

kubek dla rocznego dziecka

Jaki kubek dla rocznego dziecka?

2022-05-17
Specjaliści od lat uczulają rodziców na potencjalne zagrożenia wynikające ze zbyt długiego podawania dziecku napojów w butelce – to między innymi wady zgryzu, zwiększone ryzyko próchnicy butelkowej czy utrwalanie niewłaściwej pracy mięśni jamy ustnej. Z uwagi na wszystkie wymienione zaleca się, aby już po 6., a najpóźniej po 12. miesiącu życia dziecko porzuciło butelkę na rzecz kubeczka. Podpowiadamy, jaki kubek dla rocznego dziecka warto wybrać.
Kokon do spania

Kokon do spania: jaki wybrać? Czy warto?

2022-05-16
Świeżo upieczeni rodzice ze wszystkich sił starają się zadbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka. Chętnie korzystają w pomysłów producentów, żeby ułatwić sobie pierwsze miesiące wspólnego życia, a także zadbać o zdrowie malucha. To powód, dla którego kokon do spania dla dzieci zyskał popularność. Czy jednak jest to w pełni bezpieczny gadżet? Dowiedz się, czy warto go kupić i jak z niego korzystać, by zapewnić niemowlęciu bezpieczeństwo.
prezent na roczek dla dziewczynki

Jaki prezent na roczek dla dziewczynki?

2022-05-14
Oczywiste jest, że na tak ważne święto, jak pierwsze urodziny, nikt nie przychodzi z pustymi rękoma. Pytanie tylko – co powinniśmy w nich trzymać? Jaki prezent na roczek dla dziewczynki kupić, aby zachwycił obdarowaną i nie został szybko porzucony w kąt? Na co zwracać uwagę przy zakupie, aby podarek był bezpieczny? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to koniecznie skorzystaj z naszego prezentowego poradnika.
jakie łóżko dla 2 latka

Jakie łóżko dla 2-latka?

2022-05-13
Mniej więcej w drugim roku życia dziecka jego rodzice zaczynają myśleć o przeniesieniu go do nowego łóżeczka. Po drugich urodzinkach tego typu zmiana to już konieczność – maluchowi przestaje być wygodnie i komfortowo. Pytanie tylko: jakie łóżko dla 2-latka wybrać, aby długo posłużyło, było bezpieczne i wygodne? I które łóżeczka są teraz „na czasie”? Przygotowaliśmy dla ciebie całą masę podpowiedzi.

Ostatnio dodane artykuły